Google Analytics

Google Analytics Oturum Metriği Nedir?

Google Analytics’te Oturum (Session), websitemizi ziyaret eden kullanıcıların belirli bir zaman içerisinde gerçekleştirmiş oldukları etkinlikleri kapsamaktadır. Kullanıcı website ziyaretini gerçekleştirdiği andan itibaren tüm etkileşimler Google Analytics içerisine kaydedilir ve oluşan bu verileri detaylı bir şekilde inceleme fırsatı bulabiliriz.

google analytics oturum nedir

Google Analytics’te yani websitemizde hiçbir etkileşim olmaması durumunda standart olarak 30 dakika sonra kullanıcı oturumları sonlandırılmaktadır. Şimdi kullanıcı oturumlarının hangi durumlarda sonlandığını biraz daha detaylı inceleyelim.

Google Analytics’te Oturum Ne Zaman Biter?

Oturumlar, zaman ve kampanya değişikliklerine göre iki farklı şekilde sonlandırılabilir. Zamana dayalı sona erme olaylarını, 30 dakika içerisinde kullanıcının herhangi bir etkinlikte bulunmaması ve gece yarısından sonra yeni bir günün başlaması şeklinde sıralayabiliriz. Birde kampanya değişikliklerini bu olaylara dahil edebiliriz. Şimdi bu maddeleri tek tek inceleyelim.

30 Dakika Etkileşim Olmaması

Kullanıcının sayfa görüntülemesi, ürün satın alması ya da form göndermesi gibi durumlar etkileşim olarak kabul edilmektedir. Örneğin; kullanıcı herhangi bir sayfayı ziyaret etti ve ardından başka bir sayfaya gitti ancak geldiği bu son sayfada 30 dakika boyunca herhangi bir işlem yapmadı. Bu durumda oturum sonlanmış olacaktır.

Bazı sayfalarımızda uzun içerikler olabilir veya kullanıcının 30 dakikadan daha fazla zaman geçirebileceği sayfalara sahip olabiliriz. Bu gibi durumlarda Google Analytics oturum zaman aşımını istediğimiz şekilde ayarlamamıza imkan sağlıyor. Bu ayarlamayı yapabilmemiz için Analytics panelimizin sol alt tarafında bulunan yönetici menüsüne gelerek izleme bilgileri alanından gerekli düzenlemeyi yapmamız yeterli olacaktır.

analytics oturum zaman aşımı ayarları

Burada oturum süresi zaman aşımı için 1 dakika ile 4 saat arasında bir süre belirleyebiliyoruz. Bu süreyi website içeriğinizi analiz ederek yani kullanıcılarınızın içeriklerinizi ne kadar sürede incelediklerini tespit ederek belirleyebilirsiniz. Bunun için Analytics ekranından Kitle > Genel Bakış bölümüne gelerek ort. oturum süresi metriğini kullanabilirsiniz.

Gece Yarısından Sonra

Kullanıcılar website ziyaretlerini gün dönümüne yakın bir zamanda gerçekleştirebilirler. Bu zaman diliminde ziyaretçilerimiz sürekli olarak etkileşim halinde olsalar dahi gece 00.00’dan sonra yeni oturumlar başlayacak ve önceki oturumlar sona erecektir.

Kampanya Değişikliği

Google Analytics’te Google, sosyal, yönlendirme, e-posta gibi kanallardan gelen ziyaretçileri izleme imkanı buluyoruz. İşte tüm bu kanalların hepsi birer kampanya olarak kabul edilmektedir. Yani kullanıcı Facebook yönlendirmesi ile websitemize geliyorsa Google Analytics bu kampanyayı Sosyal kanalı içerisinde saklar. Kampanya içerisinde verilerin ne kadar tutulacağı, belirleyeceğimiz kampanya zaman aşımı süresine bağlıdır. Bu süre standart olarak 6 ay şeklinde oluşturuluyor.

Kampanya zaman aşımı süresi en az 1 dakika en fazla 24 ay olacak şekilde belirlenebiliyor. Burada kampanya süresi bittiği zaman ilk oturum sona erer ve yeni bir oturum başlatılır. Ayarlamaları yine oturum ayarları ekranından yapabiliyoruz. Özel kampanya verileri oluşturmak istersek UTM aracılığı ile bunu gerçekleştirebiliriz.

Google Analytics’te oturum metriğini iyi anlamamız verileri yorumlarken oldukça önemlidir. Bu içerikte oturum metriğinden ayrıntılı bir şekilde bahsetmiş olduk. Umarım faydalı olmuştur.

Bir sonraki içerikte görüşmek üzere!🙂

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu