Facebook Ads

Facebook Dönüşüm Oluşturma Rehberi

Dönüşümler, reklam performansımızın ölçümlenmesinde kullandığımız en önemli metriklerden biridir. Dönüşümler sayesinde reklam başarımızı ölçebilir, oluşturduğumuz reklamları bize sağladığı gelir hakkında bilgi sahibi olabiliriz.

Kısaca dönüşüm; her işletme için farklı bir tanıma sahip olmakla birlikte işletmelerin temel hedefi olarak tanımlanabilir. Yani bir E-ticaret sitesinin dönüşüm hedefi satıştır veya bir eğitim sitesinin dönüşüm hedefi form toplamaktadır. Bu durumda E-ticaret için 1 satış = 1 dönüşüm diyebiliriz.

Bu içerikte her reklam verenin öncelikleri arasında olan Facebook dönüşüm oluşturma işlemlerinden detaylı bir şekilde bahsedeceğiz. Ayrıca sıklıkla kullanılan ve küçük işletmeler için kolaylıkla oluşturulabilecek Facebook özel dönüşüm oluşturma adımlarını da incelemiş olacağız.

Facebook’ta Dönüşüm Oluşturma Neden Önemli?

Dönüşüm oluşturma aslında sadece Facebook özelinde değil, diğer reklam platformları için de oldukça önemlidir ve dönüşümlerin kesinlikle kullanılması gerekmektedir. Peki neden bu kadar önemli?

Reklam Getirisini Ölçer

Dönüşümler sayesinde Facebook üzerinden oluşturduğumuz kampanya amaçlarının (satış yada form toplama gibi) ne oranda gerçekleştiği hakkında bilgi sahibi oluruz.

Performans Testleri

Facebook kampanyalarının ölçümlenmesi oldukça önemlidir. Kampanya performansının ölçümlenebilmesi için doğru bir şekilde ve amacımıza uygun dönüşüm oluşturma işlemlerinin gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. Böylelikle hedef kitle, reklam alanı yada reklam kreatifi gibi değişkenler arasında A/B testi yaparak daha başarılı sonuçlara gidebiliriz.

Facebook Piksel Optimizasyonu

Facebook Piksel, çeşitli algoritmalar doğrultusunda reklamlarımızdan alacağımız verimi maksimum düzeyde tutabilmek için kendi içerisinde sürekli optimizasyon halindedir. İşte burada oluşturduğumuz dönüşümler ile Piksel’e olayları neye göre optimize etmesi gerektiği hakkında bilgi verebilir ve iyileştirmeler için yardımcı olabiliriz. Dönüşüm sayısı arttıkça Facebook Piksel daha iyi optimize edilmiş olacak ve bizlere daha iyi sonuçlar getirecektir. Tabii dönüşüm oluşturma işlemini gerçekleştirmediğimiz takdirde bunların hiçbiri olmayacaktır.🙂

Facebook’ta dönüşümlerin neden önemli olduğundan bahsettikten sonra şimdi Facebook dönüşüm oluşturma adımlarına birlikte göz atalım. Bunu standart olaylara bağlı dönüşümler ve özel dönüşümler olarak iki farklı şekilde yapabiliriz.

Standart Olaylara Bağlı Dönüşüm Oluşturma

Standart olaylar için dönüşüm oluşturma işlemleri, özel dönüşümlere göre biraz daha karmaşık olmakla birlikte çokta zor olmayan işlemler gerektirmektedir. Temel piksel kodumuzda ufak değişiklikler yaparak ve dönüşümün hangi sayfada tetiklenecek ise oluşturulan kodu o sayfaya yerleştirerek istediğimiz dönüşüm etkinliklerini izleyebiliyoruz.

Öncelikle Facebook Business Manager sayfamızın sol üst tarafında bulunan facebook menü ikonuna tıklayalım ve olay yöneticisine gelerek pikselimizin içine girelim. Sağ tarafta bulunan Ayarla > Yeni Olaylar Ayarla adımını izleyerek açılan ekranda olay kodunu manuel olarak ekleyin dedikten sonra dönüşüm oluşturacağımız standart olayların listesini göreceğiz.

facebook standart olay kodu oluşturma

Sizin için uygun olanı seçerek verilen olay kodunu tetiklenmesini istediğiniz sayfanın head etiketleri arasında yerleştirerek standart olay kurulumunu gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Örneğin bir E-ticaret sitesi için Alışveriş olayını dönüşüm olarak ayarlamak istiyoruz. Bunun için standart olaylar listesinden Alışveriş seçeneğini seçtikten sonra buradaki parametreleri statik veya dinamik değer atayacak şekilde girerek olay kodumuzu oluşturmuş oluyoruz. Siparişleri tamamlayan kullanıcılar /siparistamamlandi sayfasına gidiyorlarsa bu sayfanın içerisine oluşturulan kodu yerleştirmemiz yeterli olacaktır.

alışveriş olay kodu oluşturma

Bu işlemlerden sonra ilgili sayfaya yerleştirdiğimiz olay kodunun doğru çalışıp çalışmadığını da test etmemiz gerekiyor. Bunun için Chrome eklentisi olan Facebook Piksel Helper aracını kullanabilir yada Olay Yöneticisi sayfasında yer alan Olayları Test Etme aracını kullanabilirsiniz.

olayları test etme

Böylelikle standart olayları kullanarak dönüşüm oluşturma işlemlerini gerçekleştirmiş olduk. Şimdi ikinci seçenek olan Facebook özel dönüşüm oluşturma adımlarını inceleyelim.

Facebook Özel Dönüşüm Oluşturma

Özel dönüşüm (Custom Conversion) oluşturma işlemleri standart olay kurulumuna göre daha basit bir yapıya sahiptir. Websitemize herhangi bir kod yerleştirmeye gerek kalmadan sadece URL belirleyerek özel dönüşümler oluşturabilirsiniz. Tabi burada temel pikseli kodumuzu yerleştirmiş olmamız gerekiyor ki dönüşümler tetiklenebilsin.

Özel dönüşümlere de değer atanabiliyor ancak dinamik bir değer atanamıyor. Değişken fiyatlara sahip ürünlerimiz için dinamik bir dönüşüm değeri atanamayacağı için büyük bir dezavantaj yaratabilmektedir. Böyle bir durumda tek alternatifimiz standart olay kodları ile dönüşüm izleme işlemlerini gerçekleştirmek oluyor.

Özel dönüşümler için bir diğer dezavantaj ise en fazla 100 adet dönüşüm işlemi oluşturulabiliyor olması. Daha fazla sayıda dönüşüm işlemi izlemek istiyorsanız bu seçeneği kullanmanızın bir anlamı kalmıyor.

Şimdi Business Manager panelimize giderek Facebook özel dönüşüm oluşturma işlemleri gerçekleştirelim. Olay Yöneticisi bölümünde yer alan Özel Dönüşümler’e tıklayarak sağ üst tarafta bulunan Özel Dönüşüm Oluştur butonuna tıklayarak gerekli ayarlamaları yapalım.

facebook özel dönüşüm oluşturma adımları

Özel dönüşüm ayarlamaları yapacağımız ekranda işlem yapacağımız Facebook Piksel’i seçtiğimize emin olduktan sonra Tüm URL Trafiğini seçerek kullanıcıların hangi ekranı gördüğünde dönüşüm olayının tetikleneceğini belirleyelim. Yine E-ticaret örneği üzerinden gidecek olursak kullanıcılar sipariş sonrasında /siparistamamlandi sayfasına yönlendiriliyorsa URL eşittir yada URL içerir seçenekleriyle URL bilgisini girelim.

özel dönüşüm için url belirleme

Kullanıcılar her ürün siparişi sonrasında tek bir sayfaya yönlendiriliyorsa URL eşittir seçeneğini kullanabilir yada yönlendirilen sayfanın URL’inde bir bölüm sabit diğer bölümler dinamik olarak değişiyorsa da sabit olan bölümü alıp URL içerir seçeneğini kullanabiliriz.

Hemen aşağıda dönüşüm işlemine vereceğimiz isim, kategori ve değer bilgisini girmemiz gerekiyor. Örneğimizde alışveriş olayı üzerine özel dönüşüm oluşturduğumuz için kategori seçeneğini Alışveriş olarak işaretliyoruz ve dönüşüm işlemine bir isim veriyoruz.

özel dönüşüm için kategori belirleme

Gerekli bilgileri girdikten sonra Oluştur diyerek Facebook dönüşüm oluşturma işlemlerini tamamlamış oluyoruz. Tebrikler! Artık dönüşümlerinizi belirlediğiniz kurallar doğrultusunda kolayca takip edebilirsiniz.🙂

Özel dönüşümler hakkında Facebook tarafından oluşturulmuş içeriği https://www.facebook.com/business/help/780705975381000?id=1205376682832142 adresi üzerinden inceleyebilirsiniz.

Son olarak oluşturduğunuz dönüşümlerin doğru çalışıp çalışmadığını yine yukarıda bahsettiğim olayları test etme aracı üzerinden aynı şekilde yapabilirsiniz. Kampanyamızı oluştururken reklam seti ayarlamalarının yapıldığı ekranda, oluşturduğumuz dönüşüm olayını seçmemiz yeterli olacaktır.

Böylece içeriğimizin sonuna geldik. Artık kolayca dönüşüm olayları oluşturup dönüşüm reklamlarınızı yayına alabilirsiniz. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu