Google Analytics

Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir?

Herkese selamlar! Google Analytics sayesinde websitemizi ziyaret etmiş tüm kullanıcıların davranışlarını ölçümleme şansımız bulunmakta. Bu ücretsiz araç sayesinde sitemize gelen kullanıcılar en çok hangi sayfaları ziyaret etmiş, hangi sayfalarda websitemizi terketmiş, nerelerden dönüşüm sağlamışız ve bunun gibi birçok sorunun cevabını kolayca bulabiliyoruz. Böylelikle doğru optimizasyonlar yaparak trafiğimizi artırabilir ve organik tarafta da rakiplerimizin önüne geçebiliriz. Tüm bunları yapabilmek için Google Analytics kodu oluşturup websitemize eklememiz gerekmektedir.

Google Analytics Kodu Oluşturma

Analytics kodu oluşturabilmek için öncelikle https://analytics.google.com/analytics/web/ adresi üzerinden yeni bir Google Analytics hesabı oluşturmamız gerekmektedir. Buradaki gerekli alanları doldurduktan sonra karşınıza websitemize entegre etmeniz gereken global site etiketi ve izleme kimliği gelecektir. Bu adımlar sayesinde Google Analytics kodu oluşturma işlemini tamamlamış bulunuyoruz. Bize verilen bu kodu websitenize entegre edebilmek için 3 farklı yol izleyebilirsiniz.

Google Analytics İzleme Kodu
Google Analytics İzleme Kodu

Manuel Google Analytics Kodu Ekleme

Web sitesi izleme kısmında yer alan global site etiketini websitemizdeki tüm sayfalara eklememiz gerekiyor. Bu kodların sağlıklı çalışabilmesi için sayfalarınızın <head> </head> etiketleri arasına eklemeniz gerekmektedir. Bu sayfalar herhangi bir ürün sayfası, sepet sayfası veya ödeme sayfası olabilir. Her sayfanın tek tek analizini yapabilmemiz için bu işlemler gereklidir.

Wordpress Google Analytics Ekleme

Wordpress altyapısını kullanıyorsanız eğer Google Analytics kodu ekleme konusunda birden fazla alternatifiniz mevcut. İster yukarıda bahsettiğim gibi manuel entegrasyon yapabilirsiniz, isterseniz sitenizin header alanına ekleme yapabileceğiniz bir eklenti sayesinde Google Analytics kodu ekleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi biraz bu alternatiflerden bahsedelim.

Wordpress Manuel Google Analytics Kodu Ekleme

Wordpress admin panelimizde yer alan Görünüm < Tema Düzenleyici adımlarından sonra karşımıza tema dosyalarımızın yer aldığı bir bölüm gelecektir. Bu bölümde yer alan Tema Üst Bölümü’ne (header.php) gelerek <head> etiketinden sonraki alana bu kodu ekleyebilirsiniz.

Wordpress Google Analytics Ekleme

Wordpress Eklentisi İle Google Analytics Ekleme

Wordpress tarafında Google Analytics kodu ekleme konusunda bir diğer alternatifimiz ise Insert Headers and Footers eklentisini kullanmak. Bu eklenti sayesinde kolayca <head> </head> etiketleri arasına Analytics kodumuzu yerleştirebiliriz. Eklentiyi buradan indirebilirsiniz.

google analytics kodu ekleme

Google Tag Manager Analytics Ekleme

Tag Manager üzerinden Analytics entegrasyonumuzu ise yine basit adımlarla gerçekleştirebiliyoruz. Bunun için Analytics hesabı kurulumu sonrasında karşımıza çıkan ekranda yer alan UA ile başlayan izleme kimliğine ihtiyacımız olacaktır. Daha sonra Tag Manager üzerinden Etiketler < Yeni adımlarını izleyerek Etiket listelerine ulaşabileceğiz. Buradan Universal Analytics seçeneğini seçerek kurulum işlemlerimize devam ediyoruz.

tag manager analytics ekleme

Bu adımlardan sonra izleme kimliğimizi değişken olarak tanımlamamız gerekiyor. Google Analytics Ayarları kısmından Yeni Değişken seçeneğini seçerek İzleme Kimliği alanından Analytics izleme kimliğimizi giriyoruz. Değişkenimizi tanımladıktan sonra Tetikleyici bölümünden All Pages seçeneğini seçerek işlemlerimizi tamamlamış olacağız. Tüm bunları yaptıktan sonra Tag Manager üzerinden Gönder butonuna basmayı unutmayınız. 🙂

google analytics kurulumu

Websitenize Google Analytics kodunu nasıl entegre edeceğinizle ilgili tüm detaylara böylelikle değinmiş olduk. İçerikle alakalı aklınıza takılan tüm soruları Bir Cevap Yazın kısmından bana iletebilirsiniz. Sağlıcakla kalın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu