Google Ads

Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyaları

Akıllı görüntülü reklam kampanyaları, Google’ın 3 milyondan fazla web ve uygulama ağı üzerinde etkili bir şekilde reklam yayınlanmasına olanak tanımaktadır. Geliştirilmiş makine öğrenimi ile bu reklamlar, en iyi performansı yakalayabilmek için kendi içerisinde otomatik olarak optimize edilerek dönüşümlerinizi üst seviyelere çıkarabilmektedir. Her ne kadar sistemin sizin adınıza karar vermesi gözünüzü korkutuyor olsa da bu reklam modelini kullanan markaların bir çok başarı hikayesi mevcut.😊

Akıllı görüntülü reklam kampanyalarında özel hedeflemeler yapmanıza gerek kalmadan sadece teklif stratejisi ve reklam öğelerini belirlemeniz yeterli olacaktır. Geri kalan tüm işlemleri Google sizin adınıza “çoğu zaman” en iyi şekilde yerine getirecektir. Şimdi akıllı görüntülü kampanyalar nasıl oluşturulur, nasıl optimize edilir ve neden kullanılması gerekir detaylı bir şekilde inceleyelim.

Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

Kampanya oluşturma adımlarına başlamadan önce hesap genelinde dönüşüm sayısı koşulunu yerine getirmeniz gerekmektedir. Aslında bu akıllı teklif stratejisini kullanabilmeniz için gerekli olan dönüşüm sayısını temsil ediyor. Hesapta ne kadar fazla dönüşüm varsa (özellikle son 30 günde) akıllı kampanyalar daha iyi çalışarak hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Son 30 gün içerisinde yayında olan kampanyalarınızdan en az 50 dönüşüm olması makine öğreniminin doğru çalışması için yeterli olacaktır.

Yukarıda bahsettiğim gibi yeterli dönüşüm sayısı koşulunu yerine getirdikten sonra kampanya oluşturma adımına geçebiliriz. Google Ads panelimizde tıpkı standart görüntülü reklam oluşturur gibi kampanya türünü seçtikten sonra akıllı görüntülü reklam kampanyası oluşturma seçeneğini görebiliyoruz.

akıllı görüntülü reklam oluşturma

Devam ettikten sonra kampanya ayarlarımızı yapılandıracağımız ekranda kampanya adı, bütçe, konum gibi bilgilerin yanında kullanacağımız teklif stratejisini seçmemiz gerekiyor. Burada Hedef EBM, Hedef ROAS ve dönüşüm sayısını üst düzeye çıkarma olarak üç farklı teklif stratejisi ile ilerleyebiliriz. Hedef EBM üzerinden ücretlendirmeyi gösterim veya tıklama odaklı şeklinde kullanabiliyoruz.

akıllı görüntülü reklam teklifleri

Kampanya ayarlarımızın devamında Dinamik reklamlar diye bir bölüm bulunuyor. Bu bölümde Merchant Center hesabınıza tanımlı feed dosyanızı seçerek ürünlerinizle ilgilenme olasılığı en yüksek kullanıcılara reklamlarınızın gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

akıllı görüntülü reklam feed tanımlama

Kampanya ayarlarımızı tamamladıktan sonra reklam ayarlarımızı yapılandırmaya sıra geldi. Burada oluşturduğumuz kampanya akıllı görüntülü reklam kampanyası olmasından dolayı hedefleme seçeneğini kullanamıyoruz. Ancak herhangi bir yerleşim veya kitleyi hariç tutma şansımız bulunuyor. Reklamların gösterilmesini istemediğiniz yerleşimleri hesap düzeyinde hariç tutulan yerleşimlere ekleyerek engelleyebilirsiniz.

Son olarak akıllı görüntülü reklamlarda kullanılacak öğeleri belirleyerek duyarlı görüntülü reklam oluşturmuş oluyoruz. Burada işletmemize ait logo, reklamlarımızda bazı alanlar için kullanılacak görsel, en fazla 5’er tane olmak koşuluyla video, başlık ve açıklamaları belirledikten sonra akıllı görüntülü reklam kampanyamızı oluşturmuş oluyoruz.

akıllı görüntülü kampanya duyarlı reklam oluşturma

Sistem makine öğrenimi ile çalıştığından dolayı aslında yukarıda yer alan girilmesi gereken tüm öğelerin eksiksiz ve kaliteli bir şekilde girilmesi gerekiyor. Tüm bunlar olduğunda kampanya performansınız daha fazla artarak doğru müşterilere ulaşabiliyorsunuz.

Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyalarının Avantajları

Akıllı görüntülü reklam kampanyaları makine öğrenimi ile otomatik olarak optimize edileceğinden dolayı reklam verenlere bir takım avantajlar sağlamaktadır. Şimdi sağladığı bu avantajlara kısaca göz atalım.

Doğru Müşterilere Ulaşmak

Şimdiye kadar bahsettiğimiz adımlar arasında akıllı görüntülü reklam kampanyalarını oluştururken hatırlarsanız kampanyaya bir feed dosyası tanımlamıştık. İşte bu feed dosyası ile Google, ürünlerimizle ilgilenebilecek yada direk satın alabilecek müşterilere reklamlarımızı ulaştırıyor.

Websitemiz içerisinde binlerce, yüz binlerce hatta milyonlarca kullanıcı davranışı verisi olabilir. Google Ads kodumuz sayesinde hangi ilgi alanına sahip kullanıcılar hangi ürünlerle ilgilenmiş, hangi davranışı gerçekleştirmiş veya hangileri satın alma işlemi yapmış gibi bilgiler makine öğrenimi sayesinde otomatik bir şekilde analiz ediliyor. Tüm bu veriler ışığında bizim hiçbir şey yapmamız gerek kalmadan tüm işi Google halletmiş oluyor ve performansımız artış gösteriyor.

Zamandan Tasarruf Sağlamak

Reklamlarımızın yönetimi kolaylaştırmak, her bir kampanya ile tek tek ilgilenerek optimizasyon çalışması yapmak ve bunun sonucunda da ciddi vakit kaybı yaşamak aslında akıllı görüntülü reklam kampanyası oluşturmak için tek başına yeterli bir sebep haline geliyor.

Yönettiğimiz belki de yüzlerce kampanya olabilir. Bu kampanyalardan bazılarını akıllı kampanyalara çevirerek Google’ın makine öğrenimi gücünden yararlanıp en azından test edip sonucunu görmekte fayda olacağını düşünüyorum. Aslında manuel optimizasyona ayıracağınız vaktiniz kısıtlı olmasa dahi akıllı kampanyalar çoğu zaman yüksek başarı gösteriyor.

Otomatik Hedefleme ve Yerleşimler

Akıllı görüntülü reklam kampanyaları hedeflemeleri ve reklam gösteriminin hangi sitelerde olacağını otomatikleştirir. Burada yapılan hedeflemeler doğru kitleye ulaşmamızı kolaylaştırıyor. Bazı durumlarda hedefleme yapmak için aklımızdan bile geçmeyen kitlelerin en iyi performansı gösterdiğini analiz edebiliyorsunuz. İşte burada makine öğrenimi ile hedefleme ve yerleşimlere daha geniş açıdan bakılarak hedeflenmesini sağlayabiliyoruz.

Tüm bunların yanında akıllı görüntülü reklam kampanyalarının bazı olumsuz tarafları da olabiliyor. Reklamlar üzerinden daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız, bu kampanya modelinin size göre olmadığını söyleyebilirim. Kısıtlı olarak bazı ufak optimizasyonlar da gerçekleştirebiliyorsunuz. Şimdi akıllı görüntülü reklam kampanyaları nasıl optimize edilir birlikte inceleyelim.

Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyalarını Optimize Etme

Kampanyalarınızı oluştururken yada yayınladıktan sonra az da olsa bazı kontrollere sahip olabiliyorsunuz. Bu kontroller ile optimize edebileceğiniz alanlar;

  • Kampanya Bütçe Kontrolü: Google Ads kampanyalarının tümünde bizim için temel gösterge harcadığımız bütçedir. Akıllı görüntülü reklam kampanyasına ayırdığımız bütçeyi istediğimiz zaman artırabilir veya azaltabiliriz. Böylelikle bütçemizi kolaylıkla kontrol edebiliyoruz.
  • Teklif Stratejisi: İçeriğin başında belirttiğim gibi 3 farklı teklif stratejisi kullanabiliyoruz. Bunlardan Hedef EBM yada Hedef ROAS seçeneklerini seçerek ulaşmak istediğimiz EBM yada ROAS değerlerini belirtebilmekteyiz. Yalnız burada bütçenizin belirlediğiniz Hedef EBM değerinin en az 2 katı olmasına özen gösterin, hatta bu sayıyı olabildiğince artırın.
  • Reklam Öğeleri: Kampanya içerisinde belirlenen öğeleri reklamlarınız yayınlandıktan sonra analiz etmeyi ihmal etmeyin. Burada kötü performans gösteren öğeleri belirleyebilir, bunun üzerinden gerekli optimizasyonları yapabilirsiniz.

Akıllı görüntülü reklam kampanyaları hakkında gerekli olan tüm detayları bu içerikte incelemiş olduk. Daha önce kullanmadıysanız bir an önce kullanıp test etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu