Sözlük

UI ve UX Nedir?

UI ve UX, dijital çağda kullanıcıların yaşadığı deneyim (UX) ve girdikleri sayfa ya da uygulama içerisindeki erişebildikleri arayüzünü (UI) nitelendiren iki kavramdır. Bu iki kavram kullanıcıların yaşadıkları deneyimi ve sahip oldukları erişebilirlikleri doğrudan etkiledikleri için, dijital pazarlama alanında sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

İnternet, kullanıcı deneyimi ile oluşan bir yapı olmasından dolayı kişilerin kaliteli bir deneyim yaşayarak giriş yaptıkları internet siteleri üzerinde iyi bir deneyim yaşamalarının etkileri bilinmektedir. Bu kavramlar ile birlikte alt başlıklarda kullanıcıların daha iyi bir deneyim yaşaması için gereken çalışmalar, kullanıcıların site ya da panel üzerinde olan erişebilirlikleri değerlendirmeye alınmıştır.

ui ve ux

UI Nedir?

UI, kullanıcı arayüzü (User Interface) anlamına gelmektedir. UI kavramı genel olarak kullanıcıların site içerisinde sahip oldukları erişebilirlik ve site içerisindeki arayüz ile değerlendirmeye alınmaktadır. UI ile birlikte değerlendirilen metrikler;

 • Kullanıcıların site içerisinde ortalama geçirdikleri vakit
 • Kullanıcıların site içerisindeki erişebilirlikleri
 • Kullanıcıların site içerisinde kullandıkları arayüz
 • Kullanıcılara sunulan içerikler
 • Site içerisinde açılma sıralaması (görsel, başlık ve sayfa yüklemesi)
 • SEO çalışmaları

UI aslında genel olarak kullanıcıların site içerisinde geçirdikleri vakit ve içerik standartını konu etmektedir. Burada kullanıcıya sunulan arayüz kavramı da bunu doğurmaktadır. Örneğin; sosyal medya dahil edilmezse eğer, günlük olarak internet kullanımının büyük bir çoğunluğu Google aramaları üzerinden yapılmaktadır. Tercih ettiğiniz odak anahtar kelime üzerinden, üst sıralarda olan bir internet sitesine giriş yaptığınızı farz edelim. Burada çok fazla reklam olursa ve erişilebilir arayüz kısıtlı olursa, kullanıcı site içerisindeki içeriği bile okumadan siteyi terk edebilir.

UX Nedir?

UX, kullanıcıların site etkileşimi içerisinde yaşadıkları deneyimi (User Experience) nitelendirmek için kullanılan bir dijital pazarlama terimidir. Bu terim de tıpkı UI gibi kendi içerisinde birçok alt kavrama sahiptir Genel olarak site işleyişinden çok, kullanıcı deneyimine odaklanan bir yapıdır. Kullanıcılara kaliteli bir deneyim sağlatarak, kullanıcı dostu olmayı kolaylaştırır ve site trafiğini artırabilir. UX kavramı ile birlikte birçok alt program da site sahiplerinin deneyimlerine uygun olarak kullanıma sunulmuştur. UX işleyişinde tasarımcıların genel olarak kullandığı programlar;

 • Yandex Metrica (Site ısı haritası)
 • Mind Manager
 • SmartDraw
 • MockPlus
 • User Testing

UI ve UX Neden Önemlidir?

Kullanıcı arayüzü (UI) ve kullanıcı deneyimi (UX), internet işleyişinde en önemli kavramlardır. Bu kavramlar ile birlikte Google başta olmak üzere birçok yapı, kullanıcıların kaliteli bir deneyim sağlaması üzerine sitelere ve uygulamalara ödüllendirme sunmaktadır. Kullanıcıların kaliteli bir deneyim yaşadığı taktirde, çevrelerine daha fazla siteyi ya da uygulamayı önerdikleri de gözlemlenmektedir.

Örneğin; içerisi spam dolu ve yanlış bilgi içeren, kullanıcıları yanlış linklere yönlendirmeye çalışan bir internet sitesi, UI ve UX kavramları açısından başarısız olarak nitelendirilmektedir. Bu kavramlar arama motorlarında site performansını ve sitenin gelirlerini de doğrudan etkilemektedir. Bir noktada SEO ile de ilişkili olan bu yapılar, sitenin başarılı sonuçlar elde etmesinde büyük önem taşımaktadır.

UI ve UX Tasarımın Farkı Nedir?

UI ve UX tasarım temel itibariyle birlikte anılıyor olmasına rağmen aslında aralarında ince ve derin farklar barındırır. Temel olarak UI tasarımların kullanıcıları temele alarak, nasıl bir görünüm ile kullanıcıların erişebilirliklerine sunulacağı merkez yapıyı belirlerken, UX deneyimde ise kullanıcıların yaşayacağı deneyim ve kullanıcıların site içerisinde verecekleri tepkiler daha çok merkeze alınır.

UX yapılarda sosyoloji, psikoloji ve antropoloji gibi kavramlar da hazırlanan sitenin hazırlanma aşamasında başvurulan bilim dalları arasındadır. Aslında iki kavram ayrı olarak kurgulansa da birlikte uygulandığında başarı kaçınılmaz olarak ortaya çıkmaktadır.

UI ve UX Nerede Kullanılır?

Genel olarak UI ve UX tasarımlar uygulamalarda ve mobil bankacılık gibi kullanıcıların doğrudan deneyim yaşadıkları alanlarda uygulanmaktadır. Bu tasarımlar hem kullanıcı deneyimlerinden hem de kullanıcı arayüzünden fazlasıyla olumlu ve olumsuz geri dönüş aldığı için yapıya dikkat etmeleri gerekmektedir. Kullanıcıların kaliteli bir deneyim yaşamaları ve uygulama içerisindeki erişebilirlikleri doğrudan etki altında olduğu için UI ve UX büyük önem arz etmektedir. Küçük kapsamlı mobil bir uygulama içerisinde bile, reklam yerinin bulunduğu konum ve çıkacağı zaman, uygulamanın bütün geri dönüşlerini baştan sona etkileyebilmektedir.

UI ve UX nedir başlıklı içeriğimizin sonuna geldik. Merak ettikleriniz ve sormak istediklerinizi yorumlar kısmından ulaştırabilirsiniz. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu