Google Analytics

UTM Nedir? Nasıl Oluşturulur?

UTM (Urchin Tracking Module), websitemize sağlanan trafiğin hangi kaynaklardan geldiğini görebileceğimiz ve oluşturduğumuz kampanyaların performanslarını analiz edebileceğimiz, URL sonuna eklenen özel etiketlerdir.

UTM etiketlerini kampanya takibi için, yeni bir trafik kanalı oluşturmak için yada mevcut trafik kanalına trafik göndermek için kullanabiliyoruz. Peki bunlar nasıl oluyor? Şimdi biraz daha ayrıntıya girelim ve tüm bunların nasıl gerçekleştiğinden bahsedelim.

Google Analytics, trafik kaynaklarımızın neler olduğuna, hangi kaynaktan gelen kullanıcıların daha iyi bir davranış sergilediğini yada dönüşümün hangi kaynak aracılığıyla gerçekleştiğini gösteren en önemli araçlardan biri. Analytics ekranımızdan Edinme > Tüm Trafik > Kaynak/Aracı adımlarını izleyerek trafik kaynaklarımızın özet bir analizini yapabiliyoruz.

analytics kaynak/aracı ekranı

UTM etiketi oluştururken belirleyeceğimiz kaynak, aracı, kampanya gibi bileşenler sayesinde bu ekranda kendi belirlediğimiz tanımları görebiliyor olacağız.

UTM Paremetreleri Nelerdir?

Oluşturduğumuz kampanyaların analizi yapabilmemiz için 3 tanesi zorunlu olmak üzere toplamda 5 tane parametre ekleyerek UTM linki oluşturabiliyoruz.

Bunlar;

  • Campaign Source (Kaynak): Pazarlama kanalına trafik gönderen kaynaklardır. (Google, Facebook gibi)
  • Campaign Medium (Aracı): Kaynaktan gelen trafiğin ne şekilde geldiğini gösterir. (Organik, Ücretli gibi)
  • Campaign Name (Kampanya): Google Ads başta olmak üzere çeşitli kampanyalara verilen isimlerdir.
  • Campaign Term: Reklamlarımızı tanımlayan anahtar kelimelerdir.
  • Campaign Content: Aynı URL’ye sahip reklamlarımızın içeriğini yani birbirinden farkını bu bölümde tanımlayabiliriz.

UTM Linki Nasıl Oluşturulur?

Google’ın ücretsiz olarak sunduğu URL Builder aracı sayesinde UTM etiketlerini oluşturma işlemini kolaylıkla gerçekleştirmiş olacağız. URL Builder aracına https://ga-dev-tools.appspot.com/campaign-url-builder/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu sayfadaki alanları doldurduktan sonra kampanyalarınızın nihai URL kısmına en altta otomatik oluşturulan URL’yi girmeniz yeterli olacaktır.

url builder

Google Ads alışveriş reklamları kullanıyorsanız manuel etiketleme yöntemini kullanmamanızı öneririm. Alışveriş reklamlarından gelen dönüşümlerin doğru sayılmadığına (hatta hiç sayılmadığına) bir çok kez şahit oldum. Zaten Google Ads otomatik etiketleme özelliği ile Analytics ekranında bulunan Edinme > Google Ads adımlarından kampanyalarınızı detaylı bir şekilde analiz edebiliyorsunuz.

UTM Kodu Nerelerde Kullanılır?

UTM kodu oluştururken amacımız websitemize gelen trafiğin hangi kaynaktan ve nasıl geldiğini takip edebilmektir. Örneğin; kullanıcılarınıza özel bir promosyon sunuyorsunuz ve bu promosyon linkini özel UTM kodlarıyla oluşturdunuz. Burada kolaylıkla promosyon performansını takip edebileceksiniz.

Başka bir örnek vermek gerekirse, E-mail marketing yaparak kullanıcıları websitenize çekme amacınız olabilir. Ancak bu E-mail üzerinden kaç kişi website ziyaretinde bulundu? İşte bununda takibini kolayca yapabilirsiniz. Özetle UTM genellikle hangi alanlarda kullanılır listelemek gerekirse;

  • Sosyal Medya
  • E-mail Pazarlama
  • PPC Kampanyaları (Google Ads, Criteo vb.)
  • Affiliate Marketing

UTM oluşturma adımları bu şekilde tamamlanmış oldu. Artık Analytics ekranınızdan oluşturduğunuz kampanyaları segmente ederek analizini gerçekleştirebilirsiniz.

Böylece içeriğimizin sonuna geldik. Umarım faydalanabileceğiniz, yararlı bir içerik olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu