Facebook Ads

Sosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal medya reklamcılığı, potansiyel müşteri kitlenizin bir çoğuna ulaşmanıza olanak sağlamaktadır. Tüm dünyada özellikle de Türkiye’de sosyal medya kullanımının oldukça yaygın kullanılması ile müşterilerinizi işletmenizden, ürünlerinizden veya hizmetlerinizden haberdar edebilme olanağına sahip oluyorsunuz. Peki nedir bu sosyal medya reklamcılığı? Bu içeriğin devamında tüm ayrıntıları inceliyor olacağız.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Sosyal medya reklamcılığı, sosyal ağlar üzerinden insanların ürün ya da hizmetlerini daha geniş kitlelere duyurmasını sağlayan bir pazarlama metodudur. Başta internet kullanımının buna bağımlı olarak da sosyal ağların kullanımının artmasıyla en gözde reklamcılık alanı haline gelmiştir. Büyük, küçük ya da orta ölçekli fark etmeksizin her işletmenin, sosyal medya platformlarına geçişi de bu sebeple zorunlu bir hale gelmiştir.

sosyal medya reklamcılığı nedir

Sosyal Medya Reklamcılığı Ne İşe Yarar?

Sosyal medya reklamcılığı, gelişen teknoloji çağına ayak uydurabilmek adına yapılması gereken en önemli pazarlama hamlesidir. Dünya üzerinde herkes tarafından aktif bir şekilde kullanılan Facebook, Instagram, Twitter vb. sosyal ağlar üzerinden şirketinizi tanıtarak daha geniş kitlelere isminizi duyurabilmeniz mümkün olacaktır. Çünkü sosyal medya platformları, insanların birbirlerine deneyimlerini aktardığı iletişim kanallarıdır. Markanız üzerinden yapacağınız pazarlama stratejilerinin yanı sıra, olumlu kullanıcı yorumları da organik anlamda size büyük fayda sağlayacaktır. Tüm bunların ışığında ürün satışı ya da hizmet talep oranlarınızı zirveye taşıyabilirsiniz.

Her ne kadar kullanıcı davranışlarının değişken bir yapıda olduğu, bu sebeple de sosyal medya reklamcılığı üzerinden istenilen verimin sağlanamayacağı düşünülse de, sosyal ağ reklamcılığının pazar payı her geçen gün artmaktadır. 2014 yılında sosyal medyanın reklam payı %18 civarındayken, 2017 yılına kadar %41’i aşmıştır. Her geçen yıl artmaya da devam edip önemini korumaktadır.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

Sosyal medya reklamcılığı yapmak için ilk olarak, pazarlamasını yapacağınız ürün ya da hizmetin hitap edeceği kullanıcı kitlesi hakkında fikir sahibi olmalısınız. Sosyal medya platformlarından açılan profillerde verilen bilgiler ve mevcut kullanıcı paylaşımları bu konuda size yardımcı olacaktır. Bunun yanında markanızın reklamının hangi kitleye ulaşması gerektiğini tespit ederek doğru reklam yatırımları yapabilirsiniz. Bu noktada demografik yapı, yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve yaşanılan yer endeksli hedeflemeler yapabilirsiniz.

Hedef kitlenizi belirledikten sonra kendinize reklam alanı tercih etmelisiniz. Markanızın adını daha hızlı bir şekilde duyurabileceğine inandığınız sosyal medya platformunu tercih etmelisiniz. Bu kanallar günümüzde aktif bir şekilde kullanılan; Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, Linkedin ya da Twitch’ten biri olabilir. Opsiyon tercihi sizin reklam içeriğiniz, hedef kitlenizin kullanım alanı, reklam bütçeniz ya da reklam stratejinize bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Yapacağınız araştırmalar neticesinde marka reklamanıza en uygun kanal ya da kanalları tercih edebilirsiniz.

Reklam yapacağınız etkileşim platformunu tercih ettikten sonra, reklam içeriğinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu içerikleri dilerseniz kendiniz oluşturabilir, dilerseniz de alanında uzman kişilerle iş ortaklığı yaparak oluşturabilirsiniz.

Facebook Business Manager üzerinden detaylı bir şekilde Facebook reklam verme adımlarını uygulayabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulama üzerinden Instagram tanıtım yapma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları Nasıl Olmalıdır?

Sosyal medya reklamları tamamen hedef kitlenize ve tercih ettiğiniz kanalın size sağlayabilecekleri ile uyumlu olmalıdır. Reklam içerikleriniz kitlenizin ihtiyaçlarını vurgulacak şekilde olmalı ama bir o kadar da kitleniz reklam ile etkileşim halindeyken keyifli vakit geçirmesini sağlayacak nitelikte olmalıdır. İlgi çekici reklam senaryoları, animasyonlar, canlı yayınlar, hikaye silsileleri ya da kitlenizde katılım sağlayabileceği interaktif reklam içerikleri kullanılabilir. Bu noktada reklam vereceğiniz kanalın size sundukları oldukça önemlidir.

Reklam içeriğinizi oluştururken kitlenizin sizi en iyi şekilde anlayacağı sade ve eğlenceli bir dili keşfetmelisiniz. Markanız tam anlamıyla anlatan standart bir reklam taslağı oluşturduktan sonra kanalınız üzerinden düzenli paylaşım sağlamalısınız. Bu sayede hedef kitlenizin aklında kalabilirsiniz. 

Sosyal Medya Reklamcılığı Sağladığı Avantajlar

Sosyal medya reklamcılığı ile pazarlama stratejisi oluşturduğunuz takdirde size ve işletmenize birçok olumlu dönüşü olacaktır. Bunlar;

  • Marka bilinirliğinizi arttırmanızı sağlayacaktır, bu şekilde hedef kitlenizin ötesine çıkarak işletmenize potansiyel hedef kitleleri oluşturabilirsiniz
  • Mevcut hedef kitlenizle müşteri ilişkilerinizi kuvvetlendirebilirsiniz.
  • Kampanya, promosyon ve hizmet tanıtımlarınızı uygun maliyetlerle yapabilir, işletmenizin standartını açık bir şekilde gösterebilirsiniz.
  • Reklamlarınızın yayılma hızı diğer reklamcılık yöntemlerine kıyasla sosyal medya reklamlıcılığında çok daha hızlıdır. Gün içerisinde yüz binlerce insana hatta milyonlarca insana erişim sağlayabilmeniz hiç de zor değildir.
  • Oluşturduğunuz reklamların kaç kişiye ulaştığını kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz. Sosyal medya reklamcılığı bu anlamda ölçeklendirilebilir bir pazarlama sistemi olarak anılmaktadır.
  • Sosyal medya reklamcılığı üzerinden oluşturduğunuz reklamları kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Reklamın içeriğini, hedef kitlesini ve yayınlanacak zaman aralığını istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Bu sayede markanız adına doğru yerde doğru zamanda isabetli hamleler sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya reklamcılığı marka bilinirliği ve satışlarınızı artırmada kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden biridir. Daha fazla bilgi ve destek için benimle iletişime geçebilirsiniz. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu