Google Analytics

Google Analytics’te Hedef Kitle Oluşturma

İyi bir analiz ve yeniden pazarlama yapabilmek için hedef kitlelere ihtiyaç duyarız. Bu içerik sayesinde Google Analytics ile hedef kitle oluşturabilecek, yeniden pazarlama listelerinizi daha etkili kullanabileceksiniz. Bu sayede Google arama ağı, alışveriş, youtube veya görüntülü reklamlarınızda doğru hedefleme yaparak reklam performansınızı artırabileceksiniz. Aşağıdaki adımları uygulayarak sizde kolayca hedef kitlelerinizi oluşturabilirsiniz.

Şimdi Analytics ekranımızı açalım ve sol alt köşede bulunan analytics yönetici simgesine tıklayalım. Açılan ekranda mülk menüsü altında Kitle Tanımları > Kitleler diyerek devam edelim.

analytics kitle oluşturma adım1

Karşımıza kitlelerimizi oluşturabileceğimiz boş bir ekran gelecektir. Hemen sol üst tarafta bulunan yeni kitle simgesini tıklayarak kitle tanımlamalarımızı yapmaya başlayalım.

analytics hedef kitle olusturma adım3

Burada Analytics bize bazı hazır hedeflemeler sunuyor. Önerilen kitleler bölümündeki seçenekleri kullanarak hızlıca hedef kitlelerinizi oluşturabilirsiniz. Biz yeni oluştur diyerek kendi kitlemizi sıfırdan oluşturacağız.

Açılan kitle oluşturucu sayfasında ben örnek olarak website ziyaretçilerimizden ürünlerini sepete ekleyen ancak satın almayan ve bunların arasından en az 45 saniye süreyle websitemde kalanları hedefliyorum. Burada ki oturum süresinin saniye cinsinden girilmesi gerekiyor. 2 dakika=120 saniye gibi.

analytics kitle oluştuma adım4

Hedef kitle ayarlamalarımızı yaptıktan sonra uygula diyerek kitle adımızı giriyoruz ve bir sonraki adıma geçiyoruz.

kitle hedefleri

Kitle hedefleri bölümünde ise hedef ekle butonuna tıklayarak bağlı olan Google Ads hesabımızı seçip oluşturduğumuz hedef kitleyi Google reklamlarında kullanmak üzere Ads hesabımıza gönderiyoruz. Gönderdiğimiz hedef kitlenin Google Ads Kitleler bölümünde gözükmesi 24 saat ile 48 saat kadar sürebilir. Ayrıca Hedef ekle bölümünde yer alan Google Analytics hesabınızı da seçmenizi öneriyorum. Böylece oluşturduğunuz hedef kitlenin analizini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Sizin için Google Analytics ile oluşturduğunuz hedef kitlelerinizin analizini nasıl yapacağınızı, hangi metriklere dikkat etmeniz gerektiğini inceleyebileceğiniz harika bir içerik oluşturdum. Bu içerik sayesinde hedef kitle analizinizi yapmaya hemen başlayabilirsiniz. İlgili içeriğe https://emrekaratoprak.com/google-analytics-kitle-analizi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Google Anaytics’te hedef kitle oluşturmak işte bu kadar kolay.🙂

Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Konuyla ilgili istediğiniz zaman uzaktan destek sağlayabilirim sizlere. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu