Facebook Ads

Instagram Alışveriş Özelliği Nedir? [Kapsamlı]

Instagram alışveriş özelliği, işletmenizde yer alan ürün ve hizmetleri müşterilerinize video ve görsel medya içerikleri ile pazarlayabilmenize olanak sağlayan özellikler bütünüdür.

Instagram alışveriş özelliği ve türevi nitelikler günümüzde e-ticaret işletmeleri adına oldukça önemli bir konumdadır. Çünkü teknolojik gelişmeler, sosyal medya ilgisi ve içinde bulunduğumuz pandemi süreci kullanıcıların mevcut alışveriş davranışlarında büyük bir değişime sebep oldu. Dolayısıyla yeniliğe neden olan alışveriş kitlesi ve bu yeniliklere ayak uydurmak zorunda kalan işletmeler, Instagram’ı en etkili sosyal medya platformu haline getirdi.

Instagram mağaza özelliği ne işe yarar? Instagram ile işletmenizi üst standartlara taşımanız ne derece mümkün? İşletmenizi dijital dünyada büyütebilir misiniz? Cevabını merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını kapsamlı bir şekilde bu içerikte bulabileceksiniz.

instagram alışveriş özelliği

Instagram Alışveriş Özelliği Ne İşe Yarar?

Instagram alışveriş özelliği temel olarak, fiziksel olarak varlığını sürdüren işletmenizi sosyal medya platformunda dijitalleştirmenize yardımcı olan bir özelliktir. Bu anlamda özelliğin size sağladıkları şunlardır:

 • Ürün ya da hizmet kataloğunun Instagram profiline entegrasyonu
 • Hikayeler, Keşfet alanlarında özel bir mağaza sekmesi aracılığı ile işletme tanıtımı
 • Müşterilerin ürünlere hızlı ve pratik biçiminde erişimi
 • Hikayeler üzerinden ürün hakkında detaylı bilgilerin erişimi
 • Kolay bir alışveriş deneyimi sağlama

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

İşte herkesin en fazla merak ettiği ve öğrenmek istediği konuya geldik. Vakit kaybetmeden hemen devam edelim!

Günde 500 milyondan fazla Instagram ziyaretçisi ve bunların 250 milyonunun en azından bir işletme hesabını takip ettiği düşünüldüğünde, Instagram alışveriş özelliği kullanımı opsiyonel bir durum olmaktan çıkıp, zorunlu hale gelmiştir. Bu noktada her işletme sahibi, Instagram alışveriş sayfası açma yollarını araştırmaktadır. Gerçekleştireceğiniz birkaç işlem adımı ile kısa bir süre içerisinde Instagram shop kurulumu yapabilir ve işletmenize özel bir vitrin oluşturabilirsiniz.

Instagram alışveriş özelliğini açmak için ilk yapmanız gereken adım, katalog bağlantısı oluşturmaktır. Instagram işletme hesabınızı Facebook kataloğuna bağlamak için iki farklı seçenekten yararlanabilirsiniz.

 1. https://www.facebook.com/commerce_manager/get_started/ bağlantısı üzerinden Katalog Yöneticisi’ne erişim sağlayabilir ve mağazanıza endeksli bir katalog oluşturabilirsiniz. (Ürün etiketi ya da çıkartmaları kullanmayı tercih ederseniz, E-Ticaret Kataloğu’nu seçin.)
 2. Katalog Yöneticisi kullanımı size uğraştırıcı bir yol olarak göründüyse de kendinize onaylı bir Facebook ortağı bulabilirsiniz.
Facebook üzerinden katalog oluşturma adımlarının tamamına https://emrekaratoprak.com/facebook-katalog-reklamlari/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Instagram alışveriş özelliğini açabilmeniz için işletme hesabınızın Instagram tarafından incelenmesini sağlamalısınız.

Bunun için Instagram profiliniz üzerinden Ayarlar > İşletme > Instagram’da Alışveriş’i seçin. Özelliği etkileştirip kullanabilmek için hesabınızın incelenmesinin tamamlanmasını bekleyin.

Instagram alışveriş özelliğini etkileştirmeden önce birkaç hususa dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunlar:

 • İşletmenizin ürün ve hizmetlerini öne plana çıkarabilmek adına hesabınızın Instagram alışveriş onayı almış olduğundan emin olun.
 • Uygulamada gerçekleştirilen son güncellemenin cihazınızda yüklü olduğundan emin olun.
 • Instagram alışveriş özelliğinden yararlanabilmek için Instagram alışveriş kurulumunu tamamlayın.

Instagram alışveriş özelliğini etkinleştirmek için aşağıdaki adımları sırası ile uygulayınız.

 1. Profilinizde sağ üst köşede yer alan üç çizgi sembolüne tıklayın.
 2. İlk sırada bulunan Ayarlar’a dokunun.
 3. İşletme’ye tıklayın.
 4. Alışveriş’e tıklayın. (Instagram alışveriş kurulumunu sağlayabilmiş, Instagram alışveriş onayı almış hesaplar tarafından görülebillir.)
 5. Devam seçeneğine tıklayın.
 6. Hesabınıza bağlayabileceğiniz bir Instagram alışveriş kataloğu tercih edin.
 7. Bitti’yi seçerek etkinleştirme işlemini tamamlayın.
instagram alışveriş özelliğini açma

Instagram Alışveriş Özelliği Kullanmanın Avantajları

Sosyal medya platformları kitlelerin alışveriş yönelimleri üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Bu durumda özellikle Instagram’ın yavaş yavaş e-ticaret merkezi haline geldiğini söylemek yalan olmaz. Yeni gelen Instagram alışveriş özelliği kullanımı ile işletmeler adına birçok avantajı beraberinde gelmektedir.

1 – Alışverişi Pratik ve Kolay Hale Getirir

Orta ölçekli bir e-ticaret platformu olarak dikkat çekip sıyrılmak oldukça zordur. Hele ki kullanıcıların sosyal medya sekmelerini kapatıp, sitenize erişim sağlaması daha da zordur. Bu noktada yapmanız gereken müşterileri mağazanıza çekmek değil, mağazanızı onların ayağına getirmek olacaktır. İşletmeniz adına oluşturacağınız Instagram mağazası ile müşterilerin ürünlerin adı, özellikleri, fiyatları gibi detaylara erişimini hızlı ve kolay bir hale getirebilirsiniz.

Instagram kullanım davranışlarını alışveriş yaparken uygulama imkanı bulan kullanıcılar, ürünlerinizin etiketlerine dokunarak kaydedebilir ve sepete ekleme safhasında ürününüzü kolayca değerlendirebilir. 

Kullanıcılar ürün inceleme ve ödeme işlemlerinin tamamını Instagram platformundan çıkış yapmadan gerçekleştirebilir. Buna ek olarak ilk siparişin ardından (Ad, soyad, e-posta, telefon numarası, teslimat ve fatura adresi) verilen bilgiler Facebook veritabanına kaydedilir. Uygulama içinde kullanıcılara hızlı bir şekilde ürün hazırlama, kargolama konularında bildirim gönderilebilir.

2 – Hedef Kitlenize Doğrudan Erişim Sağlamanıza Yardımcı Olur

Instagram, işletmelerin mevcut kitleleri ve potansiyel hedef kitleleri ile kontak kurabilmesi adına eşsiz bir iletişim aracıdır. Kurulumunu gerçekleştireceğiniz Instagram mağazası ile ürün entegrasyonunuzu sorunsuz bir şekilde sağlayabilir, kampanya ve indirim sezonlarınızdan müşterilerinizin haberi olmasını yardımcı olabilirsiniz.

3 – Kişiselleşmiş Bir Alışveriş Deneyimi Sağlar

Instagram kullanıcısı ürününüzü etiketlediği noktada, Keşfet alanında yer alan Alışveriş sekmesine ürününüz dahil olacaktır. Böylece Instagram etkileşimlerinizi anlamlı oranda arttırabilir ve talep edilebilir işletme formuna erişebilirsiniz.

Instagram platformu içerisinde ürünlerinizi nokta atışı gibi hedeflediğiniz kesimlere sunabilirsiniz. Çünkü kullanıcı davranışları, hobi ve ilgi alanları etkileşimlerine doğrudan yansımaktadır. Bunlardan yararlanan Instagram kişisel bir alışveriş ortamı yaratmayı sağlamaktadır. İşletme olarak alışveriş yapma eğiliminde olan kişilere kolay bir şekilde erişebilirsiniz.

Daha iyi anlayabilmeniz adına kısa bir örnek verelim. Fiziksel alışveriş mağazalarında bir kesim yalnızca vitrinlere bakar; diğer kesim ise mağazaya girer, ürünleri dener ve fiyat bilgisi alır. Siz Instagram alışveriş özelliği sayesinden direkt olarak mağazaya giriş yapan, alışveriş gerçekleştirme ihtimali yüksek olan kesme hitap edeceksiniz. Bu da işletme kazanımlarınızı doğrudan etkileyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu