Seo

Site Hızı SEO İçin Neden Önemli?

Websitemize gelen ziyaretçilere iyi bir deneyim yaşatmak şüphesiz website sahipleri için en önemli kriterdir. Ziyaretçilerimizin web sayfalarımızda dolaşırken daha az beklemeleri, istedikleri sayfalara hızlı bir şekilde ulaşabilmeleri, bu iyi deneyimi yaşamalarını büyük oranda sağlamış oluyor.

Websitemize gelen kullanıcıların aradıklarını onlara en iyi şekilde sunabilmemiz en az bizim kadar Google içinde önemlidir. Çünkü ziyaretçilerin büyük bir bölümü Google üzerinden bilgi almak istedikleri konuları araştırıp daha sonra kendilerine en uygun sayfaları ziyaret etmektedirler. Google aracılığıyla websitelerini ziyaret eden kullanıcıların sürekli kötü bir deneyim yaşaması Google içinde olumsuz bir etki yaratacak, bunu yaşayan kullanıcılar belkide Google üzerinden arama artık yapmayacaklar.

İşte Google burada bizden, ziyaretçilerimize iyi bir deneyim yaşatmayı, ziyaretçilerin websitemizden memnun bir şekilde ayrılmalarını istiyor. Yani diyor ki eğer sen websiteni hızlandırırsan, yararlı içerik oluşturursan ziyaretçiler daha iyi bir deneyim yaşayacağı için seni ilk sayfaya hatta ilk sıraya alırım.

site hızı ve seo

Site Hızını Etkileyen Faktörler

Peki site hızını etkileyen faktörler nelerdir gelin birlikte gözatalım.

Hosting Seçimi

Websitenizin barındırıldığı hosting alanlarını seçerken iyi bir seçim yapmalısınız. Kalitesiz ve ucuz hostingler sitenizin yavaşlamasına sebep olcaktır. Hosting seçerken lokasyon, hizmet kesintisi, teknik destek gibi konularda iyi hizmet alabileceğiniz bir seçim yapmalısınız.

Tema Seçimi

Kullanacağınız temayı seçerken temiz kodlanmış olmasına dikkat etmelisiniz. ThemeForest gibi piyasada kendini kanıtlanmış markaların temalarını kullanmanız yararınıza olacaktır.

Resimler

Belki de site hızımızı etkileyen en önemli etken düşük boyutlu görsel kullanımıdır. Kullanılan resimlerin boyutlarının optimize edilmesi, aynı zamanda kalitesinin bozulmamasına önem verilmelidir.

HTML Kod Oranı

Websitenizin html kod oranının düşük olması bir diğer önemli hız faktörleri arasında yer almaktadır. Yani gereksiz, fazla kodlanmış yapılardan uzak durun.

Cache Özelliği

Tarayıcıda önbelleğe alma özelliğini kullanın. Böylece sitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcılar tekrar geldiklerinde resim ve kaynak dosyalarınız önbellekten çekilerek siteniz daha hızlı açılacaktır.

CDN Kullanımı

Doğru yapılandırılmış CDN kurulumu ile website hızınızı artırabilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için Cloudflare kurulumu yapabilirsiniz.

AMP Kullanımı

AMP yani hızlandırılmış mobil sayfalar sayesinde mobil ziyaretçilerinizin çok hızlı bir şekilde websitenizde dolaşmasını sağlayabilirsiniz.

Site Hız Testi Nasıl Yapılır?

Website hızımızı test edebildiğimiz, daha da hızlı sayfalara sahip olabilmemiz için önerilerin yapıldığı ücretsiz iki mükemmel site hız testi aracından bahsedeceğim.

Page Speed Insights

Google’ın website sahipleri için geliştirdiği bu mükemmel araç sayesinde websitenizin mobil ve desktop hız testlerini ayrı ayrı yapabilir. Size özel site hızınızı artıracak önerilere göz atabilirsiniz.

Page Speed Insights üzerinden sitenizin hızını ölçmek ve önerileri görmek için https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=TR adresini ziyaret edebilirsiniz.

GTmetrix

Yine bu araç sayesinde website performansınızı ölçebilir, GTmetrix tarafından size sunulan detaylı veriler ile hızınızı artırabileceğiniz iyileştirmelerde bulunabilirsiniz. https://gtmetrix.com/ adresinden sitenizin performans testine başlayabilirsiniz.

Google Analytics İle Site Hızını Yorumlama

Websitenize Google Analytics aracının entegrasyonunu yaptıysanız site hızı raporunu detaylı bir şekilde inceleme şansınız bulunmakta. Her sayfanın ayrı ayrı hız raporunu analiz edebilir, site hızı düşük olan sayfalara özel çalışmalar yapabilirsiniz. Şimdi Google Analytics ekranımızda bu raporlara nereden ulaşabileceğimizi birlikte inceleyelim.

Genel Bakış

İlk olarak sol tarafta bulunan araç çubuğundan Davranış > Site Hızı adımlarını izleyerek Genel Bakış tablosuna gözatalım.

site hızı genel bakış

Genel bakış tablosunda tüm sayfalarınızın ortalama açılış süresini, ziyaretçilerin tarayıcılarına göre sayfa yüklenme süreleri ve bulundukları ülkelere göre yüklenme sürelerini görebilirsiniz. Burada genel bir fikir edinmemiz adına çok detaylı olmayan raporlar yer almakta.

Sayfa Zamanlamaları

Site hızı raporları altında yer alan bu bölümde ise sayfalarımızın tek tek hız analizini yapabiliyoruz. Tüm sayfalarınızı sitenizin hız ortalamasıyla kolaylıkla karşılaştırabiliyorsunuz.

sayfa zamanlamaları

Yukarıdaki görsel üzerinden örnek vermek gerekirse işaretli alanda bulunan bu iki sayfa sitemizin ortalama hızına göre %54 ve %3 olmak üzere daha düşük hızlarda sayfa açılış sürelerinin olduğunu bize söylüyor. Burada ilgili sayfaların özelinde gerekli çalışmaları yaparak bu sayfaları daha hızlı hale getirebiliriz.

Hız Önerileri

Bu bölümde ise yine sitemizdeki tüm sayfaların daha hızlı açılabilmesi için Google tarafından sunulan öneriler, PageSpeed puanı gibi bilgiler yer almaktadır. PageSpeed puanınızın düşük olması bize sayfada iyileştirme çalışmalarının yapılması gerektiğini bildirmektedir.

hız önerileri

Daha iyi sıralamalara sahip olmak için site hızınızı olabildiğince en iyi seviyeye getirin ve yükselişinizi izleyin.🙂 Tabi bu demek değildir ki sadece site hızıyla yükselebiliriz. SEO bir bütündür, site hızı ise bunun bir parçası.

Bu içerikte Site hızı SEO için neden önemlidir ve neler yapılabilir bunlara değinmiş olduk. Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu