Sözlük

CPC (Cost Per Click) Nedir?

İngilizce adının baş harflerinden oluşan CPC terimi, dijital pazarlama alanında reklam verenler için önemli bir reklam birim fiyatıdır. CPC İngilizce’de Cost Per Click teriminin kısaltmasıdır ve Türkçe’de karşılığı ” Tıklama Başına Maliyet (TBM)” anlamına gelmektedir. Bu kısa açıklamayla ne anlama geldiğini öğrendiğimiz CPC Nedir? Sorusunu, ayrıntılı bir şekilde ele alarak detaylara değineceğim. Hazırsanız başlayalım!

Arama motorları başta olmak üzere, internet alt yapısının güçlü etkileşim ağı ve iletişim potansiyeli, ince ve ayrıntılı stratejilerle hazırlanmış reklam ağlarıyla örülmüştür. Bu reklam ağları hem reklam verenler ve hem de reklam yayınlayan web platformlarını bir araya getirir. Bu ağlarda kullanılan çeşitli teklif modelleri bulunur. Bu modellerden biri olan CPC ya da TBM reklam verenlerin hizmetine sunulur. Pek çok reklam ağı tarafından tercih edilen teklif stratejisi olmakla birlikte, en sık karşılaştığımız Google Ads reklamlarının bu modele sahip olduğunun altını çizmemiz gerekir. Daha da ötesi Google Ads’ in kullanım oranının yüksekliği, bu modelin yaygınlaşmasında en etkin rolü üstlenmiştir.

CPC hakkındaki tüm detaylara https://support.google.com/google-ads/answer/116495?hl=tr adresinde yer alan Google tarafından hazırlanmış resmi dökümandan ulaşabilirsiniz.

Bu teklif stratejisinde maliyetin hesaplanması için iki değere ihtiyaç bulunur. Bu değerler CPC yani tıklama başına maliyet ve reklamın tıklanma sayısıdır. Bir örnekle açıklarsak, daha anlaşılır hale getirebileceğimi düşünüyorum.

Örneğin; bir reklam kampanyasında CPC ya da TBM ( Tıklama Başına Maliyet ) 48 kuruş ( 0,48 TL ) olarak reklam verene sunulmuş olsun. Bu reklamında 320 defa tıklandığını varsayalım. Mevcut durumda;

0,48 X 320: 153,6 TL tıklama maliyeti yani CPC oluşur.

Öte yandan tersi şekilde bir reklam verenin, oluşturduğu reklam kampanyasına ödediği 153,6 TL, 320 defa tıklandığında, kelimenin 48 kuruş TBM’ ye sahip olmasını sağlar.

cpc nedir

CPC Sistemi Nasıl Verimli Kullanılır?

İnternet alt yapısının dev ve temel kuruluşlarından biri olan Google, algoritmalar üzerinde yaptığı yatırımların büyüklüğü, aynı zamanda elde edilecek karın yükselmesi oranına da etki eden bir ilişkiye sahiptir. Dolayısıyla reklam ağı gibi, gelirin en önemli kısmını teşkil eden bir sistemde, kullanıma sunulan algoritmaların nasıl ince detaylarla yüklü olacağı az çok tahmin edilebilir. Bu algoritmalar ve reklam modeli gelişimleri, diğer reklam ağları tarafından birebir olmasa da, “Amerika’ yı yeniden keşfetmeyecek” ölçüde değişikliklerle kopyalanır.

Reklam verenler tarafından TBM stratejisinin en verimli şekilde kullanılması için, karmaşık pek çok değişkenin hesaba katıldığı ve ince ayarların yapıldığı reklam kampanyaları oluşturulmalıdır. Bu bilgi birikimine sahip olmak, uzun deneme yanılmalarla veya eğitim programlarıyla edinilecek bir tür uzmanlıktır. CPC stratejisiyle çeşitli kampanyalar oluşturup, farklı kıstaslar ve ayarlar yaparak, elde edilen dönüşüm oranları ve diğer bilgiler sonucunda, en verimli kampanyayı oluşturmanız mümkündür. Bu farklı kampanyalarda negatif anahtar kelimelere kadar geniş yelpazede denemeler yapılması ve bu denemelerin dönüşüm oranlarına göre sağlamalarının yapılması, bir süre sonra daha deneyimli bir reklam veren haline gelmenizi sağlayacaktır.

Reklamlarınızda kullandığınız anahtar kelimelerinizin kalite puanının yüksek olması sizlere daha düşük CPC avantajı sağlayacaktır. Kalite puanı nasıl yükseltilir sorusunun detaylarına https://emrekaratoprak.com/kalite-puani-nasil-yukseltilir-2019/ adresinde yer alan içerikten ulaşabilirsiniz.

Reklam Yayınlayanlar Açısından CPC’nin Önemi

TBM ya da CPC reklam verenler ve müşteriler kadar, reklam yayınlayanlar tarafından da farklı öneme sahiptir. Reklam yayınlayan web platformu sahipleri, yaptıkları TBM araştırmalarıyla, hangi kategorilerde ki kelimelerden daha yüksek reklam geliri elde edebileceklerini belirleme şansına sahip olurlar. Kolay olmayan ancak belirli uzmanlıklarla gerçekleştirilebilecek bu çalışma sonucunda, belirli kategorilerin ortaya çıkması sağlanabilir. Bu sayede bu kategorilere yönelmiş bir web sitesi kurularak Google reklam ağına yayıncı olarak katılmak mümkün olur. Bu aşamadan sonra Tıklama başına maliyet konusunda en yüksek reklamlara yönelik olarak hazırlanmış sitede, reklam verenlerin kampanyaları yayınlanmaya başlanır. Google reklam ağında, reklam verenlerin reklam amacıyla harcadığı maliyetler, kar ortağı olarak yayıncıyla paylaşılır. Bu durumda reklam yayıncısı site sahipleri, başka kategorilerde hazırlanmış ve buna yönelik reklam yayınlayan sitelere göre, daha fazla kar elde edebilirler.

Bu sebeplerle CPC Nedir? sorusu değişik bakış açılarından cevap verilmesi gereken, ancak bu şekilde önemi anlaşılacak bir soru olarak karşımıza çıkar. Reklam verenler için en verimli şekilde kullanılması gereken bir değerken, reklam yayınlayan kar ortakları olan site sahipleri için de, doğru kategorilerde web sitesi oluşturmak ya da bu kategorilere yönelen sitelere sahip olmak açısından değere sahiptir. Elbette Google ve reklam ağları açısından, en verimli reklam dönüşüm oranlarını sağlama amacıyla geliştirilmiş bir sistem olması açısından, daha da fazla geliştirilmeye adaydır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu