Sözlük

Influencer Marketing Nedir?

Influencer Marketing, markanızın ya da firmanızın hedef kitlenize daha önceden ulaşmayı başarmış sosyal medya üzerinde fenomen olarak nitelendirilen hesap ya da hesaplar üzerinden yapılan reklam çalışmalarına verilen isimdir. Bu reklam çalışmaları sayesinde, hedeflenen kitleye, hedef kişi ile birlikte ürün veya fikir tanıtımı yapılabilmektedir. Bu içerikte tüm detayları bulabileceksiniz. Şimdi hazırsanız konuyu detaylandıralım.

Influencer Marketing, markanın hedeflediği potansiyel müşterilere erişimini kolaylaştırırken, markanın kurumsal olarak gösterdiği kişilik özelliklerine de katkı sağlamaktadır. Influencer Marketing kısaca sosyal medya üzerinde fenomen olan hesapların, belirli ürün ya da marka gruplarıyla ilgili yaptıkları tanıtım çalışmalarına verilen isimdir.

İnsanların gün içerisinde internete girme gereksinimlerinin %90’ı sosyal medya ziyaretlerinden oluşmaktadır. Hedeflenen kitleye de ulaşmak isteyen markalar, bu rantın doğurduğu yapıya adapte olmak ve potansiyel müşterilerine ulaşmak için geleneksel yöntemleri geride bırakarak, marka tanıtımı için sosyal medya üzerinde hedefledikleri müşterilere daha önceden erişmeyi başarmış kişilerle iş birliğine gidebilmektedir. Bu durumun en önemli sebebi, internet kullanıcılarının artık internet üzerinden belirli ürünleri satın almadan önce kullanıcı deneyimine başvurarak, bu durum ile ilgili aldıkları geri bildirime göre satın alma kararı vermesi olmuştur.

influencer marketing

Influencer Marketing çalışmasına alternatif olarak; çeşitli yorum sitelerine, fake yani sahte yorum ekleterek yürütülen reklam çalışmaları da günümüzde sıklıkla görülmeye başlanmıştır. O yüzden kullanıcılar bir noktada kendilerinin takip ettiği ve standartlarının kendi standartlarına yakın olan fenomen sosyal medya hesaplarının deneyimlerini takip etmeye başlamıştır. Bu noktada da devreye giren Influencer Marketing, belirli kullanıcı gruplarına spesifik olarak hitap eden sosyal medya hesapları üzerinden yapılan reklam çalışmalarını nitelendirmektedir.

Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Influencer Marketing çalışmaları, internet üzerinde kullanıcılarına erişim sağlayabilen yüksek potansiyelli sayfalar üzerinden yapılan bir reklam yöntemidir. Takipçi sayısı yüksek olan ve hedeflenen kitle üzerinde söz hakkı olduğuna inanılan kişilerle ortaklaşa yürütülen Influencer Marketing çalışmaları, ürün ya da marka tanıtımı ve bu tanıtımı yapan sosyal medya hesabının referanslarıyla daha fazla kullanıcıyla buluşmasıyla sonuca ulaşmaktadır. Bu teknikte sosyal medya hesapları ödemeyi doğrudan alabildikleri gibi, sayfaları üzerinden yaptıkları yönlendirmelere olan tıklama başına ya da yapılan satış başına da ödeme alabilmektedir.

Burada Influencer Marketing ile doğrudan ilgili olmasa da reklam çalışmasının başarılı olmasının koşulu; sayfa sahiplerinin yaptıkları bu tanıtım çalışmasının reklam olarak göstermediği taktirde oluşmasıdır. Olabildiğince geçmiş paylaşımlarıyla doğru orantılı ve organik öğeler içererek hedeflenen kitleye gerçek bir referans oluşturulabilmektedir.

Influencer Marketing Örnekleri

Influencer Marketing ile ilgili örnekler; fenomen olan sosyal medya hesapları üzerinden, yukarıda da belirttiğimiz gibi kullanıcılara gündelik veya organik yapılan paylaşımlar olarak yansıtılarak gerçekten referans olarak sunulmaktadır. Influencer Marketing örnekleri:

  • Twitch ve Youtube üzerinden oyun oynayan ve oyun tanıtımı yapan Dost Kayaoğlu kanalı, zaman zaman kanalında kullanıcılarına belirli firmalardan aldığı sponsor ücretleri karşılığında Influencer Marketing uygulamaktadır. Dost Kayaoğlu, reklam çalışmalarında doğrudan kanal işlevini bozmak yerine videonun başında bunun bir sponsorlu içerik olduğunu belirterek hem kanalının standartını korumayı başarabilmekte hem de sponsorlu içerik için yeterince özgün olamayacağını göstererek izleyicilerinden özür dilemektedir.
  • Instagram üzerinde olan paylaşım yapan kitap eleştirmenleri, takipçilerine kitaplar hakkında değerlendirmelerini sunmaktadır. Belirli yayın evleri de bu doğrultuda, kendi kitaplarını özellikle eleştirmeleri için bu kanallara ücret ödemektedirler. Hem kaliteli özgün bir fotoğraf hem de içerik hakkında detaylar böylece doğrudan kitap okuyan bir kitleyle paylaşılmaktadır. Örnek içerik: https://www.instagram.com/p/B5KY5UBprvD/
  • Yemek eleştirisi ve yemek incelemeleriyle meşhur olan Vedat Milor, Twitter üzerinden 1,2 milyon takipçiye ulaşmıştır. Hem gazete yazısında hem de Twitter adresinde belirli markaları ve işletmeleri özellikle ziyaret ederek, bu konuda gelir kazanmaktadır. Detaylı incelemek için siz de Vedat Milor’un Twitter hesabını inceleyebilirsiniz: https://twitter.com/vedatmilor

Influencer Marketing ile ilgili örnekler aslında hayatımızın her anında bizlerle buluşuyor. Sosyal medya üzerinde fenomen olan kişilerin giydikleri kıyafetlerden, kullandıkları bilgisayara kadar çok geniş bir kapsamda reklam çalışması yürütmektedir. Sizin de aklınıza gelen alternatif reklam çalışmaları varsa, yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Influencer Marketing Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Influencer Marketing yapmadan önce dikkat edilmesi gereken belirli başlı opsiyonlar vardır. Burada hem Influencer Marketing çalışmasını yaptıracak firmanın hem de uygulacak hesabın dikkat etmesi gerekenler vardır. Influencer Marketing yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenleri içeriğin devamında inceliyor olacağız.

Influencer Marketing Çalışmalarında Marka Temsilcisi Belirleme

Influencer Marketing çalışmalarında en önemli kıstasların başında, markaların Influencer Marketing çalışması için tercih edecekleri marka profilini seçmek geçmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken kıstas, reklam çalışmasını uygulanacak hesabın ne kadar takipçisi olduğu değil, sizin ve markanızın hedeflediği kitleye ne kadar yakın olduğudur.

Yukarıda örnek verdiğim oyun videoları çeken bir kanal üzerinde makyaj ürünleri reklamları yaptırmanız başarısız bir girişim olacaktır. Bu noktada takip ettiğiniz profilin, hedef kitlesi ile ne kadar etkileşim içerisinde olduğunu da dikkat etmeniz önemlidir.

Influencer Marketing Reklam Anlaşmasını Doğru Yapmak

Belirlenen sayfa ile reklam anlaşmasını tek seferden belirli bir ücret üzerinden yapabileceğiniz gibi opsiyonel olarak satılan ürün adetine ya da sayfaya giden ziyaretçi sayısından da yapabilirsiniz. Bu noktada opsiyonu belirleyen kıstas; marka, satılan ürün ya da tanıtımı yapılan fikir ve hesap sahibinin sahip olduğu erişebilirlik.

Sıcak satışa uygun bir ürün grubunuz varsa ve buna uygun bir satış altyapınız varsa, sosyal medya hesabından doğrudan sıcak satış yapması karşılığında ürün adeti üzerinden komisyon bazında anlaşma yapmak daha sağlıklı olacaktır. Örneğin Samsun çevresinde yayın yapan ve bölgeden çok fazla kullanıcının katıldığı bir Twitch yayıncısına, Samsun içerisinde hamburger satan bir firma olarak Influencer Marketing çalışması yaptırmak getiri sağlatacaktır.

Influencer Marketing Reklamlarında Doğru Platformu Seçmek

Markanız ve satış stratejilerinize uygun olarak Influencer Marketing çalışmalarında doğru sosyal medya platformunu seçmek hayati önem taşımaktadır. Youtube, Twitch, Blogger, Wordpress, Facebook, Instagram ve Pinterest opsiyonları arasında, markanızın ve potansiyel müşterilerinizin en yaygın olduğu alanı seçmeniz gerekmektedir.

Pinterest üzerinden ev eşyaları, beyaz eşyalar ve kozmetik ürünleri son zamanlarda daha fazla rağbet gördüğü için, bu alanlarla ilgili görselleriniz daha fazla dikkat çekebilir. Kullanıcı deneyimlerine doğrudan etki eden bir ürün grubuna sahipseniz (yemek, içecek, oyun, oyuncak vb.) Instagram ve Facebook bölgesel alanda paylaşımlara daha uygun olduğu için daha fazla dikkat çekecektir.

Influencer Marketing Uygularken Reklam Olduğunu Hissettirmemelisiniz

Influencer Marketing uygulamasını yaparken hesabınızdan daha başarılı reklam sonuçları elde ettirmek için kullanıcılarınıza bunun bir reklam çalışması olduğunu hissettirmemeniz gerekmektedir.

Bu noktada da kullanıcılarınıza daha önce organik bir yapıda hazırladığınız paylaşımlarla doğru orantıda bir paylaşım skalası oluşturmalı ve marka ya da ürün ile ilgili eleştirilecek konulara da değinmeniz gerekmektedir. Doğrudan överek ya da sadece iyi taraflarını ön plana çıkartacağınız paylaşımlar maalesef kullanıcılar tarafından reklam olduğu anlaşılacağı için iyi bir geri dönüş sunmayacaktır.

Detaylarıyla ele almaya çalıştığım bu içeriğin sonuna geldik. Umarım sizlere faydalı olmuştur. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu