Google Ads

Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir? (2020)

Kalite puanı nasıl yükseltilir sorusuyla başlamadan önce kalite puanını etkileyen faktörlerden bahsetmekte fayda olacağını düşünüyorum. Doğru adımları uygulayarak kalite puanını kolay bir şekilde yükseltebilirsiniz. Kalite puanını etkileyen faktörlere kısaca göz atalım.

Kalite Puanını Etkileyen Faktörler

Beklenen TO

Beklenen tıklama oranı, belirlediğiniz anahtar kelimenin arama sonuçlarında gösterildiğinde ne sıklıkla tıklanılacağının tahminidir. Anahtar kelimenin geçmişteki performansı baz alınarak bu tahmin yapılmaktadır. Google bu tahmin sonuçlarını ortalamanın altında, ortalama ve ortalamanın üstünde olmak üzere 3 şekilde vermektedir. Burada bizim hedefimiz beklenen tıklama oranı metriğini, ortalama ve ortalamanın üstünde pozisyonuna getirmek olmalıdır.

Araya anahtar kelime ekleme özelliğini kullanarak kişiselleştirilmiş reklam metinleri oluşturabilirsiniz. Bu özellik sayesinde tıklama oranlarınızda iyi bir artış olacağını söyleyebilirim.

Açılış Sayfası Deneyimi

Reklamınıza tıklayan kullanıcıların geldiği sayfanın reklam ile alakalı olup olmadığını ölçümleyen bir metriktir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, açılan sayfanın kullanıcının aramasına uygun olması ve yararına olmasıdır. Bu metrikte de hedefimiz, ortalama ve ortalamanın üstünde olmalıdır.

Reklam Alaka Düzeyi

Tetiklenen anahtar kelimelerinizin reklamınızla ne kadar alakalı olduğunu ölçümleyen metriktir.

Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir

Kalite Puanı Nasıl Arttırılır?

Kalite puanını etkileyen faktörlerden bahsettikten sonra şimdi bu faktörleri nasıl yükseltebileceğimizden bahsedelim. Kalite puanı, reklam maliyetlerini, dönüşüm oranı ve reklam sıralamasını belirleyen en önemli metriktir. Kalite puanının yüksek olması demek, aslında reklam verme amacımıza ulaşmamız anlamına gelmektedir. Şimdi uygulamamız gereken adımların neler olduğundan bahsedelim.

Beklenen Tıklama Oranı; Mevcut anahtar kelimelerinizin geçmiş verilerden yararlanarak hesaplanır. Yani aktif anahtar kelimelerinizin tıklama oranını artırmanız demek beklenen tıklama oranı metriğinizin de artacağı anlamına gelmektedir. Reklamlara uzantı ekleyerek, reklam metninde harekete geçirici mesaj vererek, negatif anahtar kelime çalışması yaparak, her anahtar kelimeye özel reklam metni girerek tıklama oranlarınızı artırabilirsiniz.

Reklam Alaka Düzeyi; Belirlediğiniz anahtar kelimeleri içeren reklam metinleri oluşturarak, kullanıcıların aradığı içerik ile ilgili metinler girerek, kötü performans gösteren anahtar kelimeleri kaldırarak reklam alaka düzeyi puanınızı yükseltebilirsiniz.

Açılış Sayfası Deneyimi; Reklama tıklanıldıktan sonra açılan sayfanın kullanıcıya iyi bir deneyim yaşatması gerekir. Yani, kullanıcıya geldiği sayfada aradığı bilgiyi verebiliyor olmamız lazım. Sayfanın açılış hızını yüksek tutarak, reklam ile alakalı açılış sayfası oluşturarak, sitedeki gezinmeyi kolaylaştırarak bu metriğin alaka düzeyi puanını yükseltebilirsiniz. Kısacası olaya kullanıcı deneyimi odaklı bakmak yeterli oluyor.

Kalite Puanı ile alakalı daha detaylı bilginin yer aldığı Google kaynaklarına https://support.google.com/google-ads/answer/7050591?hl=tr&ref_topic=3122882 adresinden ulaşabilirsiniz.

Kalite puanı nasıl yükseltilir sorusunun cevabını kısa ve net bilgilerle sizlere aktardım. Umarım faydalı olmuştur. 

İstediğiniz her türlü konuda benimle iletişime geçebilir veya bir cevap yazın kısmından yazabilirsiniz. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu