Sözlük

Case Study Nedir?

Case Study, vaka çalışması olarak dilimizde karşılığı bulunan, belirli alanlarda yapılan detaylı analiz ve araştırma çalışmalarına verilen isimdir. İşleyiş temel olarak veri toplama, veri analizi ve verilerin sonuçlarından kreatif sonuçlar doğurmak üzerine üç aşamadan oluşmaktadır. Burada her basamağın kendi içinde alternatif uygulanma biçimi bulunabilir.

Genel olarak Case Study uygulanmasındaki amaç, bir iş yönetim biçiminin ya da bir projenin ne kadar başarılı olduğunu değerlendirmek ve alternatif yapılacak projeler için ne gibi sonuçlar olduğunu gözler önüne sermektir. Vaka çalışmasında kullanıcı geri dönüşleri büyük önem arz etmektedir. O yüzden Case Study çalışmaları dijital projelerde daha sık tercih edilmektedir.

case study

Case Study Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Case Study yani vaka çalışması; proje ya da iş bazlı olarak, veri toplanması, veri işlenmesi ve verilerin yorumlanmasıyla sonuçlanan bir yapıdır. Bu yapı ile birlikte kullanıcıların proje ya da kampanyaya karşı bakış açısı değerlendirilmektedir. Case Study çalışmalarını uygulamak için her alanda derinlemesine çalışma yapmak gerekmektedir. Her alan ile ilgili belirli uzmanlarla çalışmanın projenin daha stabil ve kaliteli işlemesine katkı sağlayacağını eklemekte fayda olacaktır. Şimdiye kadar verdiğimiz örneklerde mevcut iş planlarının değerlendirilmesi ve sonucunun yorumlanması olarak nitelendirilmiş olsa da, yeni bir iş planı için de Case Study uygulanabilir.

Örneğin; yeni bir teknoloji haber sitesi oluşturmak istiyorsunuz. Bunun için Case Study çalışması isterseniz:

 • Rakip analizi
 • En çok arama yapılan odak anahtar kelimeleri belirlemek
 • En çok arama yapılan odak anahtar kelime sıralamalarını ve sonuçlarını belirlemek. En üst sıralamalarda olan sitelerin, neyi doğru yaptığını bulmak
 • Hangi odak anahtar kelimelerde daha hızlı yükselebileceğini keşfetmek
 • Sosyal medya alanlarında yapılan çalışmalarla ilgili örneklem oluşturmak
 • Sosyal medya üzerinden reklam çalışmaları için ön hazırlık yapmak
 • Site altyapısını ve site içeriklerini belirlemek
 • Bütçe planlaması yapmalısınız.

Aşağıdaki video üzerinden Trendyol özelinde yapılmış örnek bir Case Study incelemesini izleyebilirsiniz.

Case Study çalışmalarını bu işi yaptıktan sonrada devam ettirmeniz, daha mantıklı ve kaliteli bir işleyiş sürdürmeniz adına büyük bir getiri sağlatacaktır.

Case Study Nasıl Uygulanır?

Case Study uygulamasında kullanıcı geri bildirimleri büyük önem taşır. Burada belirlenen işin ne olduğu ve başarı ölçütünün ne olduğu üzerinden değerlendirme yapmak mümkündür. Case Study çalışmalarında o yüzden kullanıcı bazlı ilerlemek ve kullanıcı verilerini doğru şekilde yorumlayarak doğru şekilde değerlendirmek çok önemlidir. Case Study uygularken en çok uygulanan aşamalar aşağıdaki gibidir;

 1. İşi belirlemeli ve başarı ölçütleri gösterilmelidir.
 2. İşin bitmesi için belirli bir zaman gösterilmeli ve bu deadline’dan erken bittiği taktirde çalışanlara prim dağıtılacağı vaat edilmelidir.
 3. Çalışma havuzunda yapılacak işler belirlenmeli ve her yapılacak iş için işin uzmanları belirlenmeli ve doğru şekilde yönlendirilmelidir. Herkes yapacağı işi bilmeli ancak birbirinden de sorumlu olmalıdır.
 4. Elde edilen veriler ve çalışma sonuçlarını değerlendirebilecek istatistikler bir araya getirilmelidir.
 5. Ortada olan problemlerle ilgili olarak çözüm önerileri üretilmeli ve bunlarla ilgili örnek proje sonuçları değerlendirmeye alınmalıdır.
 6. Kullanıcı geri bildirimleri anlık olarak değerlendirilmeli ve bu istatistikler de yukarıdaki 5 maddeye göre çözümlenmelidir.

Case Study Nerede Kullanılır?

Case Study çalışmaları pazarlama alanından, hizmet sektörüne çok geniş bir skalada kullanılabilmektedir. Örneğin; konaklama yaptığınız bir otelde çıkarken katıldığınız anket çalışması bile aslında Case Study çalışmalarına örnek niteliğinde bir geri bildirim oluşturmaktadır. O yüzden yaptığınız iş aşamasını ve geri dönüşlerini doğru şekilde değerlendirmek açısından, profesyonel olarak her aşamayı Case Study aşamasında değerlendirmelisiniz.

Dijital alanda da benzer olarak kullanıcıların site içerisinde geçirdikleri zamanı referans alarak site içerisinde yaptığınız düzenlemeler Case Study için yine alternatif olarak bir geri bildirim oluşturabilmektedir.

Case Study nedir, nasıl uygulanır, nerede kullanılır gibi soruların cevabını bu içerikte incelemiş olduk. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu