Seo

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO uyumlu makale arama motorları tarafından, yazılan metinlerin doğru kategorilerde değerlendirilmesi ve arama sonuçlarında doğru eşleştirmeler için belirli kriterleri kapsayan metinlerdir. Bu kriterlere dikkat edilerek oluşturulan makaleler SEO uyumlu bir şekilde yazılmış olur. Oluşturulan bu makaleler, aranan anahtar kelimeler ile arayanı birleştiren yazılı metinlerin tamamını kapsamaktadır.

seo uyumlu makale

Bu içerikte SEO uyumlu makale oluşturmanın faydalarından ve nasıl oluşturulacağından detaylıca bahsedeceğiz. Arama motorları için anlaşılır ve akıcı makale yazımı konusunda bilgileriniz bu sayede gelişmiş olacaktır. Hazırsanız başlayalım!

SEO Uyumlu Makalenin Faydaları

SEO uyumlu makale hazırlarken belirli kriterleri yerine getirmenin yanında aslında ana düşünceniz kullanıcıya nasıl fayda sağlarım olmalıdır. Kullanıcı dostu olarak üretilen, kullanıcıların ulaşmak istedikleri bilgiyi en doğru ve anlaşılır şekilde veren makaleler zaten SEO uyumlu bir şekilde oluşturulmuş olacaktır.

Organik Sıralamanızı Yükseltir

SEO uyumlu makale yazmanın akla gelen ilk faydası tabii ki organik büyümeye sağladığı katkıdır. İçerik üreticileri hazırladıkları içeriklerin arama motorları kriterlerine uygun olduğuna emin olmak ve bunun sonucunda da organik sıralamalarda yükselerek başarıya ulaşmak istiyorlar.

Oluşturulan içerikler benzersiz yani özgün olmalıdır. Belirlediğiniz anahtar kelimelere dayalı konuları her zaman kaliteli ve kullanıcı odaklı bir şekilde oluşturmaya özen gösterin.

Marka Bilinirliğinizi Artırır

Kaliteli yazılmış içerikleriniz zamanla daha fazla kişi tarafından okunmaya başlayacaktır. Hatta insanlar içeriklerinizi paylaşmaya başlayarak marka bilinirliğinizi artırmaya yardımcı olacaklar. Şuna emin olabilirsiniz ki, sürekli olarak doğru ve kullanıcı yararına oluşturduğunuz içerikler kısa sürede birçok kişiye kendiliğinden ulaşacaktır.🙂

Dönüşüm Oranlarınızı Artırır

SEO uyumlu içerikler oluşturmanız sonucunda organik sıralamalardaki iyileşmeler ile websitenize daha fazla trafik çekerek potansiyel müşterilerinize ulaşma şansınızı artırabilirsiniz. SEO uyumlu makalelerin sadece içerik oluşturan siteler için gerekli olduğunu kesinlikle düşünmemelisiniz.

Herhangi bir E-Ticaret sitesinin iyi bir blog sayfası olmalı ve buradan kaliteli kullanıcıları websitesine çekmelidir. Blog sayfası olan ve kaliteli içerik üreten websitelerinin daha fazla satış gerçekleştirdiği de kanıtlanmış bir gerçektir.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makalenin faydalarını görmek istiyorsanız içeriklerinizi oluştururken bazı detaylara dikkat etmelisiniz. Oluşturduğunuz içerikte bu detaylara dikkat ederek ekstra pazarlama bütçesine gerek kalmadan dahi birçok kitleye ulaşabilirsiniz. Bazı temel şartları yerine getirdiğiniz takdirde websitenizin teknik SEO performansı da iyiyse güzel sonuçlar alacağınızı söyleyebilirim.

Heading (H1-H6) Etiketi Kullanın

SEO uyumlu makale oluşturmaya başlarken öncelikle heading etiketlerini düzenli ve anlamlı bir şekilde kullanmalısınız. Başlık olarak H1 etiketini kullandıktan sonra alt başlıklar için H2, H3 gibi H6’ya kadar etiket kullanabilirsiniz.

Başlık ve alt başlık etiketlerini kullanırken ana başlığınız için tek bir H1 etiketi olması en sağlıklısı olacaktır. Alt başlıklar için herhangi bir sınırlama olduğunu söyleyemeyiz. Alt başlık etiketlerinde sadece uygun bir hiyerarşi yapısına dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Oluşturduğunuz içerik tek bir başlığa da sahip olabilir. Anlamsız bir şekilde alt başlıklar oluşturmanın faydadan çok zarar getireceğini de unutmamalısınız.

İçeriğinize Bağlantı Ekleyin

Organik sıralamaya etki eden diğer detay ise oluşturduğunuz içeriklerde dahili veya harici link kullanımıdır. Özellikle Google, içeriklerde kullanılan bağlantılara dikkat etmektedir. Websitenizde bulunan ve kullanıcılara fayda sağlayacak içeriklere bağlantı vermek yada herhangi bir sitede konuyla ilgili teknik detayların yer aldığı bir sayfaya dış bağlantı vermek sıralamalarınıza olumlu katkı sağlayacaktır.

Dış bağlantı verdiğiniz sitelerin otoriter ve kaliteli olması oldukça önem taşıyor. Bundan dolayı dış bağlantı vereceğiniz siteleri iyi analiz etmeniz gerekmektedir.

İdeal Makale Uzunluğu

Son yıllarda Google, uzun ve kaliteli içeriklere öncelik göstermektedir. Oluşturacağınız makalenin uzun olması, yazdığınız konunun daha detaylı anlatılması ve kullanıcının aradığı tüm bilgileri makalenizde bulacağı anlamına gelmektedir. Ancak uzun makale yazacağım diye tekrarlayan cümlelerden ve konuyla alakalı olmayan bilgiler vermekten kaçınmalısınız.

Peki ideal makale uzunluğu nedir? Bu sorunun net bir cevabı yok aslında. 300 kelimelik bir makalenin ilk sıralarda yer alması zor bir ihtimaldir. Konuyla ilgili detaylı bir içerik oluşturuyorsanız zaten içeriğiniz en az 1000 kelimelik bir makaleden oluşacaktır.

Optimize Edilmiş Görseller Kullanın

Oluşturacağınız içerikteki yazıların özgün olması kadar içerikte kullandığınız görsellerinde özgünlüğüne dikkat etmelisiniz. Kullanacağınız görsellere anahtar kelime ve alt etiketi kullanarak görsel özgünlüğü sağlayabilirsiniz.

Görsellerinizin yüksek boyutlarda olması geç yüklenmesine sebep olarak sayfa yüklenme hızını da yavaşlatacak ve SEO açısından olumsuz bir duruma sebebiyet verecektir. Bununla ilgili birçok çevrimiçi görsel optimizasyon siteleri mevcuttur. https://tinypng.com/ sitesi bu konuda ihtiyacınızı karşılayabilecektir.

Site hızının SEO performansı açısından önemini https://emrekaratoprak.com/site-hizinin-seo-icin-onemi/ içeriğinden inceleyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

İçerikleriniz kullanacağınız anahtar kelimeleri belirledikten sonra arama motorları tarafından spama düşmeyecek şekilde kullanım sağlamalısınız. Başlıklarınıza, görsellerinize, yazı içerisine yerleştirdiğiniz anahtar kelimelerinizin yoğun bir şekilde kullanımı sıralamanızı olumsuz etkileyecektir.

SEO uyumlu makale için kullanacağınız anahtar kelime yoğunluğunu belirlemek için konunuzla ilgili ilk sayfada sıralama alan websitelerini inceleyerek analiz yapabilirsiniz. Bununla ilgili rekabeti yoğun anahtar kelimeleriniz için %3, rekabeti düşük anahtar kelimeleriniz için %5 şeklinde ortalama bir rakam verebilirim. Wordpress kullanıyorsanız SEO araçları makalenizi oluştururken bu konuda size destek verebilmektedir.

Anahtar kelime yoğunluğunu basit bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Bunun için (Anahtar kelime sayısı / Toplam kelime sayısı) * 100 formülünü kullanabilirsiniz.

Okunabilir İçerik Oluşturun

İçeriğinizi kullanıcıların okumasını kolaylaştıracak ve imla kurallarına dikkat ederek uygun bir şekilde tam olarak anlatmalısınız. Yani kullanıcı içeriğinizde yer alan bir cümleyi okuduğunda tekrar başa dönüp anlamaya çalışmamalıdır. Okunması ve anlaması zor cümleler kurmaktan kaçınmalısınız. İçeriğinizi oluşturduktan birkaç gün sonra yazınızı tekrar baştan okumanız bununla ilgili eksiğinizi kolayca görmenizi sağlayacaktır.

İçeriğinizin okunabilirlik testi için harika bir araç mevcut. Okunması zor cümlelerinizi Hemingway aracı ile çevrimiçi olarak test edebilirsiniz.

Okuduğunuz bu içerikte SEO uyumlu makale nedir, SEO uyumlu makale nasıl yazılır ve faydaları nelerdir gibi konulara cevap vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir içerik olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu