Seo

Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

Seo ‘Search Engine Optimization’ kelimelerinin kısaltmasıdır ve Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Başta Google olmak üzere, Bing, Yandex, Yahoo gibi arama motorlarında belirlediğiniz anahtar kelimelerle yapılan aramalarda üst sıralara çıkabilmenizi sağlayan ve organik olarak websitenizin trafiğini artırmaya yönelik yapılan çalışmaların tamamıdır.

Organik Arama Sonuçları
Organik Arama Sonuçları

Google Aramaları Nasıl Çalışır?

Arama motorları, websitesinde yayına alınan içerikleri (Ürün, Makale gibi) botlar yardımıyla tarar ve dizine ekler. Tarama işlemi websitelerinin, sitemap dediğimiz site haritaları ile başlar. Arama motoru botları bu bağlantıları kullanarak diğer sayfalarımızı da keşfeder.

Botlar yani websitemizin taranmasını dizine eklenmesini sağlayan programlar, belirlediğimiz anahtar kelimelerden sitemizin güncelliğine kadar dikkate aldığı şeyleri kaydeder ve tümünü arama dizinine ekler.

Google Tarama ve Dizine Ekleme
Google Tarama ve Dizine Ekleme

Google’ın sıralama sistemleri yani algoritmaları, aramalarınızla ilgili yararlı ve alakalı bilgileri size anında sunmak için milyarlarca websitesinden arama dizinindeki bilgileri ayıklar. Aradığımız şeyle ilgili hangi bilgilerin bize sunulması gerektiğini bu Google Algoritmaları belirler. Tüm bunların ardından en doğru ve yararlı bilgiler kullanıcılara sunulur.

İndeksleme Nasıl Gerçekleşir?

İndeksleme Nasıl Yapılır
İndeksleme Nasıl Yapılır
 • Deep Bot tarafından webdeki linkler takip edilerek sayfalarınız taranır.
 • Google dizinine kaydeder ve indeksleme işlemi yapar.
 • Google Algoritmaları ile sitenizdeki bilgiler ve kullanıcı sinyalleri incelenir.
 • Bu sinyallere bakılarak yapılan değerlendirme sonucu siteniz arama sonuçlarında listelenir.

Websitenizin indekslenen sayfalarını görüntülemek için google arama moturuna site:websiteadı.com yazmanız yeterlidir.

Arama Motorları Ne Arıyor?

Arama motoru botları websitenizi crawl ederken yani tararken baktıkları belli başlı değerler vardır. Bunlar;

 • İçerik: Websitenin içeriği, yazılan yazıların kalitesi ve özgünlüğü, ziyaretçilerin sitede harcadığı süre, sıkça aranan kelimeler analiz edilir.
 • HTML: Bir sitenin HTML yapısı, başlık etiketleri, açıklama ve başlık etiketlerinin düzeni ve uygunluğu açısından analiz edilir.
 • İstikrar: Robotların websiteyi taramasının kolaylığı, website hızı, URL’lerin kısa ve anahtar kelime içerip içermediği analiz edilir.
 • Bağlantılar: Websiteye ait sayfanın bağlantıları kaliteli, güvenilir, saygın sitelerde olup olmadığına bakılarak analiz edilir.
 • Sosyal: Seo’nun ayrılmaz parçası olan sosyal medyada, içeriğinizin kim tarafından paylaşıldığını, kaç kişi tarafından ve kaç defa paylaşıldığını analiz eder.
 • İtibar: Bir sitenin itibarı, website beğenildiğinde veya paylaşıldığında oluşturulabilir.
 • İhlaller: Yukarıdaki sayılanlardan bazılarının SEO sıralamasına zarar verebilecek ihlalleri vardır. Örneğin; sitedeki içerik eksikliği veya anahtar kelimelerin fazla kullanılması bunlardan sayılabilir.

Google Botları

Beş farklı Google bot türü vardır. Bunlar; Deep Bot, Fresh Bot, Image Bot, Media Bot ve Ads Bot. Bunlardan en önemlileri olan Deep Bot ve Fresh Bot’u biraz inceleyelim.

Deep Bot

Webdeki tüm bağlantıları izleyerek Google dizinine eklenmesi için tarama işini yapan bot türüdür.

Fresh Bot

Webdeki en güncel içerikleri tarar. Deep Bot tarafından dizine eklenmiş siteleri tarar ve en güncel bilgileri arama sonuçlarında sunar.

Arama botlarının nasıl çalıştığıyla ilgili üç dakikalık çok yararlı bir video var. İzlemenizi tavsiye ederim.

Bu içerikte Seo Nedir? sorusunun cevabını genel bilgilerle sizlere vermeye çalıştım. Umarım yararlı bir içerik olmuştur. Konuyla ilgili sorularınızı aşağıdaki Bir Cevap Yazın kısmından sorabilirsiniz. Dilediğiniz her konuda benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu