RemarketingGoogle Ads

Google Remarketing Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda Google Ads ile remarketing nasıl yapılır, remarketing kurulum aşamaları ve uygulama yöntemlerine değineceğiz. Burada ki uygulamaları incelemeden önce Remarketing ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı Remarketing Nedir? içeriğine göz atmanızı öneririm.

Yeniden pazarlama yaparak bizimle daha önce etkileşime geçmiş olan kullanıcıları yakalayıp, bu kullanıcılardan dönüşüm sağlayabilmemiz için çok basit birkaç işlem yapmamız gerekmekte. Tüm bu adımları öğrendikten sonra kolaylıkla yeniden pazarlama kampanyaları oluşturabileceksiniz. Gelin şimdi uygulamamız gereken adımları tek tek inceleyelim ve dönüşümlerimizi hızlıca artırmaya başlayalım! 🙂

Google Ads Remarketing Kodunu Sitenize Ekleyin

İlk olarak Google Ads tarafından bize verilen remarketing kodunu websitemize eklememiz gerekmektedir. Bu kodu tüm sayfalarınıza yada takip etmek istediğiniz belirli ürün/hizmet sayfalarınıza yerleştirebilirsiniz. Ancak burada önerim tüm sayfalara yerleştirmeniz olacaktır. Remarketing datamız ne kadar dolu olursa segmente etmemiz ve daha anlamlı listeler oluşturmamız o kadar kolay olacaktır.

Remarketing Listesi Oluşturma

Google Ads etiketimizi websitemize ekledikten sonra remarketing listeleri oluşturmamız gerekmektedir. Hiçbir şey yapmasanız dahi Google sizin için otomatik olarak tüm ziyaretçilerin yer aldığı bir kitle oluşturuyor. Hatta bu kitlede yeterli data biriktikten sonra websitenizi ziyaret eden kullanıcıların benzerlerini kendisi otomatik olarak oluşturmakta. Peki sadece istediğimiz belirli sayfaları ziyaret eden kullanıcıları hedeflemek için ne yapacağız? Örneğin; telefon satan bir e-ticaret siteniz var ve siz sadece websitenizde ki Apple marka ürünleri incelemiş kullanıcıların bir listesini oluşturmak istiyorsunuz.

Remarketing listelerini kullanabilmek için oluşturduğunuz listelerde;

– Görüntülü reklam ağı için son 30 günde en az 100 kullanıcı
– Arama ağı için son 30 günde en az 1000 kullanıcı
– Youtube için son 30 günde en az 1000 kullanıcı olması gerekmektedir.

Remarketing Kampanyası Oluşturma

Remarketing listelerimizi oluşturduk. Artık kampanyamızı oluşturabilir ve hedef kitle olarak belirlediğimiz remarketing listelerini kullanabiliriz. Google Ads kampanya oluşturma adımlarına https://emrekaratoprak.com/google-ads-ile-nasil-reklam-verilir/ içeriğinden ulaşabilirsiniz. Oluşturacağımız remarketing kampanyası Google Görüntülü Reklam Ağı, Arama Ağı, Mobil Uygulama veya Youtube’da yer alabilir. Dikkat etmemiz gereken nokta kampanyamızı oluşturma aşamasında Hedef Kitleler bölümünden oluşturduğumuz hedef kitleyi seçmek olmalıdır.

Remarketing listemizi ayrıca Uygulama Kullanıcıları, Youtube Kullanıcıları ve Müşteri Listesiyle de oluşturabilme şansımız var.

remarketing listeleri

Remarketing sayesinde websitenizi ziyaret etmiş ancak ürün/hizmet satın almamış kullanıcıları, yan ürün satmak istediğiniz kullanıcıları (Örn; telefon kılıfı) ve bunlar gibi bir çok farklı kombinasyonları gerçekleştirerek dönüşümlerinizi ciddi oranda artırabilirsiniz.

Tüm bunları yaparken her remarketing listesine özel kampanyalar açarak, bu kampanyaların kreatiflerini, reklam metinlerini, harekete geçirici mesajlarını, tekliflerini spesifik bir şekilde belirlemelisiniz. Örneğin; sepet sayfasından çıkmış bir kullanıcıya sepette ek %10 indirim mesajı verebilir veya sizden daha önce ürün/hizmet satın almış kullanıcılara özel yaptığınız indirimleri karşılarına sunabilirsiniz. Remarketing kesinlikle kullanılması gereken bir kampanya modelidir.

Remarketing kullanımı ile ilgili tüm detayların yer aldığı Google dökümanına https://support.google.com/google-ads/answer/2454000 linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Remarketing nasıl yapılır içeriğimizin sonuna geldik. Aklınıza takılan her konuda benimle iletişime geçebilir, benden konuyla ilgili ücretsiz bir şekilde uzaktan destek alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın kısmından konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyorum! 🙂

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu