Google Ads

Performans Planlayıcı Nedir?

Performans planlayıcı, Google Ads kampanyalarına dağıtılan bütçeler üzerinde yapılması düşünülen değişikliklerin, kampanya performansını nasıl etkileyeceğinin olası sonuçlarını görebileceğimiz bir araçtır.

Kullanımı oldukça basit olan bu araç sayesinde kampanyalarımıza ayırdığımız bütçelerin dağılımını daha efektif bir şekilde yaparak dönüşümlerimizi artırabilme şansımız bulunuyor.

Performans Planlayıcı Nasıl Çalışır?

Google verilerine göre performans planlayıcı aracını kullanan reklamverenlerin %43 daha fazla dönüşüm aldıklarını söyleyebiliriz. Bu aracı doğru kullanarak dönüşümlerinizi ciddi oranda artırabilirsiniz. Şimdi bu aracın nasıl çalıştığından biraz bahsedelim.

Öncelikle tahmin edeceğiniz üzerine bu araç makine öğrenimini kullanarak belirli önerilerde bulunuyor. Bu önerileri sezonsal kullanıcı davranışları, rakip etkinlikleri, açılış sayfası gibi değişkenlere göre belirlemektedir. Tabi bunları yaparken geçmişteki ve mevcut durumdaki performansı da göz önünde bulundurmaktadır.

Performans Planlayıcı Oluşturma

Performans Planlayıcı oluşturma adımlarına geçmeden önce kampanyalarımızın bazı gereksinimleri karşılaması gerekmektedir. Google tarafından belirlenen gereksinimlere aşağıdaki tablo üzerinden ulaşabilirsiniz.

performans planlayici sartlari

Tüm bu gereksinimleri karşılayan kampanyalarınız üzerinden planlayıcı aracını kullanabilirsiniz. Planlayıcıyı oluştururken zaten sadece uygun olan kampanyaları seçebiliyoruz.

Planlayıcı oluşturma adımlarına Google Ads panelimizin sağ üst tarafında bulunan araçlar ve ayarlar simgesine tıklayarak, planlama menüsü altında yer alan Performans Planlayıcı ile devam edelim.

performans planlayıcı oluşturma adımları

Sonrasında ise bizi karşılayan ekranda bulunan plan oluştur yada google ads plan oluşturma simgesine tıklayarak planlayıcıya dahil edebileceğimiz kampanyalarımızın listesine ulaşmış olacağız.

Plana eklemek istediğimiz kampanyalarımızı seçerek devam ettikten sonra bütçe tahmini için görüntülemek istediğimiz dönem, dönüşüm metriği, hedef gibi ayarlamaları yapıyoruz ve plan oluştur dedikten sonra tahmin ekranına ulaşıyoruz.

performans planlayıcı ayarları

Tahmin ekranında bulunan özet grafik sayesinde hangi harcama düzeyinde ne kadar dönüşüm alacağımız ve Ort. EBM bilgilerine ulaşabiliyoruz. Grafik üzerinde bulunan gri yuvarlak mevcut durumu, mavi çizgi üzerinde seçeceğimiz herhangi bir nokta ise planlanan harcama ile tahmini olarak ne kadar dönüşüm ve Ort. EBM alacağımızı göstermektedir.

performans planlayıcı tahmin grafiği

Grafiğin hemen altında ise kampanya bazlı değişimi ayrıntılı bir şekilde görebilmekteyiz. Bütçenin artırılması sonrasında hangi kampanya ne kadarlık bir dönüşüm, Ort. EBM değerine sahip olacak tahminler çerçevesinde net olarak görebiliyoruz.

Performans Planlayıcı aracını kullanarak edindiğimiz tahminlerin daha doğru sonuca ulaşabilmesi için, tahmine dahil edeceğimiz kampanyaların aynı hedefe sahip olmaları önerilmektedir.
performans planlayıcı tahmin tablosu

Performans Planlayıcı aracında bulunan karşılaştırma sekmesinde ise geçmiş dönem performansı, mevcut ayarlar ve planlanan ayarlar şeklinde basit ve anlaşılır bir grafik bulunmaktadır. Benim örneğimde bütçenin artırılması ile dönüşümlerin artacağı ancak Ort. EBM değerinin tahminlere göre yükseleceği gözükmektedir. EBM değerini düşürmeyi hedeflediğiniz kampanyalarda bu plan üzerinden bütçeyi artırmak mantıklı olmayacaktır.

performans planlayıcı karşılaştırma sekmesi
Performans planlayıcı ile oluşturduğunuz planlamayı uygulamak için manuel olarak teklifleri ayarlamalı yada Google Ads Editör aracını kullanarak toplu bir şekilde planı uygulayabilirsiniz. Detaylar için https://support.google.com/google-ads/answer/9229976 adresinde yer alan Google Destek dökümanını inceleyebilirsiniz.

Kampanya bütçelerinizi daha verimli kullanabilmenize yarayan ve bütçe dağılımını en iyi şekilde yaparak genel performansınızı artırabileceğiniz performans planlayıcı aracını kullanmayı alışkanlık haline getirmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Performans planlayıcı aracının detaylarının yer aldığı bu içeriğin sonuna geldik. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu