Sözlük

Landing Page Nedir?

Son zamanlarda interaktif ortamda, özellikle dijital pazarlama alanında sıkça duyulan bir kavram Landing Page. Sürekli adından bahsettiren ve bilmeyenler için merak duygusu uyandıran Landing Page nedir? Nasıl hazırlanmalıdır? Hangi özellikleri taşımalıdır? tüm bu soruların cevabını bu içerikte bulabileceksiniz.

En kısa ve anlaşılır hali ile bir internet sitesinde “sonuç sayfası-varış sayfası” olarak adlandırılabilir. Tanıtımı ve satışı istenilen herhangi bir ürün ya da hizmet hakkında kullanıcıları çekip, sayfada tutmak için kullanılmaktadır.

Dijital pazarlama stratejilerinden birisi olan Landing Page, doğru tasarlandığı takdirde pazarlama için en etkili yöntemdir. Sayfanın asıl amacı kullanıcı etkileşimini arttırmak ve çeşitli yönlendirmeler yoluyla ürünü satmaktır. Reklam içeren bir link sayesinde ulaşılan Landing Page, çeşitli anketler ve formlar ile müşteriyi asıl sayfaya ulaştırma amacındadır.

Varış sayfası olan Landing Page’e ulaşan kullanıcının tercihleri ve beklentileri ölçülebilmektedir. Kaydedilen bu veriler, sürekli olarak reklam ve pazarlamanın stratejisini yönlendirir.

landing page

Landing Page Hangi Özellikleri Bulundurmalıdır?

Satış yapılacak olan hedef kitleye ulaşabilmek için Landing Page’in yeterince kapsamlı ve reklamı yapılan ürüne yönelik olması gereklidir. Tüketicinin dikkatini çekebilmek ve sayfada kalmasını sağlamak için iyi ve özgün bir tasarım önemlidir.

Farklı platform ve kullanım alanlarında tüketicilerin karşısına çıkabilen Landing Page, ürüne ait web sitesinin ana sayfası da olabilmektedir. Pazarlamacının, hedeflediği kitleden olumlu dönüşler alabilmesi için bazı şartları mutlaka uygulaması gerekir. Bunlar;

    ● Landing Page içinde, tüketiciyi tanımaya yönelik form ve anketler bulunmalıdır

    ● Müşterinin dikkatini, sitede kalmaya ikna edecek ve ürün satışını kolaylaştıracak kampanyalar olması.

    ● Potansiyel müşteriye, tanıtım ve satışı amaçlanan ürün ile ilgili görsellerle desteklenmiş yazılı sunumlar aktarılmalıdır.

    ● Ürünün tanıtımı, dikkat çekici ve etkileyici bir dille anlatılmalıdır. Ürün, ne kadar merak uyandırırsa satın alma isteği de o oranda artacaktır.

    ● Ürün satışına yönelik durumda, mutlaka ürün tanıtım ve ilgili görselleri yanında satış butonu bulundurulmalıdır ki, müşteri sayfadan ayrılmadan satış gerçekleşebilsin.

    ● Kaliteli bir SEO çalışması ile ürünün arama motorlarındaki görünürlüğü üst sıralara çıkarılmalıdır.

    ● Mutlaka bir iletişim formu ya da adresi paylaşılarak, beklentiler öğrenilmelidir.

Etkili ve doğru bir şekilde hazırlanmış Landing Page, Google Ads reklamlarınızda kalite puanına olumlu etki ederek CPC maliyetlerinizi de aşağı çekecektir.

Landing Page’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tek sayfalık reklam siteleri olarak da nitelendirilebilen Landing Page, hedef kitleden geri dönüşüm sağlanmasının en kolay yoludur. Çoğu zaman ürün satışlarının sitenin ana sayfasından değil , bu yöntemle gerçekleştiği bilinmektedir.

Öncelikle bu sayfanın oldukça kısa ve öz olması gereklidir. Geri dönüşü amaçlanıyorsa mutlaka sade fakat amacına uygun bir şekilde tasarlanmalıdır. Satışı yapılacak ürüne ulaşmanın yolu kısa tutulmalı ve oldukça hızlı erişim sağlanmalıdır. Bu şekilde, müşterinin sıkılıp sayfadan çıkmasına izin vermeden asıl sayfaya girişi sağlanabilir.

Landing Page’de dikkat edilmesi gereken bir hususta, sosyal medya unsurlarının iyi kullanılabilmesidir. Sosyal medyanın insanların alışveriş alışkanlıklarındaki gücü yadsınamaz derecede fazladır. Bu sebeple sosyal medya paylaşım butonları en görünür yerde bulunmalı ve olabildiğince fazla platform yer almalıdır.

Reklamı yapılan ürün ile ilgili mutlaka çarpıcı başlıklar kullanılmalıdır. Başlıklar kullanılırken renklerden faydalanmakta çok yaralı olmaktadır. Ürünü çağrıştıra renk ve objelerin görüntüleri, sayfaya ilerlemeyi kolaylaştırmaktadır.

Landing Page İle Müşteri Güveni Sağlamak

Landing Page kullanımında müşterilerin güvenini sağlamak çok önemlidir. Gereksiz bilgiler istemek, müşterinin kafasında soru işaretleri oluşturacaktır. Bunun yerine kısa bilgiler almak yeterlidir. Müşterilerin ürün satıcısına ulaşabilecekleri bir iletişim kutusu, onları rahatlatmaktadır. Ürünle ilgili herhangi bir sorun yaşama olasılığını düşünen müşteri, her an satıcıya ulaşabileceğini bilmelidir.

Ürüne ulaşımı kolaylaştırmak, müşteri güveni sağlamak ve gereksiz ayrıntılardan uzak durmak Landing Page’in olmazsa olmazlarıdır. Tüm bu kurallar uygulandığı takdirde, satış ve pazarlamayı pozitif etkileyen en uygulanabilir yöntemdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu