Facebook Ads

Instagram Üzerinden Tanıtım Yapma

Instagram tanıtım yapma, sosyal medya ağlarının kullanımının artmasıyla birlikte büyük önem kazanmıştır. Facebook ve YouTube’dan sonra 1 milyar aktif kullanıcı ile global anlamda en çok kullanıcıya sahip Instagram, tanıtım konusunda Facebook’u sollamıştır. Bunun temel sebeplerinden biri hiç kuşkusuz ki Instagram’ın birçok insan için gelir kapısı haline gelmesi ve popülerlik seviyesini her geçen gün arttırmasıdır. Bir başka sebep de uygulama içerisinde reklam modellerinin çeşitliliği, kullanıcılara ulaşılabilirlik düzeyi ve hızıdır. Ürün ya da hizmetlerinizin kullanıcılar için görünür kılmanızı sağlayacak tanıtım stratejileri için içeriğin devamını okumanızı tavsiye ederim.

Instagram Tanıtımı Nedir, Ne İşe Yarar?

Instagram tanıtımı, markanıza ait ürün ya da hizmetin dijital alanda pazarlanmasını sağlayabileceğiniz reklam çeşidi olarak nitelendirilebilir. Reklamı gönderi yolu ile yapabilmeniz mümkündür. Gönderi bazen bir fotoğraf, bazen de bir video olarak belirlenebilir. Bu tamamen sizin tercihinize ve markanızın reklam konseptine bağlı olarak değişebilir. Böylece pazarlama yaptığınız ürün ya da hizmeti, öncelikle hedef kitleniz olan takipçilerinize, ardından da potansiyel hedef kitlenizi oluşturan diğer kullanıcılara gösterebilirsiniz. Hesabınızda yapacağınız tanıtım hamleleri ile takipçi kitlenizi genişletebilir, şirketiniz ya da şahsınızın adına kar oranlarını arttırabilirsiniz.

Instagram Gönderi Tanıtımı Yapma Yöntemleri

Instagram gönderi tanıtımı, normal paylaşımlarınıza ekstra para harcayarak ön plana çıkardığınız reklam stratejileridir. Diğer Instagram reklamlarından farklı bir görünüme sahip değildir. Öncelikle gönderi tanıtımı yaparken iyi bir hedef kitle üzerine yoğunlaşmanız şarttır. Hedef kitlenizin demografik yapısı, yaşı ya da bulunduğu bölge gibi konular üzerinden gönderinizi yüksek performanslı bir reklama dönüştürebilmeniz mümkün.

Instagram gönderi reklamlarını kullanabilmek için mobil uygulamaya alternatif olarak Facebook Reklam Yöneticisi’ni de tercih edebilirsiniz. Facebook üzerinden geçmişteki etkileşimi yüksek reklamlarınızın sponsorlu hale getirebilirsiniz. Bu sayede reklamlarınız yalnızca Instagram kullanıcılarına değil, Facebook kullanıcılarına da görünür bir hale gelir. Daha geniş bir kitleye ulaşabilme imkanınız olur. Etkileşimler Facebook’ta oluşturacağınız reklamdan gelse dahi, yansımaları Instagram gönderinize aktarılacaktır.

Hangisi daha avantajlıdır?

Tanıtım konusunda her iki alternatifinde kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Bunlar şu şekilde değerlendirilebilir;

 • Instagram gönderi tanıtımı yapma oldukça kolay bir eylemdir. Herkes tarafından rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. Facebook Reklam Yöneticisi’ni kullanmak biraz daha komplikle olan işlem adımlarını içermektedir ancak daha etkili hedeflemeler yapabilirsiniz. 
 • Instagram gönderilerinize ve Facebook Reklam Yöneticisi’ne web sitenizin linkini bırakabilirsiniz. Böylece organik site trafiklerinizi arttırabilirsiniz.
 • Instagram gönderilerinizde hedef kitlenizi seçerek yalnızca Instagram takipçilerinize kampanyalarınızı sunarken, Facebook Reklam Yöneticisi’nde hem Instagram hem de Facebook’taki kitlenize sunabilirsiniz.
 • Instagram gönderi tanıtımı yaptığınızda karşılığını kısa bir süre içerisinde alırken, Facebook’ta yaptığınız hamlelerin dönütlerini alabilmeniz biraz daha zaman alacaktır. Hızlı sonuç almak isteyenler Instagram gönderi tanıtımını tercih etmelidir.
 • Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden yaptığınız kampanyalarla aynı anda Facebook kullanıcılarını da hedefleyebileceğiniz için daha çok kişiye ulaşacak ve birim reklam başına düşen maliyet tutarı daha az olacaktır.

Facebook Reklam Yöneticisi ile Instagram Tanıtımı Oluşturma

Facebook Reklam Yöneticisi’ni kullanarak Instagram’da tanıtım yapma ortalama bir internet kullanıcısının kolay bir şekilde gerçekleştireceği işlem adımlarından oluşmaktadır. Tanıtım için kullanacağınız gönderilerin belli bir standartın üzerinde olmasına önem verin. Aksi taktirde tanıtım oluşturmanız mümkün olmayacaktır. Mobil cihazlarınız üzerinden Instagram gönderi tanıtımı için uygulamanız gereken adımlar şunlardır;

 • İlk olarak Instagram hesabınız ile Facebook işletme hesabınızı birbirine bağlamalısınız. İşlemi gerçekleştirebilmek için Instagram’dan Ayarlar > Hesap > Bağlı Hesaplar kısmına giriş yapabilirsiniz.
instagram hesap bağlama
 • Tanıtımını yapmak istediğiniz gönderinin sağ alt köşesinde bulunan “Tanıtımı Yap” butonuna tıklayın.
instagram tanıtım yapma
 • Ardından tanıtımınızı nereye yönlendireceğinizi belirlemelisiniz. Tercihleriniz doğrultusunda reklamınıza tıklayan kişiler profilinize ya da web sitenize yönlendirilebilirler. Bunun yanında yönlendirme mesaj kutunuza da yapılabilmektedir. İşletmenizin kapsamı ile bu tercihler değişkenlik gösterilmektedir.
instagram tanıtım hedefi
 • Hedef Kitle Oluştur seçeneği ile reklam stratejilerinizi kar oranına dönüştürmenizi sağlayacak tabakayı belirleyin. Örneğin, ürün satışını gerçekleştirdiğiniz e-ticaret siteniz varsa hitap edeceğiniz kitle Türkiye’dir. Fakat yerel bir işletmeniz varsa restoran ya da marketiniz varsa konumu lokal anlamda şehre hatta semte kadar indirgemelisiniz. İlgi alanları, yaş ve cinsiyet faktörlerini de hitap ettiğiniz kitleye entegre bir şekilde düzenlemelisiniz. Daha spesifik tercih alanları oluşturarak kitle üzerinde nokta atışlarında bulunabilirsiniz.
instagram hedef kitle belirleme
 • Reklamınızı oluşturmadan önceki son adım, maliyet kaleminizi belirlemek olacaktır. Günlük reklam bütçenizi ve sürenizi belirleyebilirsiniz. Instagram reklamlarınız için minimum 8 TL’lik bütçe oluşturabilirsiniz. Bu noktada size tavsiyemiz düşük bütçelerle başlayıp, başarı oranlarınızı değerlendirip masraf kalemlerinizi buna göre güncellemenizdir.  
instagram tanıtım bütçesi belirleme
 • Tanıtımızın onaylanmasının ardından gönderi altında yer alan “İstatistikleri Gör” linkine tıklayıp, gönderinizin performasını görebilirsiniz. Tanıtımı gören sayısı, profil tıklaması, gönderinin kaç kişi tarafından kaydedildiği ya da tanıtım sayesinde kaç takipçi kazandığınız gibi verilere ulaşabilmeniz mümkün.
instagram tanıtım istatistikleri

Tebrikler! Mobil uygulama üzerinden Instagram tanıtım yapma işlemleri işte bu kadar basit. Facebook Business Manager üzerinden de gönderilerinizin reklamlarını yayınlayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için Facebook reklam verme içeriğine göz atmanızı tavsiye ederim.

Instagram Tanıtım Yapma Stratejileri

Instagram mecrasında ön plana çıkabilmek için tanıtım yapma stratejilerini uygulamanız önemli bir ayrıntıdır. Etkileşim oranlarınızı arttırarak markanızı daha görünür bir hale getirmeniz düşündüğünüz kadar zor değildir.  Uygun zamanda doğru hamleler ile mutlak başarı yakalayabilirsiniz.

Profilinizi %100 tamamlayın

Müşterilerinizin ve hedef kitlenizin işletmeniz hakkındaki bilgilere kolay şekilde erişebilmesi için profilinize ait tüm bilgileri eksiksiz olarak tamamlayın. Reklamlar eşliğinde yürüttüğünüz kampanyaları takip eden ve bilgi almak isteyen kullanıcıların yapacağı ilk şey işletme profilinizi ziyaret edip, incelemek olacaktır. Kendinizi doğru bilgilerle iyi bir şekilde ifade etmeniz kitlenizin gözünde iyi bir izlenim yaratacaktır. Bu durum satış oranlarınızı olumlu yönde etkileyecektir. 

İşletme profiline geçiş yapın

Markanızı profesyonel bir seviyeye taşıyabilmek için hesabınızı işletme profiline dönüştürmelisiniz. Bu sayede işletme profili ile Instagram reklam stratejilerini deneyebilir, kendinize en uygun reklam modelini seçebilirsiniz. Reklamlarınızın dönütlerini istatiksel olarak görebilir sonucunda da stratejilerinizde güncelleme ya da değişiklik yapabilirsiniz. Gelişim oranlarınızı bu sayede arttırabilirsiniz.

Reklam için Instagram özelliklerinden faydalanın

Reklam amaçlı oluşturacağınız video ve fotoğraf içerikli gönderileri, Instagram’ın sunduğu özellikler ile profesyonel bir boyuta taşıyabilirsiniz.

 • Gönderilerinize filtreler uygulayarak dikkat çekici hale getirebilirsiniz.
 • Reklam kampanyanızı vurgulayacak text ve gifleri kullanabilirsiniz. Bunun yanında kitlenize aktarmak istediğiniz kampanya mesajının kısa ve öz olması oldukça önemlidir.
 • Popülerlik seviyesi yüksek müziklerle gönderilerinizi eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.
 • Instagram hikaye özelliğini kullanarak, kullanıcılarınızı reklam kampanyalarınıza dahil edebilirsiniz. Anket ve soru cevap özellikleri ile takipçilerinizden dönüt alabilirsiniz.
 • Gönderilerinizi seriler halinde yayınlanamanız kitlenizde merak uyandırıp, reklamları takip etme isteğini arttırmayı sağlayabilir.

Canlı yayınlar açın

Hesabınız üzerinden canlı yayınlar açmak ürün ve hizmet tanıtımlarınız için en etkili yollardan biridir. Ürünlerinizin günlük hayatta kullanımı, bakımı gibi kısa bilgileri gibi konuları eğlenceli bir dille anlatabilirsiniz. Bunun yanında çekiliş, soru cevap etkinlikleri ve indirim kuponlarını paylaşabileceğiniz yayınlar düzenleyebilirsiniz. Canlı yayınların saat ve tarihlerini hikayeler bölümünden takipçileriniz ile paylaşıp, etkileşim sayılarınızı arttırabilirsiniz.

Periyodik olarak içerik paylaşım takvimi oluşturun

Reklam stratejileri uyguladığınız gönderilerin haricinde normal paylaşımlar da yapmalısınız. Bu sayede organik takipçilerinizi arttırarak tanıtım hacminizi genişletebilirsiniz. Oluşturacağınız içerik takvimi ile paylaşımlarınızın sürekliliğini sağlayabilir, her zaman akıllarda kalabilirsiniz. İçerik takviminiz sayesinde yapacağınız paylaşımları daha ilgi çekici ve kaliteli kılabilmeniz mümkün. Bunun yanında eski paylaşımlarınızın size dönütlerini görebilir, performans değerlendirmesi yapabilirsiniz.

Facebook reklam yöneticisi üzerinden nasıl Instagram reklamları vereceğiniz ile ilgili Facebook tarafından oluşturulmuş yararlı bir döküman bulunuyor. Bilgi almak için https://www.facebook.com/business/help/1513393428972189?id=1997185213680277 linkini inceleyebilirsiniz.

Instagram tanıtım yapma içeriğimizin sonuna geldik. Yazımızda yer alan tüm adımları uyguladığınız takdirde hiçbir sıkıntı yaşamadan sizde kolayca reklamlarınızı yayınlayabileceksiniz. Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu