Google Ads

Google Reklam Önizleme Aracı Tüm Detaylar

Reklam önizleme aracı ile Google Ads üzerinden oluşturduğumuz reklamların belirlediğimiz anahtar kelimelerimizi aratan kullanıcılar tarafından nasıl göründüğünü mobil ve desktop seçenekleri ile görebiliyoruz. Önizleme aracına panelimizin Araçlar ve Ayarlar > Planlama menüsünün hemen altından ulaşabilirsiniz.

google reklam önizleme aracı

Reklam önizleme aracı sayesinde belirlediğimiz konum, dil, hedef kitle ayarlamalarına göre oluşturduğumuz reklamların gösterim alıp almadığını, gösterim almıyorsa neden gösterim almadığına dair bilgilere ulaşabiliyoruz.

google reklam önizleme

Örneğin burada ilgili anahtar kelimenin yer aldığı kampanyaya reklam zaman planlaması uygulandığı için reklamların gösterilmediğini bize bildiriyor.

Search kampanyalarımıza hedef kitleler tanımlamış olabiliriz. Website ziyaretçilerimizden sepet sayfasını terkedenleri hedefleyerek bu ziyaretçilere özel reklam metinleri oluşturup, bunlara özel promosyon uzantısı oluşturarak kupon kodu tanımlayabilirsiniz. Tüm bunları yaptıktan sonra reklam önizleme aracı ile nasıl göründüğüne, reklamın tetiklenip tetiklenmediğine bakabilirsiniz.

Örneğin; sitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcılara özel bir promosyon kodu tanımlamak istiyorsunuz. Daha sonra bu ziyaretçilerin reklamlarınızı nasıl gördüğünü inceleme istiyorsunuz. Bunun için hedeflediğiniz anahtar kelimeyi yazarak ve sağ tarafta bulunan Kitle bölümünün altından Tüm Ziyaretçiler seçeneğini seçerek reklamınızın nasıl görüntülendiğine bakabilirsiniz.

önizleme aracı kitle

Bunları kullanmaya ne gerek var? Tarayıcıma hedeflediğim anahtar kelimeyi yazarak gösterim alıp almadığına direk bakabilirim diyebilirsiniz. Ancak bu şekilde düşündüğümüzde reklamlarımızı olumsuz etkileyecek bir durumla karşılaşabiliriz. Şöyle düşünün, anahtar kelimemizi Google’a yazdık, nasıl göründüğüne, gösterim alıp almadığına baktık. Bunu sürekli yaptıkça Google reklamınızın Gösterimler hanesine her defasında ekleme yapacak ve bunlara tıklanmadığı için tıklama oranlarınızda düşüş olacak. Buda kalite puanını olumsuz etkileyecektir.

Kalite puanı nasıl yükseltilir? detaylar için oluşturduğum içeriğe göz atabilirsiniz.

Böylelikle Google Reklam ve Önizleme Teşhis Aracını ayrıntılarıyla birlikte incelemiş olduk. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Aklınıza takılan her soruyu Bir Cevap Yazın kısmından bana yazabilirsiniz.

Bir sonraki içerikte görüşmek üzere!👋

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu