Google Ads

Google Merchant Center Nedir? (Detaylı Anlatım)

Google Merchant Center, websitenizde bulunan ürünlerinizi kolayca Google alışveriş platformuna yükleyebilmenizi sağlayan ücretsiz bir araçtır. Bu aracı kullanarak ürünlerinizin isimlerini, resimlerini, stok durumunu, fiyatlarını ve birçok detayı feed dosyası aracılığıyla Google’a gönderebiliyorsunuz.

Bir E-ticaret siteniz varsa ve Google reklamlarını kullanarak ürünlerinizin satışlarını artırmak istiyorsanız bir Merchant Center hesabı açarak bu hesap üzerinden ürün yükleme işlemlerini yapmanız gerekmektedir.

İzlenmesi gereken adımları sıralayacak olursak;

  • Merchant Center Hesabı Oluşturma
  • Website Doğrulama ve Hak Talebinde Bulunma
  • Merchant Center Ürün Ekleme
  • Merchant Center ve Google Hesabını Birbirine Bağlama

Gelin şimdi ürünlerinizi merchant center hesabınıza nasıl aktarabileceğinizi adım adım inceleyelim.

Google Merchant Center Hesabı Oluşturma

Merchant Center hesabı oluşturabilmeniz için Gmail hesabınızın olması gerekmektedir. Daha sonra https://www.google.com/intl/tr_tr/retail/get-started/?product=merchant-center sayfasında sağ üst tarafta bulunan Oturum Aç butonuna tıklayarak hesabımızı oluşturmaya başlayalım.

google merchant center hesabı oluşturma

Oturum açtıktan sonra Merchant hesap kurulumu için gerekli bilgilerin istendiği alana ulaşıyoruz. Açılan sayfada işletme bilgilerimizi girdikten sonra gerekli şartları kabul ettikten sonra Alışveriş Reklamları seçeneği ile bir sonraki kurulum aşamasına geçiyoruz. Burada Google Platformları seçeneğini de kurulumunuza dahil edebilirsiniz. Yeni dönemde Alışveriş sekmesinde yer alan ürün listelemeleri arasında ücretsiz listeleme sürümünün de olacağı Google tarafından duyuruldu.

merchant hedef

Website Doğrulama Ve Hak Talebinde Bulunma

Hesap oluştur diyerek devam ettikten sonra website sahipliğimizi doğrulamamız gerekiyor. Bunun için Google bize 3 farklı seçenek sunuyor.

merchant center url doğrulama işlemi

Google Analytics İle Doğrulama

Websitemizde Google Analytics entegrasyonu mevcut ise Google Analytics hesabım var seçeneğini seçerek doğrulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yalnız Analytics hesabınızda Merchant hesabı oluşturduğunuz mail adresinde yöneticilik yetkisi olduğuna dikkat etmelisiniz.

Google Tag Manager İle Doğrulama

Yine Analytics’te olduğu gibi websitenize Tag Manager entegrasyonu yaptıysanız eğer ve Tag Manager hesabınızda yöneticilik yetkiniz varsa Etiket Yöneticisi kapsayıcısını kullanıyorum seçeneği ile kolayca doğrulama işlemi yapabilirsiniz.

HTML Etiketi İle Doğrulama

Bu yöntemi kullanabilmeniz için websitenizin kaynak kodlarını düzenleme veya sunucu dosyalarınıza erişim yetkisine sahip olmanız gerekiyor. HTML kodlarında düzenleme yaparak doğrulama işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız size verilen meta etiketini anasayfanızın head etiketleri arasına girmeniz gerekiyor. Dosya olarak yüklemek isterseniz ise HTML dosyasını indirim website ana dizine bu dosyayı atmanız yeterli olcaktır.

Merchant Center Ürün Ekleme

Website sahipliğimizi doğruladıktan sonra sıra geldi ürünlerimizi feed dosya formatıyla Merchant Center hesabımıza ürün eklemeye. Peki nedir bu feed dosyası? Ürünlerimizin kimlik, url, resim bağlantısı gibi birçok bilgiyi barındıran XML formatlı dosyadır.

merchant feed dosyası yükleme

Kurulumu aşamasındaki ekranda ürün bilgileri ekle dedikten sonra karşımıza çıkan ekranda Ürün Feed’i Oluştur seçeneğiyle devam ediyoruz. Bir kaç ay önce yeni gelen özellik sayesinde artık Merchant hesabımıza manuel olarak tek tek ürün yükleme şansımız da bulunuyor. Ürün Feed’i Oluştur adımından sonra ürünlerimizi gönderebileceğimiz 4 farklı seçenek çıkıyor karşımıza. Şimdi bu seçeneklere göz atalım.

ürün feed yükleme seçenekleri

Google E-Tablolar

Bu seçeneği kullanmak isterseniz eğer önceden hazırladığınız ürün bilgilerinin yer aldığı E-Tablo tabanlı dosyanızı hesabınıza yükleyebileceğiniz gibi yeni bir E-Tablo oluşturarak, şablona uygun şekilde ürün bilgilerinizi girip Google’a iletebiliyorsunuz. Daha sonraki ürün güncellemelerini oluşturduğunuz bu E-Tablolar üzerinden yapabilir, Merchant hesabınızda da güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Planlı Getirme

Daha çok hazır E-Ticaret paketi kullanan website sahiplerinin kullandığı bu yöntem ile feed dosyanızı kolaylıkla gönderebilir, belirlediğiniz aralıklarla feed dosyanızın güncellenmesini sağlayabilirsiniz. Bu seçenekle devam etmek istediğiniz de sisteme feed dosyanızın url bilgisini girmeniz gerekiyor. Hazır E-ticaret altyapılarında bu url, kolayca ulaşılabileceğiniz bir konumda olduğundan gözünüzü korkutmasın.🙂

planlı getirme yöntemi

Burada dosya URL’si bölümüne feed dosyanızın bulunduğu URL bilgisini girdikten sonra feed dosyanızın hangi aralıklarla otomatik olarak güncellenmesini istiyorsanız gerekli ayarlamayı yapıp Feed Oluştur dedikten sonra ürünleriniz hesabınıza yüklenmeye başlıyor.

Yükle

Yükle seçeneğiyle ise ürün veri bilgilerinizin yer aldığı dosya üzerinden feed oluşturma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Manuel işlemler gerektirdiğinden çok fazla kullanılan bir yöntem olmadığını söyleyebilirim.

Content API

Üçüncü parti yazılımlar aracılığıyla ürünlerin gönderildiği bu seçenekte yine hazır E-Ticaret altyapısına sahip websitelerinin kullanabileceği bir yöntem. Google Shopping plugini yüklü websitelerinde eklenti üzerinden Merchant hesabınıza giriş yaparak ürünleri direkt olarak gönderebiliyorsunuz. Bu yöntemi kullanarak yine ürün değişikliklerinizin Merchant Center hesabınıza otomatik yansımasını sağlayabilirsiniz.

Merchant Center ve Google Ads Hesabını Birbirine Bağlama

Mercant Center hesabınız ile Google Ads hesabınızı birbirine bağlama işlemini iki alternatif yol ile gerçekleştirebilirsiniz. Merchant üzerinden hesap bağlamak isterseniz panelinizin sağ üst tarafında bulunan merchant ayarlar simgesine tıklayarak ayarlar menüsü altındaki bağlı hesaplar adımını izleyerek hesap bağlama işlemini gerçekleştirebiliyoruz.

Benzer işlemi Google Ads panelimizin Araçlar ve Ayarlar menüsünün altında yer alan bağlı hesaplar seçeneği ile gerçekleştirebilirsiniz. Her iki işlemi gerçekleştirebilmeniz için birbirine bağlayacağınız hesaplarda yönetici yetkinizin olması gerektiğini unutmayın.

Yukarıda yer alan tüm adımları gerçekleştirdikten sonra artık asıl amacımız olan Google alışveriş reklamlarımızı yayına almaya başlayabiliriz.

Google alışveriş reklamları yayına girdikten sonra en iyi şekilde verim alınabilmesi için doğru bir şekilde optimizasyon çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Alışveriş reklamlarında kullanabileceğiniz en iyi optimizasyon uygulamalarına Google Alışveriş Reklamları Optimizasyon Stratejileri içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Ürünleri Merchant hesabınıza yükledikten sonra yaklaşık 3 gün inceleme süresi olmakta. Ancak siz yinede bu esnada alışveriş reklam kurulumunuzu yapıp hazır hale getirebilirsiniz. Ürünler onaylandıktan sonra otomatik olarak reklamlarınız yayınlanmaya başlayacaktır.

Google Merchant Center Nedir? Kurulum için gerekli adımların neler olduğunu bu içerikte incelemiş olduk. Umarım sizin için faydalı bir içerik olmuştur. Aklınıza takılan her türlü konuda ücretsiz bir şekilde uzaktan destek sağlayabilirim. Destek taleplerinizi Bir Cevap Yazın kısmından bana yazabilirsiniz.

Bir sonraki içerikte görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu