Seo

Google Disavow Tool Nedir?

Google Disavow Tool, websiteye dışarıdan gelen bağlantının zararlı olduğunu bildiren ve gelen zararlı bağlantıları geçersiz kılmaya yarayan, website sahipleri için geliştirilmiş bir SEO aracıdır.

Bu içerik sayesinde Google Disavow (Zararlı Bağlantı Reddetme) aracının neden kullanılması gerektiği ve nasıl kullanılacağı ile ilgili tüm bilgilere ulaşabileceksiniz. Şimdi biraz bu aracın kullanımının sağlayacağı faydalara göz atalım.

google disavow

Google Disavow Aracının Faydaları

Dünya’da hali hazırda milyonlarca websitesi mevcut ve bunlardan sektörümüzle alakalı olan her bir websitesi bizim rakibimiz konumundadır. SEO açısından bakacak olursak tüm websiteleri için ortak amacın Google arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almak olduğunu söyleyebiliriz.

Rakip siteler, sizin websitenizi spama düşürebilmek ve sıralamada gerilemenize sebep olabilecek özel çalışmalar yapabilirler. Hal böyle olunca rakip sitelerden gönderilen ve websitemizin değerini düşürecek olan zararlı bağlantıları sürekli olarak takip ederek spam olduğunu düşündüğümüz bağlantıları çok geçmeden disavow tool aracı ile reddetmeliyiz.

Google Disavow aracı sayesinde zararlı bağlantılardan websitemizi koruyabilir ve arama sonuçlarındaki sıralamamızı koruyabiliriz. Tabi yüksek trafik alan websiteleri için her gelen bağlantıyı tek tek kontrol etmek imkansız olacaktır. Bu durumda tek bir domain üzerinden websitenize yüzlerce hatta binlerce backlink geliyorsa, spam olduğunu düşünebilirsiniz ve bu domaini disavow aracı ile reddedebilirsiniz.

Dışarıdan gelen bağlantıları reddetmeden önce spam olduğunu düşündüğünüz domain veya linkleri iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. Websitenize fayda getirecek olan bağlantıları reddetmeniz sıralamanızı olumsuz etkileyebilecektir.

Google Disavow Tool Nasıl Kullanılır?

Reddetmek istediğimiz geri bağlantıları belirledikten sonra disavow aracı ile Google’a göndermemiz gereken .txt uzantılı bir dosya oluşturmamız gerekmektedir. Bunun için Wordpad veya Notepad++ gibi metin editörlerini kullanabilirsiniz.

Oluşturulacak metin dosyası, UTF-8 veya 7-bit ASCII olarak kodlanmış ve 2 MB dosya boyutunu geçmeyecek şekilde hazırlanmalıdır.

Bağlantı reddetme işlemini sadece belirli bir URL için veya belirli bir domaine ait tüm URL’leri kapsayacak şekilde ekleyebilirsiniz. Domaine ait tüm bağlantıları reddetmek için dosyanıza domain:siteadi.com, şeklinde ekleme yapabilirsiniz.

backlink reddetme
Zararlı bağlantıları gönderdiğimiz dosya üzerinde değişiklik yapmak istersek yani herhangi bir domain/URL ekleyip kaldırmak istersek, mevcut dosyayı indirip üzerinde değişiklik yapıp tekrar Google Disavow aracı ile göndermemiz gerekmektedir.

Dosyamızı oluşturduktan sonra Google Search Console aracından işlemlerimizi yapmamız gerekiyor. İşlemlere başlamadan önce https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main adresine gelerek alan adımızı seçiyoruz ve bağlantıları reddetme butonuna tıklıyoruz.

bağlantıları reddetme

Sonrasında ise karşımıza çıkan ekranda bağlantıları reddet diyerek Google Disavow dosyamızı yükleyeceğimiz adıma geçiyoruz.

google disavow dosya gönderme

‘Dosya Seç’ butonuyla oluşturduğumuz Google Disavow dosyasını seçerek ‘Gönder’ dedikten sonra işlemlerimizi tamamlamış oluyoruz. Gönderdiğimiz dosyanın işleme alınması biraz zaman alabiliyor. Bu zaman Google botlarının sitenizi taramasıyla alakalı olarak değişebilmektedir.

Backlink analizi ve zararlı bağlantıları reddetme konularıyla ilgili Ayhan Karaman tarafından oluşturulan, yararlı olabileceğini düşündüğüm videoyu da ayrıca izlemenizi tavsiye ederim.

Böylece içeriğimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarım hazırladığım bu sizler için faydalı olmuştur. Aklınıza takılan her türlü konuda benimle istediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz. Görüşmek üzere!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu