Google Ads

Google Ads Araya Anahtar Kelime Ekleme Özelliği

Araya anahtar kelime ekleme özelliği Google Ads tarafından reklamverenler için oluşturulmuş dinamik bir özelliktir. Bu özellik sayesinde reklam metinlerinizi dinamikleştirebilir, potansiyel müşterilerinize kişiselleştirilmiş reklam gösterimi sağlayabilirsiniz. Bu içerikte araya anahtar kelime ekleme özelliğinin nasıl kullanılacağını, sağlayacağı avantajları ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini ayrıntılı bir şekilde ele alacağız.

Araya Anahtar Kelime Ekleme Özelliği Neden Kullanılmalı?

Reklam metinlerimizi oluştururken bize bir çok avantaj sağlayacak bu özelliği neden kullanmamız gerekiyor, kullandığımızda bize ne gibi avantajlar sağlayacak birlikte inceleyelim.

Yüksek Alaka Düzeyi

Araya anahtar kelime ekleyerek dinamik olarak oluşturduğumuz metin reklamlarımızı kullanıcıların arama yaptığı kelimelere özel gösterim almasını sağlayabiliriz. Böylelikle daha fazla alaka düzeyi elde etmiş oluruz.

Yüksek Tıklama Oranı

Kullanıcıların yaptığı aramalarla, metin reklamlarımızın dinamik olarak oluşturulması sayesinde tıklama oranlarında iyi bir artış elde edebiliriz. Kullanıcı reklam metninde arama yaptığı terimi gördüğünde o reklama tıklama potansiyeli artacaktır. Böylelikle tıklama oranlarımızı artırmış olacağız.

Yüksek Kalite Puanı

Kalite puanı reklamlarımızın performansında önemli bir etkendir. Kalite puanını etkileyen en önemli kriterler arasında olan beklenen tıklama oranı, alaka düzeyi gibi metrikleri artırdığımızda yüksek kalite puanları elde etmiş olacağız.

Reklam performansımızı artıran ve reklam maliyetlerimizi düşüren kalite puanı ile ilgili detaylı bilgiye https://emrekaratoprak.com/kalite-puani-nasil-yukseltilir-2019/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Zaman ve Efor Tasarrufu

Reklam metinlerimizi dinamik olarak oluşturmamız sonucunda her anahtar kelimeye özel metin veya açıklama girmek zorunda kalmayacağız. Bu sayede bize zaman ve efor yönünden kazanım sağlayacağımız bir özellik haline gelmektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araya anahtar kelime ekleme özelliği bir çok avantaj sağladığı gibi kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Şimdi bunlara kısaca göz atalım.

Karakter Sınırı

Dinamik metinler oluştururken kullanıcıların yaptıkları arama terimlerinde karakter sınırı aşıldığı zaman belirlediğimiz sabit metin gösterim alacaktır. Reklam gruplarımızda uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulunuyorsa, bunların yüksek oranda dinamik olarak tetiklenmeyeceğini bilmelisiniz.

Marka Terimleri

Dinamik olarak oluşturulmasını istediğiniz anahtar kelimeleriniz arasında ticari marka terimleri var ise ve bu firmalar kendi markalarının diğer reklam verenler tarafından kullanılmasını yasaklamışlarsa reklamlarınız dinamik olarak gösterim almacayacaktır.

Eşleme Türü

Bu özelliği en iyi şekilde kullanabilmek için doğru bir şekilde anahtar kelime eşleme türü seçilmelidir. Amacımızın kullanıcılara özel daha alakalı reklam metinleri oluşturarak bunları websitemize çekmek olduğunu düşünürsek geniş eşleme türünü kullanmamız reklamlarımızın alakasız aramalarda gösterileceği gibi reklam metinlerimizi de alakasız bir hale getirecektir.

Doğru anahtar kelime eşleme türünü nasıl belirleyebileceğiniz ile ilgili detaylı bilgiye https://emrekaratoprak.com/google-anahtar-kelime-esleme-turleri/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Araya Anahtar Kelime Ekleme Özelliği Nasıl Kullanılır?

Mantığını anladığınız zaman oldukça basit bir kullanımı olan bu özelliğin şimdi örneklendirerek nasıl kullanılması gerektiğini inceleyelim.

Örneğin; kadın elbiseleri satan bir e-ticaret firmasının arama ağı reklamlarında araya anahtar kelime ekleme özelliğini ekleyelim. Reklamınıza tıklayan kullanıcıları kırmızı elbiselerin olduğu bir açılış sayfasına yönlendirdiğinizi varsayalım. Google anahtar kelime planlayıcı üzerinden bu arama terimini içeren diğer aramalara göz atalım.

araya anahtar kelime ekleme için arama terimleri

Görüldüğü üzere kullanıcılar ‘kırmızı elbise’ ile alakalı birçok arama yapıyor ve bizimle alakalı olan bu aramaları hedefleyeceğimiz anahtar kelimelerimizi ekleyelim.

Hedeflediğimiz Anahtar Kelimeler

  • [kırmızı abiye]
  • [kırmızı abiye elbise]
  • [koton kırmızı elbise]
  • [kırmızı kına elbisesi]
  • [kırmızı saten elbise]

Oluşturacağımız arama ağı reklamlarının başlık ve açıklama kısımlarında bu özelliği kullanabilmek için klavyemizde bulunan alt gr + 7 tuşları ile açık süslü parantez işareti oluşturarak açılan menüde araya anahtar kelime ekleme seçeneğini seçelim.

araya anahtar kelime ekleme özelliği

Bu seçenek ile devam ettikten sonra karşımıza çıkan ekranda varsayılan metin kısmına reklam metinleriniz dinamik olarak oluşturulmayacağı durumlarda hangi sabit metni kullanmak istiyorsanız onu girebilirsiniz. Ben sabit metin olarak Kırmızı Elbise Modelleri kelimesini giriyorum. Aynı işlemi açıklama metninde de gerçekleştiriyorum. İsterseniz sadece başlık veya sadece açıklama metninde bu işlemi yapabiliyorsunuz.

araya anahtar kelime ekleme oluşturma

Bu işlemlerden sonra araya anahtar kelime özelliğini aktifleştirmiş oluyoruz. Şimdi kullanıcı aramalarını ve reklamlarımızın nasıl gösterim sağlayacağını örneklendirerek inceleyelim.

X Kullanıcısı: kırmızı saten elbise araması yapıyor.

Y Kullanıcısı: koton kırmızı elbise araması yapıyor.

Z Kullanıcısı: kırmızı kına elbisesi

Bu durumda X kullanıcısı reklam metnimizin başlık 1 kısmını Kırmızı Saten Elbise ve açıklama 1 kısmını da Kadın Kırmızı Saten Elbise En Uygun Fiyatlarla xyz.com’da! olacak şekilde görecek.

Farkettiyseniz reklamları kullanıcı aramasına göre kişiselleştirdik ve anlam bozukluğu olmadı.

Y kullanıcısı ise yaptığı arama sonucunda marka terimi yer aldığı için kişiselleştirilmiş reklam göremeyecektir. Bu durumda kullanıcı varsayılan reklam metinlerini görmüş olacak.

Z kullanıcısı arama yaptığında ise yine aynı şekilde başlık 1 ve açıklama 1 kısmında dinamik olarak kırmızı kına elbisesi metni oluşturulacak.

Bu şekilde reklamlarımızı kullanıcı aramalarına göre kişiselleştirebildik. Araya anahtar kelime ekleme özelliğini kullanmanızı öneririm ancak sonrasında reklam performansını yakından takip etmelisiniz. Doğru kullanmadığınız takdirde performansınıza faydadan çok zarar getireceğini aklınızdan çıkarmayın.

İçeriğin faydalı olabilmesi için elimden geldiğince tüm detayları sizlere iletmeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere!🙂

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu