Google Ads

Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Türleri

Google Ads arama ağı reklamlarında anahtar kelimeler reklamlarımızın oluşumunu, performansını doğrudan etkileyen en önemli unsurdur. İçeriğimizin ilgili olduğu konuya anahtar kelimelerle odaklanmak isteriz. İşte burada Google Ads anahtar kelime eşleme türleri devreye giriyor. Anahtar kelime eşleme türleri sayesinde hangi aramalarda reklamlarımızın tetikleneceğinin kontrolünü sağlamış oluyoruz. Oluşturacağımız reklam stratejilerinde anahtar kelimelere, nasıl odaklanacağımızı en iyi şekilde belirlememiz gerekmekte.

anahtar kelime eşleme türleri

Google arama reklamlarımızda kullanabileceğimiz 5 çeşit anahtar kelime eşleme türü mevcut. Bunlar;

  • Geniş Eşleme
  • Sıralı Eşleme
  • Tam Eşleme
  • Geniş Eşleme Düzenleyici
  • Negatif Eşleme

Şimdi sırasıyla bu eşleme türlerinden ayrıntılı bir şekilde bahsedelim.

Geniş Eşleme

Anahtar kelime alanına düz bir metin girdiğinizde geniş eşleme seçeneğini kullanmış oluyorsunuz. Bu seçeneğin bence tek avantajı websitenize çok fazla trafik çekebiliyor olmanız. Odaklandığınız anahtar kelimeleri, yazım hatalarını, hatta bunların eş anlamlılarını arayan kullanıcılara kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Örneğin; geniş eşlemeli olarak erkek spor ayakkabıları anahtar kelimesini kullandığınızı varsayalım. Burada arama ağı reklamınız kadın spor ayakkabı, erkek futbol ayakkabıları gibi aramalarda da tetiklenecektir.

Anahtar Kelime: erkek spor ayakkabıları

✅kadın spor ayakkabı
✅erkek futbol ayakkabıları

Geniş eşleme ile sitenize yüksek trafik çekebileceğiniz gibi buradan gelen kullanıcıların alakasız olması, fazla reklam maliyetine sebep olması ve düşük reklam performansı gibi olumsuzluklarla da karşılaşma ihtimalinizin de yüksek olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bu anahtar kelime eşleme türünü kullanmak isterseniz eğer günlük olarak arama terimlerini kontrol edip, alakasız kelimeleri de negatif anahtar kelime listenize eklemeyi unutmayın. Negatif anahtar kelimelerden içeriğin devamında bahsetmiş olacağım.

Sıralı Eşleme

Google Ads sıralı eşleme türü reklamverenler tarafından oldukça kullanılan, daha sınırlayıcı bir eşleme türüdür. Oluşturduğunuz anahtar kelimelerin başına ve sonuna ” işareti koyarak anahtar kelimelerinizi sıralı eşleme olarak kullanabiliyorsunuz.

Kullanıcıların arama terimlerinde sıralı bir şekilde belirlediğiniz anahtar kelimeler geçiyorsa reklamlarınız tetiklenecektir. Yani arama teriminin başında veya sonunda anahtar kelimelerinizden farklı kelimeler olsa da reklamlarınız gösterilecektir.

Örneğin; ”erkek spor ayakkabı” olarak anahtar kelimenizi belirlediniz ve kullanıcıların yaptıkları istanbulda erkek spor ayakkabı mağazası veya erkek spor ayakkabı markaları gibi aramalarda reklamlarınız tetiklenecektir.

Anahtar Kelime: ”erkek spor ayakkabı”

✅istanbulda erkek spor ayakkabı mağazası
✅erkek spor ayakkabı markaları
❌erkek için marka spor ayakkabı

Tam Eşleme

Tam eşleme türü ile anahtar kelimelerinizden gelecek olan aramaları kontrol altında tutabilirsiniz. Bu eşleme türü sayesinde tüm alakasız aramaların önüne geçmiş oluyorsunuz. Ancak tam eşleme olarak belirlediğiniz anahtar kelimelerin yakın varyasyonlarının da tetikleneceğini unutmayın.

Tam eşleme türünü kullanmak içi anahtar kelimenizi [anahtar kelime] şeklinde belirlemelisiniz. Örneğin; [spor ayakkabı] olarak belirlediğiniz anahtar kelime ”spor ayakkabılar” aramasında tetiklenecektir. Ancak ”spor için ayakkabı” aramasında tetiklenmeyecektir.

Anahtar Kelime: [spor ayakkabı]
✅spor ayakkabılar
❌spor için ayakkabı

Geniş Eşleme Düzenleyici

Geniş eşleme düzenleyici benim en çok sevdiğim ve en fazla kullandığım eşleme türleri arasında yer almakta. Geniş eşleme düzenleyici ile kullanıcıların yaptıkları aramalarda belirlediğiniz anahtar kelimenin geçmesi şartını koyuyorsunuz. Böylelikle alakasız aramaları kontrol altına almış oluyorsunuz. Kullanmak istediğiniz anahtar kelimenin başına + koyarak bu eşleme türünü kullanabiliyorsunuz.

Örneğin; +erkek +spor +ayakkabı olarak belirlediğimiz anahtar kelimemizin tetiklenmesi için erkek, spor ve ayakkabı kelimelerinin arama sorgusunda geçmesi yeterlidir. Bu arama sorgusunun sıralaması da bizim için önemli değil. Kullanıcı erkek kış sporu için ayakkabı aramasını yaptığında başına + koyarak hedeflediğimiz tüm kelimeler yer aldığı için tetiklenecektir.

Bir diğer örnek olarak kullanıcıların kış sporu için ayakkabı aramasını yaptığını düşünelim. Burada erkek kelimesi geçmediği için reklamlarımız tetiklenmeyecektir.

Anahtar Kelime: +erkek +spor +ayakkabı

✅erkek kış sporu için ayakkabı
❌kış sporu için ayakkabı

Bu eşleme türünün kullanan bir çok kişinin aklına takılacağını düşündüğüm ve bir zamanlar benimde aklıma takılan bir kaç konuya daha değinmek istiyorum.

Geniş eşleme düzenleyici kullanmak istediğinizde +erkek +ayakkabı ve +ayakkabı +erkek kelimelerini hedeflemeniz birbiriyle aynıdır. Yani sıralama önemsizdir. Bu şekilde sadece +erkek +ayakkabı olarak hedeflemeniz yeterli olacaktır. Diğer konu ise diyelim anahtar kelimenizi +erkek ayakkabı olarak belirlediniz. Burada sistem ayakkabı kelimesini direk geniş eşleme olarak belirleyecektir ve buna göre reklamlarınız tetiklenecektir.

Negatif Eşleme

Arama ağı reklamlarınızdan alakasız sorgularla websitenize gelen ziyaretçilerin arama terimlerini negatif eşleme ile engelleyebilirsiniz. Hatta belirlediğiniz anahtar kelimelerle alakalı olsa dahi bu anahtar kelimelerden gelen ziyaretler dönüşüm ile sonuçlanmıyorsa veya dönüşüm maliyetleri yüksek ise bunları da engelleyebilirsiniz.

Negatif eşleme türünü kullanabilmek için engellemek istediğiniz anahtar kelimelerin başına – işaretini kullanabilir. Ancak şunu da unutmamalısınız ki negatif eşleme türünde eklediğiniz anahtar kelimelerin yakın varyasyonları yine gösterime devam edecektir. Yani siz spor ayakkabı kelimesini negatife aldığınızda spor ayakkabıları kelimesi yinede gösterim sağlayacaktır. O yüzden ekleyeceğiniz anahtar kelimelerin yakın varyasyonlarını da ayrıca eklemeyi unutmayın.

Anahtar kelime eşleme türleri ile ilgili Google tarafından hazırlanan dökümana https://support.google.com/google-ads/answer/7478529?hl=tr linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yukarıda da bahsettiğim gibi günlük olarak arama terimlerini izleyerek bu tarz arama sorgularını engelleyebilirsiniz. Arama terimleri raporuna panelimizin sol tarafında bulunan Anahtar kelimeler > Arama terimleri adımlarını izleyerek ulaşabilirsiniz. Yine negatif anahtar kelimelerimizi belirlerken negatif geniş, negatif sıralı, negatif tam eşleme seçeneklerini kullanabiliyoruz.

Belirlediğiniz anahtar kelimelerinizin eşleme türlerini hızlı bir şekilde ayarlayabileceğiniz keywordstoaster adında mükemmel bir araç mevcut. Kullanmanızı tavsiye ederim. Bu aracı kullanmak isterseniz http://keywordstoaster.worldofsolomon.com linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıntılı bir şekilde anahtar kelime eşleme türlerinden bahsetmeye çalıştım. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere!🙂

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu