Google Ads

Google Ads Teklif Stratejileri

Google Ads teklif stratejileri doğru kullanıldığında reklam performansını artırarak dönüşüm maliyetlerinin düşmesini sağlayacaktır. Kampanya amacımıza göre belirleyeceğimiz teklif stratejileri manuel ve otomatik olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu içerikte teklif stratejilerinden ve nasıl kullanılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Google Ads kampanyalarımızı oluştururken kullanabileceğimiz toplam 10 tane teklif stratejisi bulunmaktadır. Bunların bazılarını sadece görüntülü reklam yada Youtube kampanyalarımızda kullanabilmekteyiz. Bunlar;

  • Manuel TBM
  • Hedef EBM
  • Hedef ROAS
  • Tıklama Sayısını En Üst Düzeye Çıkarma
  • Dönüşüm Sayısını En Üst Düzeye Çıkarma
  • Dönüşüm Değerini En Üst Düzeye Çıkarma
  • Hedef Gösterim Payı
  • Görüntülenebilir Bin Gösterim Başı Maliyet
  • Maksimum Görüntüleme Başına Maliyet
  • Hedef Bin Gösterim Başı Maliyet

Manuel TBM

Manuel tıklama başı maliyet teklifini kullanarak reklamlarınıza her tıklanıldığında ödemek istediğiniz miktarı belirleyebilirsiniz. Burada belirleyeceğiniz tıklama maliyeti açık artırma anında sıralamanızı belirleyecek bir etken olacaktır.

Manuel TBM teklifi ile kampanyalarınızı yönetirken daha fazla zaman ve efor harcamanız gerekmektedir. Her anahtar kelimeye özel tıklama maliyeti belirleyebilir ve performanslarını izleyebilirsiniz.

Kampanyalarınızın tıklama başı maliyet tutarını belirlerken anahtar kelime planlayıcı aracından yararlanabilirsiniz. Bu araç sayesinde anahtar kelimelerinizin ilk sayfa gösterimi için vermeniz gereken minimum ve maksimum tutarları görebilirsiniz.

manuel tıklama başı maliyet teklif stratejisi

Bu teklif stratejisinde yarı otomatik diyebileceğimiz Geliştirilmiş TBM teklifini kullanarak açık artırma da gireceğiniz rekabeti iyileştirebilirsiniz. Örneğin; 1 TL tıklama maliyeti verdiğinizi varsayalım. Manuel TBM ile alacağınız tıklamalara en fazla 1 TL ödeyeceksinizdir. Ancak Geliştirilmiş TBM’de sistem eğer tıklamanın dönüşümle sonuçlanacağını düşünüyorsa otomatik olarak 1,20 TL gibi bir teklif verebiliyor. Geliştirilmiş TBM ile tıklamalara belirlenen tutarın en fazla 2 katı ödeme yaparsınız.

geliştirilmiş tıklama başı maliyet teklif stratejisi

Geliştirilmiş tıklama başı maliyet stratejisini kullanırken, daha fazla dönüşüm almak istiyorsanız ‘Dönüşümler için optimize et’, daha değerli dönüşümler almak istiyorsanız ‘Dönüşüm değeri için optimize et’ seçeneğini kullanabilirsiniz.

Hedef EBM

Hedef Edinme Başı Maliyet, otomatik teklif stratejileri arasında yer almaktadır. Dönüşüm odaklı bir kampanya oluşturduysanız ve her dönüşümün oluşturacağı maliyeti belirlemek istiyorsanız Hedef EBM stratejisinden yararlanabilirsiniz.

Hedef EBM ile tıklama maliyetleri otomatik olarak belirlenir ve sistem belirlediğiniz dönüşüm başı maliyete göre size dönüşüm getirmeye çalışır. Ancak hesaplarınızda kullanmanızı önermem. Sistemde yeterli dönüşüm datası biriktikten sonra bu teklif stratejisinden yararlanabilirsiniz.

Hedef EBM belirlerken en az son 2 haftanın dönüşüm maliyeti verilerinden yararlanmanızda fayda var. Zaten yeterli veri biriktikten sonra sistem optimum Hedef EBM önerisinde bulunmaktadır. Çok düşük Hedef EBM miktarı belirlemeniz durumunda reklamlarınız düşük gösterim/tıklama alarak yada hiç gösterim almayacak şekilde aktif olacaktır. Bunu da göz önünde bulundurmanızı öneririm.

hedef edinme başı maliyet teklif stratejisi

Hedef ROAS

Hedef ROAS teklif stratejisi ile reklam harcamalarınızdan elde etmek istediniz geliri belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz ROAS ile sistem tıklama tekliflerini kendi içerisinde optimize edecek ve hedefe ulaşmaya çalışacaktır.

Hedef ROAS stratejisini kullanabilmeniz için arama ağı reklamları hariç aktif kampanyalarınızın son 45 gün içerisinde en az 20 dönüşüme sahip olması gerekmektedir. Arama ağı kampanyalarında ise son 30 günde en az 15 dönüşüm elde etmek yeterli oluyor. Ancak bu süreler içerisinde ne kadar fazla dönüşümünüz varsa algoritma o kadar iyi çalışacaktır.

Hedef EBM’de olduğu gibi hedef ROAS belirlerken önceki kampanya verilerinizin ortalamasına göre bir değer girmeniz faydalı olacaktır. Mevcut kampanyalarınızın ROAS değerini görebilmeniz için sütunları değiştir diyerek Dönüşüm değeri/maliyet metriğini aktif etmeniz yeterli olacaktır. Buradaki değeri 100 ile çarparak ROAS değerinize ulaşabilirsiniz.

ROAS Hesaplaması:

Gelir / Maliyet x 100 formulünü kullanarak hesaplayabilirsiniz. Örneğin; 100 TL reklam harcaması yaptınız ve bunun karşılığında 500 TL gelir elde ettiniz. ROAS değeriniz (500/100)x100=%500 olacaktır. Yani her 1 TL’lik reklam harcamasına 5 TL kazandığınız anlamına geliyor.

hedef roas teklif stratejisi

Tıklama Sayısını En Üst Düzeye Çıkarma

Tıklama sayısını en üst düzeye çıkarma teklif stratejisi ile belirlediğiniz günlük bütçeler dahilinde reklamlarınızın en fazla tıklama alacak şekilde optimize edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu otomatik teklif stratejisini kullanırken maksimum tıklama maliyetinizi de belirleyebilirsiniz.

tıklamaları en üst düzeye çıkarma teklif stratejisi

Dönüşüm Sayısını En Üst Düzeye Çıkarma

Bu teklif stratejisini kullanarak belirlediğiniz günlük bütçe dahilinde en fazla dönüşüm işleminin gerçekleşmesi için sistemin otomatik olarak optimize edilmesini sağlayabilirsiniz. Önceki dönüşüm verilerine dayanarak kullanıcı etkileşimlerine göre tıklama maliyetleri belirlenir ve dönüşümlerin arttırılması hedeflenir.

dönüşüm sayısını en üst düzeye çıkarma teklif stratejisi

Dönüşüm Değerini En Üst Düzeye Çıkarma

Dönüşüm değerini en üst düzeye çıkarma teklif stratejisi ile reklamlarınızdan aldığınız dönüşümlerin daha değerli olması için optimize edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu teklif stratejisi ile sistem belirlediğiniz bütçe karşılığında en değerli dönüşümlerin gerçekleştirilmesine odaklanacaktır.

dönüşüm değerini en üst düzeye çıkarma teklif stratejisi

Hedef Gösterim Payı

Hedef gösterim payı stratejisi ile kampanyalarınızın gösterim odaklı çalışmasını sağlayabilir, mevcut bütçe ile daha fazla gösterilmesini ve marka bilinirliğinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Bu teklif stratejisini kullanarak reklamlarınızın her aramada ilk sırada yada sayfanın üst konumunda olması için kampanya bütçenizin harcanmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu durumda bütçenizin hızlı bir şekilde tükenme ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız.

hedef gösterim payı teklif stratejisi

Yukarıdaki görselde her aramada ilk sırada reklam gösterimi alabilmek için uygulanan teklif stratejisini görebilirsiniz. Burada tıklama maliyetlerini sınırlandırabilirsiniz ancak böyle bir durumda teklifler istediğiniz stratejide oluşturulamayacaktır.

Görüntülenebilir Bin Gösterim Başı Maliyet

Sadece görüntülü ve video reklam modellerinde kullanılabilen bu teklif stratejisi ile mevcut bütçe ile gösterimlere odaklanarak her bin gösterim başına katlanmak istediğiniz maliyeti belirleyebilirsiniz.

Marka bilinirliğinizi artırabilmek için bu teklif stratejisinden yararlanmanızda fayda olacağını düşünüyorum.

görüntülenebilir bin gösterim başına maliyet teklif stratejisi

Maksimum Görüntüleme Başına Maliyet

Yalnızca video reklamlarınızda kullanabileceğiniz bu teklif stratejisi ile her gösterim veya etkileşim için ödemek istediğiniz maliyetleri belirleyebilirsiniz.

Reklamlarınızın görüntülenmiş olarak sayılması için videonuzun 30 saniyesinin yada daha kısa videolar için tamamının izlenmesi gerekmektedir.

maksimum görüntüleme başına maliyet teklifi

Hedef Bin Gösterim Başı Maliyet

Hedef bin gösterim başı maliyet teklif stratejisi yine Maksimum GBM teklifinde olduğu gibi sadece video reklamlarda kullanılabilmektedir.

Bu teklif stratejisi ile reklamlarınızın her bin gösterimi başına ortalama ne kadar ödemek istediğinizi belirleyebilirsiniz.

hedef bin gösterim başına maliyet teklifi

Google Ads teklif stratejileri ile ilgili tüm detaylara değinmiş olduk. Kampanyalarınızı oluştururken hangi hedefe odaklanmak istediğinizi belirledikten sonra doğru teklif stratejisini seçmek oldukça önemlidir.

Dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise websitenize doğru bir şekilde dönüşüm kurulumu yapmış olmanızdır. Akıllı teklif stratejilerinin doğru çalışabilmesi ve doğru kampanya optimizasyonu yapılabilmesi için dönüşüm kurulumu oldukça önemlidir.

Dönüşüm kurulumu ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz yararlı olduğunu düşündüğüm https://www.zaferkavakli.com/google-ads-adwords-donusum-kodu-olusturma/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İçeriğimizin sonuna geldik. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere!🙂

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu