Google Ads

Google Ads Reklam Uzantıları (Tüm Detaylar)

Google Ads reklam uzantıları her reklam verenin kullanması gereken özelliklerin başında gelmektedir. Bu özellik sayesinde reklam performansınızda güzel bir artış ve rakiplerinizin her zaman bir adım önünde olma fırsatını yakalayabilirsiniz. Reklam uzantıları sayesinde kampanyanızla ilgili ek bilgilere yer verebilir, kullanıcıların daha fazla dikkatini çekebilirsiniz. Üstelik bu özelliği kullanmak tamamen ücretsiz.

Reklam uzantılarını eklerken kampanya amacınıza göre en uygun uzantıları seçerek buna göre stratejinizi uygulayabilirsiniz. Örneğin; reklamlarınıza telefon uzantısı ekleyerek kullanıcıların mobil cihazlarından direkt olarak işletmenizi aramalarını sağlayabilirsiniz. Ancak reklam uzantılarının tüm çeşitlerini kullanmanızın her zaman yararınıza olacağını unutmamalısınız. Reklam uzantılarını hesap, kampanya ve reklam grubu seviyesinde ekleyebilirsiniz. Peki kaç farklı reklam uzantı türü var gelin birlikte inceleyelim.

reklam uzantıları

Reklam Uzantıları Çeşitleri

Reklam uzantılarının her bir çeşidi reklam verenlere birbirinden farklı avantajlar sunmaktadır. Reklam uzantıları çeşitleri ve her birinin sağladığı avantajlar ile ilgili detaylara göz atalım.

1. Site Bağlantısı Uzantısı

Site bağlantısı uzantısı sayesinde potansiyel müşterilerinizi websitenizin herhangi bir sayfasına direkt olarak yönlendirebilirsiniz. Yönlendirme yapacağınız sayfayı belirledikten sonra özet başlık ve açıklamaları girdikten sonra bu özelliği kullanabilirsiniz.

Yönlendirme yapacağınız sayfa özel bir indirim sayfası veya en fazla satılan ürünlerin sayfaları olabilir. Reklam stratejinize göre kullanım ile ilgili detayları size en uygun şekilde seçebilirsiniz.

Site bağlantıları uzantısı sayesinde, sayfalarınıza özel açıklamalar girebilir, bu uzantıdan gelen tıklamaların dönüşüm oranlarını görebilir veya sadece mobil kullanıcılara gösterilmek üzere farklı bir kampanya gösterebilirsiniz.

site bağlantısı uzantısı

2. Açıklama Metni Uzantısı

Açıklama metni uzantısı ile metin reklamlarınıza ekstra olarak kısa açıklamalar girebilirsiniz. İşletmenizin müşterilere sağladığı hizmetleri bu uzantıyı kullanarak girebilirsiniz. Örneğin; ücretsiz kargo, kapıda ödeme gibi.

Açıklama metni uzantıları tıklanabilir değildirler. Ancak metninizi daha uzun gösterdiği gibi, bu özelliği kullanmayan diğer reklamlara göre daha fazla açıklama alanı kapladığından tıklamaları artırma potansiyeli oldukça yüksektir.

açıklama metni uzantısı

3. Ek Açıklamalı Snippet Uzantısı

Ek açıklamalı snippet uzantısını kullanarak işletmenizin müşterilerine sağladığı ürün ve hizmetlerle ilgili detaylara yer verebilirsiniz. Ancak sadece belirli snippet başlıkları üzerinden detaylara verebiliyorsunuz. Örneğin; Markalar başlığını kullanarak hangi marka ürünlerin satıldığı bilgisini reklamlarınızda ek olarak verebilirsiniz.

Bu uzantı sayesinde potansiyel müşterileriniz sağladığınız ürün ve hizmetlerle ilgili bilgiye kolayca ulaşabilir, yine reklamlarınız daha dikkat çekici hale geldiği için tıklamaları artırabilirsiniz.

ek açıklamalı snippet uzantısı

4. Telefon Uzantısı

Telefon uzantıları ile reklamlarınızda işletmenizin telefon bilgisine yer verebilirsiniz. Mobil üzerinden reklamlarınızı görüntüleyen kullanıcılar ise bu uzantıya tıklayarak doğrudan işletmenizi arayabilmektedirler. Eğer işletmenize yapılan telefon aramaları sizin için önemliyse bu özelliği kesinlikle kullanmalısınız. Telefon uzantısında zaman planlaması yaparak sadece işletmenizin çalışma saatleri içerisinde gösterilmesini de sağlayabilirsiniz.

telefon uzantısı

5. Potansiyel Müşteri Formu Uzantısı

Şuan beta sürümde olan potansiyel müşteri formu uzantısı ile arama ağı reklamlarınız üzerinden form toplayabilirsiniz. Kendi tecrübem ve çevremden aldığım geri bildirimler ile bu uzantının çok performanslı çalıştığını maalesef söyleyemiyorum.

potansiyel müşteri formu uzantısı

6. Yer Uzantısı

Yer uzantısını kullanarak işletmenizin bulunduğu lokasyonu reklamlarınız üzerinden gösterebilirsiniz. Bu uzantıyı kullanarak potansiyel müşterilerinize mobil cihazlarda doğrudan işletmenize yönlendiren yol tarifi sağlayarak mağaza ziyaretlerinizi artırabilirsiniz. Ancak yer uzantısını kullanabilmek için yönetici hesabınıza ait Google My Business hesabınızda onaylanmış işletme adresinizin kayıtlı olması gerekmektedir.

yer uzantısı

7. Satış Ortağı Yer Uzantısı

Ürünlerinizin satıldığı parakende mağaza zincirleriniz varsa satış ortağı yer uzantısını özelliği potansiyel müşterilerinizin arama yaptığı en yakın lokasyonda bulunan mağazanızı bulmaları konusunda yardımcı olmaktadır.

8. Fiyat Uzantısı

Fiyat uzantısı ile ürün, hizmet, etkinliklerinize ait fiyatlandırmanızın potansiyel müşterilerinize kolayca ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Arama ağı reklamlarınızın alt tarafında görüntülenen bu uzantıya en fazla 8 fiyat kartı ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu özellik şuanda sadece belirli dillerde kullanılabilmektedir.

fiyat uzantısı

9. Uygulama Uzantısı

Uygulama uzantısını kullanarak işletmenize ait mobil uygulamalarınızı metin reklamlarınızda gösterebilirsiniz. Sadece mobil cihazlarda görünen bu uzantıya tıklayan kullanıcılar uygulamanızı indirebilmeleri için App Store veya Google Play mağazasına yönlendiriliyor. Ancak sadece uygulamanızı indirmeye yönelik bir strateji geliştirmek istiyorsanız mobil uygulama kampanyası açmanızı öneririm.

uygulama uzantisi

10. Promosyon Uzantısı

Promosyon uzantısı sayesinde belirli dönemlere özel yapılan kampanyalar için potansiyel müşterilerinizi metin reklamlarınız üzerinden bilgilendirme şansınız bulunmakta. Örneğin; anneler gününe özel bir kampanyanız var ve belirli bir süre için bu kampanya planlandıysa promosyon uzantısı seçeneklerinde özel gün olarak anneler gününü seçip, kampanyanın son tarih bilgisini verebilirsiniz.

promosyon uzantısı

Google Ads reklamları üzerinden kullanılabilecek tüm uzantı çeşitlerinden bahsettik. Peki bu uzantı ayarlarını nereden yapabiliyoruz, nasıl yayına alıyoruz? Şimdi biraz bundan bahsedelim.

Reklam Uzantıları Nasıl Kullanılır?

Reklam uzantıları aslında manuel ve otomatik uzantılar olmak üzere ikiye ayrılır. Google kendi içerisinden biz ekstra bir kurulum yapmasak dahi performansın artacağını öngördüğünde otomatik reklam uzantıları oluşturabilmektedir. Örneğin; websitemizden alışveriş yapan her kullanıcıya otomatik form göndererek alışveriş deneyimini puanlamasını isteyebilir, daha sonra bu puanlamanın ekstra kurulum gerekmeden reklamlarımızda gösterilmesini sağlayabiliriz. Manuel uzantıların otomatik uzantılara göre her zaman öncelikli olduğunu da unutmayın.

Reklam uzantılarının kurulumu için Ads panelimize geçerek ilgili adımları izleyelim. Panelimizin sol tarafında bulunan açılır menüden Reklamlar ve uzantılar > Uzantılar adımıyla kuruluma başlayabilirsiniz.

reklam uzantıları kurulumu

Hangi uzantı türünü kampanyanıza veya reklam grubunuza eklemek istiyorsanız ilgili seçeneği seçerek devam edebilirsiniz. Uzantılar içerisinde gerekli alanları doldurduktan sonra kolayca kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kurulumunu kolaylıkla yapabileceğiniz reklam uzantıları sayesinde tıklama oranlarını artırabilir, daha iyi bir açılış sayfası deneyimi yaşatarak kalite puanınızı yükseltebilirsiniz. Böylelikle tıklama maliyetlerinizi düşürerek reklamlarınızın daha performanslı yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Kalite puanı nasıl yükseltilir? başlıklı içerik sayesinde reklam maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. İncelemenizi öneririm.

Google Ads reklam uzantıları hakkında hazırladığım içerik umarım faydalı olmuştur. Aklınıza takılan her türlü konuda Bir Cevap Yazın kısmından bana yazabilirsiniz. Memnuniyetle yardımcı olacağımı bilmenizi isterim.

Bir sonraki içerikte görüşmek üzere.🙂 Kalın sağlıcakla!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu