Google Ads

Google Ads Keşif Reklamları

Haziran 2020 itibariyle Google’ın tüm reklam veren kullanıcılarına sunduğu Google Ads Keşif Reklamları, ürün veya hizmetlerinizi potansiyel müşterilerinize ulaştırmanın en etkili yollarından biridir. Henüz yeni bir reklam modeli olduğu için çok fazla kullanılmaması hem reklam maliyetleri açısında hemde rekabet açısında büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Google Ads keşif reklamları sayesinde ulaşamadığınız potansiyel müşterilerinize ulaşma fırsatını yakalayabilirsiniz. Bu içerik sayesinde Google Keşfet nedir ve Google Ads keşif reklamlarını nasıl kullanılır gibi sorulara tüm detaylarıyla yanıt bulmuş olacaksınız. Hazırsanız başlayalım!

google ads keşif reklamları

Google Keşfet Nedir?

Google Keşfet, 2016 yılının sonlarında kullanıcılara duyurulan ve Google uygulamasının yüklü olduğu mobil cihazlarda kişilerin ilgi duydukları konulara göre haber akışının sürekli olarak güncellendiği kişiselleştirilmiş bir platformdur. Kullanıcılar takip etmek istedikleri konular hakkında ayrıntılı bir genel bakış sağlayarak daha fazla bilgi sahibi olabiliyorlar.

Google her zamanki gibi yapay zekanın gücünden faydalanarak kullanıcılarına daha iyi bir deneyim kazandırmak amacıyla optimize edilmiş bir deneyim yaşatıyor.

google keşfet
Google Keşfet alanında içeriklerinizin organik bir şekilde yani ücretsiz olarak yayınlanabilmesi için yapmanız gerekenleri https://www.ayhankaraman.com/google-kesfet/ adresinde bulabilirsiniz.

Google Ads Keşif Reklamları Nasıl Oluşturulur?

Google Ads keşif reklamlarının nasıl oluşturulacağına başlamadan önce bu reklamların nasıl ve nerelerde yayınlanacağını biraz detaylandıralım. Bu reklam modeli standart görüntülü reklam modeliyle oldukça benzerlik göstermektedir. Kullanacağınız görsellerle reklamınızı Google keşfet akışında gören kişileri websitenize çekerek satış fırsatı oluşturabilirsiniz. Şimdi Google Ads paneli üzerinden keşif reklamlarını oluşturma adımlarını birlikte inceleyelim.

İlk olarak kampanya oluşturma ekranında bulunan Keşif kampanya türünü seçerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

google ads keşif kampanya oluşturma

Standart Google Ads kampanyalarında olduğu gibi burada da oluşturacağımız kampanyaya isim vererek bütçe ve tekliflerimizi belirliyoruz. Devamında reklam grubunda kullanacağımız hedeflemeleri de belirledikten sonra reklamlarımızı oluşturmaya başlayabiliriz. Hedeflemelerimizde yeniden pazarlama kitlelerimiz başta olmak üzere demografi, ilgi alanına, pazardaki kitle, yaşamdaki olaylar gibi standart görüntülü reklamlarda olduğu gibi hedeflemeler girebiliyoruz. Google Ads keşif reklamlarında anahtar kelime hedeflemesi yapılamadığının da altını çizmek isterim.

google keşif reklamları hedefleme

Sonraki adımda reklam oluştururken Discovery Carousel reklam ve Discovery reklamı olarak iki farklı reklam türü seçebiliyoruz. Birden fazla ürün veya hizmetinizi öne çıkarmak için Carousel reklam modelini seçebilir ve satış potansiyelinizi artırabilirsiniz. Bu içerikte standart Discovery reklam modeli ile örnek kuruluma devam edeceğiz.

google keşif reklam modelleri

En son adımda ise reklama tıklayan kullanıcıların yönlendirileceği Nihai URL, reklamda kullanacağınız görselleriniz, logonuz, başlık, açıklamalarınız, işletme adınız ve harekete geçirici mesaj gibi reklam öğelerini oluşturmanız gerekmektedir.

Reklam öğelerinizi etkili olacak şekilde oluşturmanız performansınızı doğrudan etkileyecektir. Nihai URL, kesinlikle ilgili ürün veya hizmet sayfasına yönlendirecek şekilde girilmelidir.

Görsellerinizi oluştururken ise kare ve yatay (Kare 1: 1 ve Yatay 1,91: 1) olacak şekilde olabildiğince fazla (en fazla 15 görsel) kullanmaya özen gösterin. Google, yapay zeka sayesinde performansı yüksek kombinasyonları otomatik bir şekilde gösterecek ve daha verimli reklamlar elde edebileceksiniz.

Reklam öğelerinizi oluşturduktan sonra hemen sağ tarafta önizleme alanından reklamlarınızın kullanıcılara nasıl gösterileceği hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

google keşif reklam öğeleri

Discovery Carousel Reklamları

Google keşif reklamlarını standart ve carousel olacak şekilde oluşturabileceğimizden bahsetmiştik. Discovery Carousel reklamlara da kısaca değinelim.

Burada standart keşif reklamlarından farklı olarak 2 ila 10 resim yükleyebilirsiniz. Yüklediğiniz görsel sırasına göre sıralanmak üzere reklam alanlarında gösterim almaktadır. Google burada ya tüm görseller kare, yada tüm görseller yatay olacak şekilde görsel yüklemenize izin vermektedir. Aynı anda hem kare hemde yatay görsel kullanamamaktasınız.

Discovery Carousel Reklam

Google Ads keşif reklamları Google mobil uygulamasında, YouTube ve Gmail’in en üst tarafında yayınlanmaktadır. Bu reklam türü hakkında bilinmesine gereken tüm detaylara değindiğimi düşünüyorum. Umarım faydalı olmuştur. Aklınıza takılan soru ve görüşlerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu