Facebook Ads

Facebook Reklamlarında Makine Öğrenimi

Facebook makine öğrenimi süreçlerine ne kadar hakim olursak, reklam performansımızı aynı düzeyde başarıya ulaştırma şansımız artacaktır. Etkili reklamlar vermek, kullanılacak reklam stratejilerine doğru karar vermek, verilen reklamlardan istenilen sonuçları almak herkes için önemlidir. Facebook reklamlarında makine öğrenimini doğru anlayabilmek adına konuyla ilgili bilgilerimi size bu içerikte anlatacağım.

Bu içeriğin sonunda makine öğreniminin nasıl daha verimli kullanıldığını, ne zaman kullanılması gerektiğini, reklam yönetiminde bize daha fazla zaman ve efor kazandırmasıyla ilgili konular hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Hazırsanız başlayalım!

Facebook Makine Öğrenimi Nedir?

Makine öğrenimini, Facebook’un geliştirmiş olduğu yapay zeka sayesinde belirlenmiş olan algoritmalara göre anlık aksiyon alması şeklinde tanımlayabiliriz. Makine öğrenimini kolaylaştırmak için Facebook’a bazı datalar verebilir, çeşitli kırılımlar yaparak makine öğreniminden daha fazla verim alabilirsiniz.

Facebook’ta makine öğreniminin asıl amacı reklamlarımızın etkisini güçlendirmek, bizlere daha fazla zaman ve enerji tasarrufu sağlaması diyebiliriz.

Facebook Makine Öğreniminin Sağladığı Avantajlar

Facebook makine öğrenimi sayesinde, reklamlarımızda verdiğimiz mesajın hangi cihazda yada hangi platformda daha etkili olduğu, hangi reklam türlerinin daha başarılı olduğu, reklam bütçenizin farklı hedef kitleler arasında nasıl paylaştırılması gerektiği gibi sorulara cevap bulabiliyoruz. Bu cevaplar sayesinde hedeflememiz gereken asıl kitleye ulaşabilme imkanına sahip oluyoruz.

Örneğin; dönüşüm hedefiniz veya video izlenme hedefinizin olduğunu düşünelim. Sisteme girdiğiniz bilgilerle makine öğrenimi sayesinde testler yapabiliyor, bu testlerin sonuçlarını öğrenebiliyorsunuz. Her reklam veren kendi arasında sürekli olarak rekabet halindedir. Makine öğrenimi sizin için, hedef kitlenize veya çeşitli platformlara göre anlık teklifler vererek etkili sonuçlar almanızı sağlamaktadır.

Facebook’ta etkili hedef kitleler oluşturabileceğiniz https://emrekaratoprak.com/facebook-hedef-kitle-olusturma-rehberi/ içeriğini incelemenizde fayda var.

Makine Öğreniminin Etkili Kullanılabilmesi İçin Öneriler

Esnek kampanyalar oluşturarak belirlediğimiz sınırlandırmaları (sadece belirli bir reklam alanı gibi) olabildiğince az tutarak makine öğrenimini daha etkin kullanabilirsiniz.

Sınırlandırmaları esnek tutabileceğiniz alanları hedef kitle, reklam alanı, kreatif ve bütçe olarak sıralayabiliriz. Bu dört alanda makine öğrenimine ne kadar esneklik verebilirsek, reklamlardan alacağımız performansta bir o kadar artacaktır. Tabi az miktarda kısıtlamaya sahip bir kampanya oluşturmak ve devamında ise bu sisteme güvenmek sizi tedirgin edebilir ancak şunu söyleyebilirim ki daha önce makine öğrenimine esneklik sağlandığında çok etkili sonuçlar aldım.

Kampanyalarınızı yeni yayınlamaya başladığınızda sistemin öğrenme süreci başlamış oluyor. Bu süreç aldığınız sonuçlara bağlı olarak daha kısa veya daha uzun olabiliyor. Öğrenme sürecinde sistem yayında olan reklamlarınızın hangi hedef kitleden yada hangi reklam alanlarından daha iyi sonuç alabileceğini ölçüyor ve ona göre aksiyon alıyor.

Kampanyalarınızın öğrenme sürecindeyken daha düşük performans gösterebileceğini unutmamalısınız. Sistem topladığı verileri birleştirerek makine öğrenimi sürecini tamamlar ve öğrenme süreci bitmiş olur. Yukarıda da belirttiğim gibi sistemin hareket alanını geniş tutmak yani esneklik sağlamak öğrenme sürecini kolaylaştıracağı gibi tam tersi durumda yani kampanyayı belirli kırılımlar ile sınırlandırmak öğrenme sürecini zorlaştıracak ve belkide sonuç maliyetlerinizi yükseltecektir.

Kampanyanızda bulunan reklam setinde veya reklamlarınızda büyük bir değişiklik yapmanız sistemi her zaman yeniden öğrenme sürecine sokacaktır. Bu yüzden reklamlarınız yayınlanmaya başladıktan sonra büyük değişiklikler yapmaktan kaçınmanızda fayda var. Hedef kitle, kreatif, optimizasyon olayı gibi düzenlemeler bu değişiklikler arasındadır.

Facebook’ta öğrenme aşaması konusuyla ilgili daha detaylı bilgiye https://www.facebook.com/business/m/one-sheeters/guide-to-the-learning-phase linkinden ulaşabilirsiniz. Facebook bu konuda çok güzel bir kaynak oluşturmuş.

Makine Öğreniminde Veri Kaynakları

Makine öğreniminde sistemin kullandığı bazı veri kaynakları mevcuttur. Bu kaynaklar sayesinde makine öğrenimi daha doğru çalışmaktadır. Bunlar piksel sayesinde oluşturulan özel veya benzer hedef kitleler olabilir, mobil uygulama hareketleri olabilir ve offline dönüşüm kaynakları yani mağaza içi satış rakamları olarak sıralanabilir. Aynı zamanda mevcut Facebook ürünlerinizde gerçekleşen etkileşimleri de (sayfa beğenmeleri gibi) kaynak olarak gösterebiliyoruz.

facebook makine öğrenimi

Makine Öğrenimi Alanlarının Etkin Kullanımı

Doğru veri kaynaklarına sahip olduğumuzu ve bu kaynaklardan doğru bir şekilde verilerin işlendiğini varsayarak Facebook makine öğrenimi alanlarının etkin kullanımı konusundaki detaylara birlikte göz atalım.

Bütçe

Bütçe, kampanyamıza ayrılan bütçenin nerede ve nasıl harcayabileceğimizdir. Bütçedeki kısıtlamaları kaldırarak bütçe esnekliğini artırabilirsiniz. Örneğin; bütçeyi reklam setleri yerine kampanya düzeyinde ayarladığınızda bütçe alanına istenilen esnekliği sağlamış oluyorsunuz.

Hedef Kitle

Mümkün olan en geniş kitleyi hedefleyerek esneklik sağlayabilirsiniz. Tabi bu genişletme hedef kitlemizi oluşturan davranışların, yaş aralığının, cinsiyetin belirlenmeyeceği anlamına gelmiyor. Çok dar hedef kitleler oluşturarak ise optimize edilecek bir veri alanı bırakmıyorsunuz. Hedef kitlelerinizi oluştururken detaylı hedefleme genişletmesi özelliğinden faydalanmanızı tavsiye ederim. Bu özellik sayesinde sisteme esneklik sağlamış oluyorsunuz.

Detaylı hedefleme genişletmesi özelliği ile alakalı Facebook kaynağına https://www.facebook.com/business/help/128066880933676?id=176276233019487 linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Reklam Alanları

Reklam alanlarını mümkün olduğunca çok sayıda seçerek makine öğrenimine esneklik sağlayabilirsiniz. Burada belirli alanları seçmek istiyorsanız bile en az 3 tane reklam alanı seçmenizi öneririm. Seçmediğiniz reklam alanlarından daha düşük maliyetlerle gelebilecek sonuçların önünü kapatmış oluyorsunuz.

Kreatif

Bu alanda ise sisteme alternatif kreatifler yaratarak sistemin en iyi performans gösteren reklamları seçmesini sağlayıp esnekliği artırmış olursunuz. Burada dinamik reklamları kullanmanızı kesinlikle öneririm. Dinamik reklamlar ile kullanıcıların karşısına kişiselleştirilmiş reklamlar gösterebilirsiniz.

Facebook makine öğrenimi konusunu iyi anladığımızda istediğimiz reklam performansını yakalayabilme şansımız artacaktır. Facebook üzerinden reklam veren herkesi yakından ilgilendirdiğini düşündüğüm bu içeriğin sonuna geldik. Umarım faydalı olmuştur. Aklınıza takılan soruları Bir Cevap Yazın kısmından bana yazabilirsiniz.

Bir sonraki içerikte görüşmek üzere.🙂

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu