Facebook Ads

Facebook Reklam Kütüphanesi Nedir?

Facebook reklam kütüphanesi, Facebook tarafından kullanıcılara sunulan, rakip reklam analizi de yapabileceğiniz ücretsiz bir araçtır. Bu araç sayesinde rakiplerinizin Facebook’a ait platformlarda kullandığı reklam modelleri, reklamları ne şekilde yayınladıkları, hangi reklam metinlerini kullandıkları hakkında genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu içerikte Facebook reklam kütüphanesi aracının nasıl kullanılacağı ve rakipler hakkında daha detaylı bilgilere nasıl ulaşılabileceği hakkında tüm detaylara ulaşabileceksiniz. Hazırsanız başlayalım!

facebook reklam kütüphanesi

Facebook Reklam Kütüphanesi Ne İşe Yarar?

Dijital pazarlama çalışmaları artık irili ufaklı tüm firmalar tarafından yapılmaktadır. Rekabetin yüksek olduğu dijital pazarlama dünyasında rakiplerin hangi aksiyonları aldığını bilmek sizi bir adım öne geçirecektir. Sosyal medya reklamları denilince akla ilk gelen Facebook & Instagram reklamları, bu araç sayesinde analiz edilebiliyor.

Facebook & Instagram’da yayınlanan tüm reklamlara bu ücretsiz araç sayesinde ulaşabilmek diğer işletmelerin ne tür çalışmalar yaptığı hakkında bizlere bilgi vermektedir.

Facebook reklam kütüphanesi sayesinde ayrıca herhangi bir sayfanın ne zaman oluşturulduğuna, sayfa adının sonradan değiştirilip değiştirilmediğine, değiştirildiyse ne zaman bu değişikliğin yapıldığı, beğeni sayısı gibi bilgilere ulaşılabiliyor. Ancak burada bizim bakmamız gereken en önemli şey rakiplerimizin yayınladığı reklamlar olmalıdır.

Facebook Reklam Kütüphanesi Nasıl Kullanılır?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu aracı kullanabilmeniz için bir Facebook kullanıcı hesabına ihtiyacınız bulunmamaktadır. Reklam kütüphanesi aracına ulaşabilmek için https://www.facebook.com/ads/library/ adresini kullanabilirsiniz. Ayrıca rakibinizin yada herhangi bir işletme sayfasına gelerek sağ tarafta bulunan sütunlar arasından ‘Sayfa Şeffaflığı’ bölümünde bulunan ‘Daha Fazlasını Gör’ butonuyla direkt olarak sayfaya ait reklamları görüntüleyebilirsiniz.

facebook rakip reklam kutuphanesi

Açılan ekranda işletmenin yayında olan reklamlarını, hangi reklam alanlarını kullandıkları, kullanılan reklam metinleri gibi bilgilere son 90 güne kadar filtreleme yaparak ulaşabilirsiniz. Filtreleme seçenekleri arasında reklamın yayında olduğu ülke ve platform seçenekleri de bulunmaktadır. Örneğin; Türkiye’de yayında olan ve sadece Instagram’da yayınlanan reklamları görebilmek için kolayca filtreleme yapabilirsiniz.

facebook reklam kütüphanesi nasıl kullanılır

Gördüğünüz gibi Trendyol sayfasında Son 90 günde ve Instagram’da yayınlanan reklamları kolayca görüntüleyebiliyorum. ‘Reklam Detaylarını Gör’ butonuyla aktif olan reklamlar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Facebook reklam kütüphanesi aracında sadece belirli sayfa isimleri yazmak zorunda da değilsiniz. Örneğin; çanta kategorisinde yer alan ürünleriniz var. Burada arama çubuğuna çanta yazarak rakip sayfalara ulaşabilir ve reklamlarını görüntüleyebilirsiniz.

facebook rakip reklamları

Facebook üzerinden rakip reklamlarına ulaşmak işte bu kadar kolay.🙂 Facebook reklam verme adımlarına geçmeden önce rakiplerinizi iyi bir şekilde analiz ederek başarıya ulaşma şansınızı artırabilirsiniz. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu