Facebook Ads

Facebook Reklam Hesabı Oluşturma

Facebook reklam hesabı, Business Manager içerisinden oluşturulan ve reklam hesaplarına yöneticilerin eklendiği, farklı kampanyaların, farklı ödeme yöntemlerinin ve kullanılacak para birimi gibi bilgilerin belirlendiği bir alandır.

Kişisel Facebook kullanıcıların otomatik olarak oluşturulan kişisel reklam hesapları bulunmaktadır. Ancak reklam verenler için bu kişisel Facebook reklam hesabı yeterli olmamaktadır. Hizmet verilen her işletmenin kampanyaları, ödeme yöntemleri, hesap içerisindeki verileri birbirinden farklı olacağından ayrı reklam hesapları oluşturmak en sağlıklısı olacaktır.

Facebook reklam hesabı oluşturma adımlarına başlamadan önce Facebook Business Manager açmamız gerekmektedir. İçeriğin devamında anlatacağım reklam hesabı açma adımlarını, oluşturacağımız bu Business Manager içerisinden gerçekleştirmemiz gerekiyor.

Facebook Business Manager hesabı oluşturma hakkında detaylı bilgilere https://emrekaratoprak.com/facebook-business-manager-nedir/ adresinde yer alan içerik üzerinden ulaşabilirsiniz.

Facebook Reklam Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Business Manager hesabımızı oluşturduktan sonra Facebook reklam hesabı açma adımına geçebiliriz. Öncelikle panelimizin sağ üst tarafında bulunan ve Facebook reklam hesabı oluşturacağımız işletmeyi seçtiğimizden emin olduktan sonra ‘İşletme Ayarları’ butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

facebook business manager işletme ayarları
Alternatif olarak işletme ayarları bölümüne sol üst tarafta bulunan hamburger menü altında yer alan ‘İşletmeyi Yönetme’ alanından da ulaşabilirsiniz.

Açılan işletme ayarları ekranında bulunan sol menüde Hesaplar < Reklam Hesapları bölümüne gelerek Ekle < Yeni Bir Reklam Hesabı Oluşturun adımıyla devam ediyoruz.

facebook reklam hesabı oluşturma

Burada oluşturacağımız Facebook reklam hesabı ile ilgili temel bilgileri girdikten sonra açılacak olan ekranda reklam hesabının kendi işletmeniz için mi yoksa farklı bir işletme için mi oluşturulacağını seçebilirsiniz. Farklı bir işletme için oluşturacaksanız Business Manager kodunu girmeniz gerekmektedir. Şuanda kendimize oluşturacağımız için kendi işletmem için seçeneği ile ‘Oluştur’ diyerek devam ediyoruz.

Tebrikler! Reklam hesabımızı böylece oluşturmuş olduk. Bu adımdan sonra reklam hesabımıza kişi ekleyerek yönetici atamamız gerekmektedir. Bunun için yine işletme ayarları bölümünde yer alan Kullanıcılar < Kişiler alanına gelerek ‘Ekle’ diyoruz ve bizden eklemek istediğimiz kişinin e-posta adresi isteniyor. Buraya gireceğimiz e-posta adresi Facebook’a kayıtlı bir kişi profiline ait olmalıdır. Yani ekleyeceğimiz kişinin Facebook’ta kişisel profili olmalıdır.

E-posta adresini girdikten sonra ekleyeceğimiz kişiye görev atamamız gerekiyor. Burada çalışan, yönetici, finans editörü gibi görevler atayabilmekteyiz.

facebook reklam hesabı yönetici ekleme

Devam ettikten sonra erişim vereceğimiz varlıkları seçip ‘Davet Et’ adımıyla işletmeye yeni kullanıcı eklemiş oluyoruz. Sonrasında eklediğimiz kişileri kolayca ‘Reklam Hesapları < Kişi Ekle’ adımlarını izleyerek reklam hesaplarına ekleyebilir ve yönetici olarak atayabilirsiniz.

facebook reklam hesabına kişi ekleme

Buraya kadar reklam hesabımızı oluşturduk ve oluşturduğumuz hesaba yöneticileri atamış olduk. Son olarak reklam vermeye başlamadan önce ödeme yöntemi belirlememiz gerekmektedir.

Facebook Reklam Hesabı Ödeme Bilgileri

Reklamlarımızda kullanacağımız ödeme yöntemlerini işletme ayarları kısmından ekleyebildiğimiz gibi sadece reklam hesabına özel ödeme yöntemleri de ekleyebilmekteyiz. Hizmet verdiğimiz her müşterinin reklam hesabı farklı olacağından belirleyeceğimiz ödeme yöntemleri de farklı olabilir.

Facebook reklam hesabına ödeme bilgisi ekleme adımına ilk olarak reklam yöneticisi bölümünden oluşturduğumuz reklam hesabını seçerek ‘Reklam Hesabı Ayarları’ diyerek devam ediyoruz.

facebook reklam hesabı ayarları

Sonrasında ise sol taraftaki menü alanından ‘Ödeme Ayarları’ diyerek ‘Ödeme Yöntemi Ekle’ butonuna tıklıyoruz. Burada işletmemize ait KDV numarasını girdikten sonra kart bilgilerini girerek reklamlarımızda kullanacağımız ödeme yöntemini belirlemiş oluyoruz.

Ödeme yöntemi eklerken birden fazla kart bilgisi girmenizi tavsiye ederim. Bazı durumlarda kartta herhangi bir sorun olmadığı halde Facebook çekim yapamıyor ve reklamlar durduruluyor. Bu durum reklam performansını olumsuz etkileyebiliyor. Alternatif bir ödeme yöntemi eklediğiniz takdirde böyle bir durumla karşılaşmazsınız.
facebook reklam hesabı ödeme yöntemi

Ödeme yöntemi ekleme işlemlerini böylece tamamlamış oluyoruz. Ödemeler her ayın sonunda veya harcama eşiğine geldiğinde çekilmektedir. Ödeme eşiği harcama yaptıkça yükselmektedir. Ayrıca ödeme ayarları bölümünde harcama sınırı da belirleyebiliyorsunuz. Belirlediğiniz harcama sınırına ulaşıldığından reklamlarınız durdurulmaktadır. Ancak hiçbir şekilde yayında olan reklamlarınızın durdurulmasını tavsiye etmem.

Facebook Reklam Hesabı Sınırları

Oluşturduğunuz Facebook reklam hesabınızda bazı sınırlandırmalar bulunmaktadır ve bu sınırlandırmalar herkes için aynı şekilde geçerli olmaktadır.

Facebook reklam hesabı sınırlandırmaları;

  • Bir kullanıcı 25 adede kadar reklam hesabını yönetebilir.
  • Bir reklam hesabının, hesap başına en fazla 25 kullanıcısı olabilir.
  • Normal bir reklam hesabı, silinmemiş en fazla 5.000 reklama sahip olabilir.
  • Normal bir reklam hesabının silinmemiş 1000 adede kadar grubu olabilir.
  • Normal bir reklam hesabında silinmemiş en fazla 1.000 kampanya bulunabilir.
  • Bir reklam hesabında, reklam grubu başına silinmeyen en fazla 50 reklam olabilir.

Detaylar: https://www.facebook.com/business/help/652738434773716

Facebook Reklam Hesabı Silme

Facebook reklam hesabını silme opsiyonu kullanıcılara sunulmamaktadır. Yani Facebook reklam hesabını tamamen kapatmamız mümkün değil. Bunun yerine reklam hesabını sadece dondurabiliyoruz. İleride tekrar aktif etmek istersek aynı şekilde kolayca aktif edebiliyoruz.

Facebook reklam hesabını silmek veya dondurmak için işletme ayarlarına gelerek ‘Reklam Hesapları’ bölümünden kapatmak istediğimiz reklam hesabını seçerek Devre Dışı Bırak < Reklam Hesabını Dondur adımlarını izlememiz yeterli olacaktır.

facebook reklam hesabı silme

Dondurduğumuz reklam hesabı içerisinde aktif olan reklamlar, ödeme yöntemleri kaldırılmaktadır. Bazı durumlarda Facebook tarafından ortada herhangi bir politika ihlali yokken reklam hesaplarımız kapatılabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız itiraz ederek hesabınızı tekrar incelemeye gönderebilirsiniz. Hesabınız kapatıldığında zaten itiraz edebileceğiniz ekrana kolayca ulaşabileceksiniz.

Facebook reklam hesabı oluşturma konusunda ihtiyacınız olan tüm bilgileri detaylı bir şekilde incelemiş olduk. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Konuyla ilgili aklınıza takılan tüm soruları yorum kısmından bana iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu