Facebook Ads

Facebook Potansiyel Müşteri Formu Reklamları

Facebook potansiyel müşteri formu reklamları ile işletmenizin sunduğu ürün veya hizmet ile ilgilenebilecek, dönüşüm gerçekleştirecek müşterilerinizin bilgilerini kolayca toplayabilirsiniz.

Bu Facebook reklam verme modeli ile reklamınıza tıklayan kullanıcılar, platform içerisinde ufak bir form alanı ile karşılaşıyor ve isim, soyisim, telefon numarası gibi kişisel bilgilerini iletebiliyorlar. Form alanında istenilen bilgiler otomatik olarak dolduruluyor ve kullanıcılar tek tıkla kişisel bilgilerini gönderebiliyorlar.

Form alanında ki bilgilerin otomatik olarak doldurulması ise Facebook’a kaydolurken yada sonrasında girilmiş olan isim, e-mail, telefon numarası gibi bilgiler sayesinde gerçekleşmektedir.

Bu içerikte potansiyel müşteri formu reklamlarının avantajlarını, potansiyel form reklamlarının nasıl oluşturulacağını, potansiyel müşteri formu indirme işlemlerinin nasıl yapılacağı hakkında ihtiyacınız olan tüm detayları sizlerle paylaşacağım. İlk olarak potansiyel müşteri formu reklamlarının avantajlarından bahsedelim.

Facebook Potansiyel Müşteri Formu Reklamının Avantajları

 • Kullanıcıların neredeyse tamamı sosyal medyaya mobil cihazlar üzerinden erişim sağlıyor. Potansiyel müşteri formu reklamlarını gören kullanıcılar mobil cihazları üzerinden tek tıkla bilgilerini gönderebiliyorlar. Kullanıcıların bu bilgileri mobil cihazlardan manuel olarak dolduracağını bir düşünün.🙂
 • Potansiyel form reklamları ile kullanıcıların basit bir şekilde bilgilerini göndermesi, reklamlardan sağlanan dönüşümü artıracaktır.
 • Potansiyel müşteri formunu özelleştirerek kullanıcılardan istediğiniz şekilde ekstra bilgi isteyebilir, çoktan seçmeli sorular sorabilirsiniz.
 • Gelen müşteri formlarının anlık olarak CRM sisteminize düşmesini sağlayabilir, kolayca takip edebilirsiniz.
 • Basit form yapısı sayesinde standart dönüşüm reklamlarına göre çok daha düşük maliyetlerle lead toplanabiliyor.

Facebook Potansiyel Müşteri Formu Oluşturma

Facebook potansiyel müşteri formu reklamları oluşturabilmek için ilk olarak Facebook Business Manager ekranımıza gelerek reklam yöneticisi bölümünden ‘Oluştur’ butonuna tıklayarak başlıyoruz.

facebook potansiyel müşteri formu oluşturma

Kampanya ayarlarını yaptıktan sonra reklam seti ayarları bölümüne geçerek potansiyel form oluşturacağımız Facebook sayfamızı seçiyoruz ve ‘Koşulları Gör’ diyerek şartları kabul ediyoruz.

potansiyel form oluşturma adımları

Şartları kabul ettikten sonra potansiyel form reklamlarımızın diğer tüm reklam modellerinde olduğu gibi hangi hedef kitlelere gösterileceğini belirliyoruz. Burada ilgi alanı, demografik hedeflemeler yapabileceğiniz gibi özel hedef kitle veya benzer hedef kitlelere de reklamlarınızın gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Facebook hedef kitle oluşturma hakkındaki tüm detayların yer aldığı içeriğe https://emrekaratoprak.com/facebook-hedef-kitle-olusturma-rehberi/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz. Etkili hedef kitleler oluşturabilmeniz için incelemenizi tavsiye ederim. 🙂

Sonrasında ise reklam ayarlarımızı yapıyoruz ancak daha önce form oluşturulmadıysa bu bölümde bizden form oluşturulması isteniyor.Hızlı form alanından potansiyel müşteri formu oluşturmaya başlayabilirsiniz.

hızlı potansiyel form oluşturma
Form oluşturma işlemini bu alandan yapabileceğimiz gibi Facebook sayfamız üzerinden de kolaylıkla oluşturabiliyoruz. Facebook sayfasından potansiyel form oluşturmak isterseniz sayfanızın ‘Yayınlama Araçları’ bölümüne gelerek ‘Form Kütüphanesi’ ve ‘Oluştur’ adımlarını izleyebilirsiniz.

Bu işlemlerden sonra artık oluşturacağımız potansiyel müşteri formunu özelleştirmeye başlayabiliriz. Bu bölümde potansiyel form adı, kullanılacak görsel, kullanıcılardan almak istediğiniz bilgiler, formda kullanılmasını istediğiniz dil seçeneği gibi özelleştirmeler yapabilirsiniz.

potansiyel form ayarları

Bu bölümdeki Form Türü ayarlarında bulunan seçeneği daha yüksek satın alma niyeti olarak seçmenizi tavsiye ederim. Bu seçenekle kullanıcılar bilgilerini gönderdikten sonra ikinci bir onay isteniyor. Formların daha kaliteli gelmesini sağlayabilirsiniz.

Sorular bölümünden ise kullanıcılardan almak istediğiniz bilgileri düzenleyebilir, ayrıca özelleştirilmiş sorular ekleyebilirsiniz. Özelleştirilmiş sorular ile form kalitesini bir miktar daha artırmış olursunuz.

potansiyel form özelleştirilmiş sorular

Gizlilik bölümünde ise formu dolduran kullanıcıların gizlilik ilkesini görebilecekleri alanı özelleştirebiliyoruz. Bu alanı zorunlu olarak doldurmamız gerekmektedir. Websitemizde gizlilik ilkelerimizin yer aldığı bir bölüm olmayabilir. Buraya direkt anasayfa linkimizi de verebiliriz.

potansiyel müşteri formu gizlilik ilkesi

Tamamlama bölümünde ise form dolduran kullanıcılara nasıl bir mesaj iletmek istediğinizi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca CTA (harekete geçirici mesaj) ekleyerek websiteye yönlendirebilir yada işletmenizi telefonla aramalarını sağlayabilirsiniz.

potansiyel form tamamlama ekranı

Tüm bu ayarlamalardan sonra sağ alt tarafta bulunan ‘Yayınla’ butonu ile potansiyel müşteri formu oluşturmuş oluyoruz. Artık potansiyel müşteri formu reklamınızı yayına alarak müşteri datalarını toplamaya başlayabilirsiniz.

Facebook Potansiyel Müşteri Formu İndirme

Potansiyel müşteri formu reklamları yayına girdikten sonra gelen form datalarını herhangi bir CRM sistemine bağlamadıysak manuel bir şekilde indirmemiz gerekmektedir. Manuel olarak Facebook potansiyel müşteri formu indirme işlemini yine sayfamızın ‘Yayınlama Araçları’ bölümünde bulunan ‘Form Kütüphanesi’ alanından indirebiliyoruz.

Bu alanda oluşturduğumuz formların listesi bulunmakta ve hangi form için gelen datalara ulaşmak istiyorsak hemen sağ tarafında bulunan ‘Download’ butonu ile indirebiliyoruz.

facebook potansiyel müşteri formu indirme
Potansiyel müşteri formlarınızı herhangi bir CRM sistemine bağlayabilmeniz için ihtiyacınız olan tüm bilgiler Facebook’un https://www.facebook.com/business/help/1588743581429919?id=735435806665862 adresinde yer almaktadır.

Böylece Facebook potansiyel müşteri formu oluşturma ve reklamları yayına alma konusundaki tüm detayları incelemiş olduk. Umarım faydalı bir içerik olmuştur.

Aklınıza takılan tüm konular hakkında istediğiniz zaman bana ulaşabilirsiniz.🙂 Bir sonraki içerikte görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhaba,
  Kurduğum potansiyel müşteri formunun form başı maliyeti çok yüksek nasıl düşürebilirim?

  1. Merhaba, hesabınızı incelemeden net birşey söyleyemem ancak genel olarak konuşmak gerekirse Retargeting kampanyalarından kesinlikle faydalanmanızı öneririm.(formu açmış ancak doldurmamış kullanıcıları hedeflemek gibi) Bunun dışında Facebook Reklam Maliyetlerini Düşürme başlıklı yazımı okumanız da faydalı olacaktır.

 2. iyi günler, ben oluşturdum ama indirme kısmında kaldım. çünkü facebook yayınlama araçlarını ben göremiyorum ne ana sayfamda nede sayfamda yeni facebook ta nerede acaba bilgi verebilirmisiniz 🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu