Facebook Ads

Facebook Business Manager Nedir? Nasıl Açılır?

Facebook Business Manager, Facebook’un reklam veren işletme ve kullanıcılar için ücretsiz olarak çıkardığı, tüm Facebook reklamlarımızı tek bir yerden yönetebileceğimiz vazgeçilmez bir araçtır. Reklam verenler bu araç sayesinde birden fazla reklam hesabı yönetebilir, her reklam hesabına ayrı ayrı yöneticiler atayabilir, her reklam hesabı için farklı ödeme yöntemleri belirleyebilirler. Ayrıca işletmenizin Facebook varlıklarını da Business Manager sayesinde güvende tutabilirsiniz.

Business Manager Nasıl Açılır?

Business Manager hesabı oluşturabilmemiz için öncelikle hali hazırda bir Facebook kullanıcısı olmamız gerekmektedir. Facebook hesabınız yoksa yeni bir kullanıcı hesabı oluşturarak Business Manager kurulumuna geçebilirsiniz. Şimdi adım adım Facebook Business Manager hesabı nasıl oluşturulur birlikte inceleyelim.

Öncelikle https://business.facebook.com adresinden sağ üst tarafta bulunan Hesap Oluştur adımını izleyerek Business Manager hesabımızı oluşturmaya başlayalım.

Facebook Business Manager Nedir

Karşımıza çıkan ekranda İşletme adınızı, Business Manager’da gözükmesini istediğiniz adınızı ve mail adresinizi girerek bir sonraki adıma devam ediyoruz.

Business Manager Hesabı Oluşturma

Gerekli bilgileri doldurduktan sonra Facebook tarafından tanımladığınız mail adresinize bir onay maili gelecektir. E-posta onayından sonra Business Manager hesabımızı oluşturmuş oluyoruz. Gelelim şimdi işletme ayarlarınızı yapılandırmaya.

Business Manager Ayarları

Oluşturduğunuz her işletme için ayarlarınızı yeniden oluşturmanız gerekmektedir. Başlangıç için hesabınızda harcama yapılmadığı için belirli sınırlandırmalar olacaktır. Örneğin; 5 reklam hesabı oluşturduktan sonra hesap geçmişinde yeterli miktarda harcama yoksa yeni bir reklam hesabı açılamıyor. Sınırlandırmayı kaldırabilmek için yeterli harcamaya ulaşıp sistemin otomatik olarak bunu yapmasını beklemekten başka bir alternatif bulunmuyor maalesef.

Business Manager Sayfa Ekleme

Öncelikle Business Manager hesabınıza herhangi bir sayfa ekleyebilmeniz için ekleyeceğiniz sayfada yöneticilik yetkisine sahip olmanız gerekmektedir. Yöneticisi olmadığınız bir sayfayı eklemek istiyorsanız sayfa yöneticisiyle iletişime geçip Facebook sayfasında yöneticilik talep edebilirsiniz.

Facebook sayfanız ve Instagram hesabınız birbirine bağlıysa bağlı Instagram hesabınızda otomatik olarak Business Manager İşletmenize eklenecektir. Instagram Hesapları kısmından görüntüleyebilirsiniz.

Yöneticisi olduğunuz sayfayı Business Manager işletme hesabınıza ekleyebilmeniz için;

  • Sağ üst tarafta bulunan İşletme Ayarları bölümüne gelerek sol tarafta bulunan İşletme Varlıkları alanına ulaşın.
  • Buradan Hesaplar kısmında bulunan Sayfalar sekmesine gelerek devam edin.
  • Ekle dedikten sonra karşınıza 3 seçenek çıkıyor;
    Bir Sayfa Ekleme: Buradan mevcut sayfayı tamamen Business Manager’a taşıyabilirsiniz. Yani sayfanın sahipliğini Business Manager hesabınıza vermiş olursunuz.
    Bir Sayfaya Erişim İsteme: Başka bir işletmeye ait sayfayı ekleyebilmeniz için bu seçeneği kullanmanız gerekmektedir. Burada sayfanın sahipliğini değil yöneticiliğini talep etmiş oluyorsunuz. Reklamlarını yöneteceğiniz müşterinizin sayfasını bu seçenek ile ekleyebilirsiniz.
    Yeni Bir Sayfa Oluşturma: Bu seçenekle ise sıfırdan yeni bir sayfa oluşturarak hesabınıza ekleyebilirsiniz. Facebook işletme sayfası oluşturma adımları için https://emrekaratoprak.com/facebook-isletme-sayfasi-nasil-acilir/ içeriğine göz atabilirsiniz.
Business Manager Sayfa Ekleme

Business Manager Reklam Hesabı Ekleme

Facebook sayfasını işletme hesabınıza ekledikten sonra reklam hesabı ekleme adımına geçebilirsiniz. Yine aynı şekilde Hesaplar bölümünün altında yer alan Reklam Hesapları‘na gelerek reklam hesabı eklemeniz gerekiyor. Karşımıza Bir Reklam Hesabı Ekleyin, Bir Reklam Hesabına Erişim İsteyin ve Yeni Bir Reklam Hesabı Oluşturun seçenekleri çıkıyor. Buradaki seçenekleri de sayfa ekleme mantığına göre seçebilirsiniz. Reklam hesaplarını ekledikten sonra işletmeden tamamen kaldırma şansımız bulunmuyor, reklam hesabını kullanmayacaksanız alternatif olarak dondurabilirsiniz. Ayrıca dipnot olarak şunu söyleyebilirim yeni bir reklam hesabı eklerken kullanılacak saat dilimi ve para birimini sonradan güncelleme şansınız yok.

Business Manager Reklam Hesabı Ekleme

Business Manager Ödeme Yöntemi Ekleme

Yapılması gereken bir diğer işlemse Business Manager hesabınıza ödeme yöntemi tanımlamaktır. Aynı şekilde İşletme Ayarları‘na gelerek sol panelde yer alan Ödeme Yöntemleri kısmından Ödeme Yöntemi Ekle‘ye tıklayarak hesabınıza ödeme yöntemi tanımlayabilirsiniz. Kullanılacak para birimi daha sonra güncellenemediği için dikkat etmenizde fayda var.

Business Manager Ödeme Yöntemi Ekleme

Tüm bu adımları uyguladıktan sonra Facebook üzerinden reklam vermeye hazırsınız! 🙂 Konuyla ilgili istediğiniz zaman uzaktan destek sağlayabilirim sizlere. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Aklınıza takılan soru ve görüşlerinizi Bir Cevap Yazın kısmından yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu