Facebook Ads

Etkili Facebook Reklam Kreatifleri Oluşturma

Kreatifler, Facebook reklam performansını doğrudan etkileyen en önemli önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Facebook reklamlarımızı oluştururken en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş etkili kreatifler oluşturmalıyız.

Bu içerikte etkili kreatiflerin nasıl oluşturulacağını ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini hep birlikte inceleyeceğiz. İçeriğin sonunda sizlerde güçlü kreatifler oluşturarak reklamlarınızından daha yüksek performans alabileceksiniz.

Bilindiği üzere sosyal medya kullanımının büyük bir bölümü mobil uygulamalar üzerinden gerçekleşiyor. Hal böyle olunca mobil öncelikli içerikler üretmek kaçınılmaz oluyor. Peki mobil öncelikli içerikleri üretirken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Reklamlarda kullanılacak video uzunluğu maksimum 10 – 15 saniye olmalıdır.
  • Videolar sessiz oynatıldığında da aynı mesajın iletilmesi gerekiyor. Mobil kullanıcıların çoğu telefonlarını sessizde kullandıkları için otomatik oynatılan videolar sessiz bir şekilde gösterilmektedir. Bunu göz önünde bulundurarak içeriklerinizi üretiyor olmalısınız.
  • Her reklam alanına özel boyutlandırma yapılarak kreatiflerin oluşturulması gerekmektedir.

Kreatiflerin Etkili Kullanımı

Görsel + Video

Facebook reklamlarımızda görsel ve video aynı anda kullanıldığında, sadece görsel kullanılan reklamlara kıyasla %17’ye kadar daha iyi dönüşüm oranları elde edilebiliyor. Peki görsel ve video aynı anda nasıl kullanılabiliyor?

Facebook Business Manager panelimizde oluşturduğumuz kampanyamızın reklam ayarlarına geldiğimizde reklamlarımızda kullanacağımız görseli seçtikten sonra bu görseli video haline getirebiliyoruz. Reklam bölümünde görselimizi seçtikten sonra Videoya Dönüştür diyerek bu işlemi gerçekleştirebiliyoruz.

görseli videoya dönüştür

Daha sonra açılan ekranda özelleştirme yapabileceğimiz birçok alternatif şablon bulunuyor. Özelleştirmek istediğimiz şablonu seçtikten sonra içerisine logo, metin, harekete geçirici mesaj yada özel çıkartmalar ekleyebiliyoruz.

Marka Gösterimi

Marka veya ürünün, video olarak oluşturulan kreatiflerde ilk üç saniye içerisinde gösterilmesi daha iyi bir etki yaratmaktadır. Video reklamlarını görüntüleyen kullanıcılara olabildiğince kısa sürede vermek istenilen mesajın verilmesi gerekmektedir. Büyük markaların video reklamlarına denk gelirseniz bunu özellikle kullandıklarını görebilirsiniz.

Ürün/Hizmet Gösterimi

Oluşturacağımız kreatiflerde ürünün kendisini göstererek, kullanıcının karşısına farklı varyantlar sunarak (renk gibi) yada sunduğumuz ürünün kullanımını ve öne çıkan özelliklerini anlatan bir video oluşturarak reklam etkileşimini daha fazla artırabiliriz.

Görsel Kreatifleri Etkili Kullanma

Kreatifleri oluştururken açıklama alanında vermek istediğimiz mesaja kesinlikle görsel üzerinde de yer vermeliyiz. Örneğin sergilediğimiz ürünlere ekstra indirim sağlanıyorsa bu indirimi dikkat çekici bir şekilde görsele yerleştirmeliyiz.

Reklam metinlerini olabildiğince kısa ve net tutmamız gerekmektedir. Kullanıcılar akış ve hikaye alanlarında ne kadar hızlı hareket ettiklerini tahmin edebiliyorsunuzdur.

Reklam görsellerinizi oluştururken kullanabileceğiniz en etkili ipuçlarına https://www.facebook.com/business/help/388369961318508?id=1240182842783684 adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Reklam kreatiflerimizi oluştururken dikkat edilmesi gereken noktaları hep birlikte incelemiş olduk. Facebook reklamlarımızı oluştururken bizlere sağlanan tüm özelliklerden olabildiğince yararlanmakta fayda var.🙂

Bir sonraki içerikte görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu