Google Ads

Duyarlı Görüntülü Reklam Nasıl Oluşturulur?

Görüntülü reklam kampanyaları için varsayılan reklam türü olan duyarlı görüntülü reklamlar hakkında gerekli olan tüm bilgileri bu içerikte sizlerle paylaşacağım. İçeriğin sonuna geldiğinizde, duyarlı görüntülü reklamlar hakkındaki tüm detaylara ulaşmış olacaksanız. Hazırsanız başlayalım!

Duyarlı Görüntülü Reklam Nedir?

Duyarlı görüntülü reklam, GDN (Google Display Network) içerisinde kullanılan, reklam görsellerimizi reklam alanlarına göre otomatik boyutlandıran reklam türüdür.

Kullanılacak reklam öğeleri arasına yatay ve kare formatta görsel ile logo, açıklama, başlık ve isteğe bağlı olarak video ekleyebiliyoruz. Daha sonra yayında olan görüntülü reklamlarımız için sistem, makine öğrenimi ile en verimli öğe kombinasyonunu belirleyerek reklam performansımızı artırmaya yardımcı oluyor.

Duyarlı Görüntülü Reklamın Avantajları

  • Daha Fazla Dönüşüm: Reklamlarımızı oluştururken girdiğimiz öğeler, sistem tarafından en iyi performansa göre belirlenerek otomatik öğe kombinasyonları ile dönüşümlerin artırılmasına olanak sağlar.
  • Zaman Tasarrufu: Masaüstü ve mobil cihazlarda onlarca farklı boyutta reklam alanları mevcut. Her reklam alanına göre farklı görsel boyutlandırması yaptığınızı bir düşünün. Oldukça zaman alacaktır.
  • Daha Fazla Erişim: Görsel boyutlandırması otomatik olarak yapılacağı için her farklı reklam alanına görüntülü reklamlarımız yerleşecektir. Böylelikle daha farklı alanlarda gösterim alarak erişimimiz artmış olacak.
  • Öğe Performansını Görüntüleme: Görüntülü reklamımıza eklediğimiz her bir öğenin performansını kolayca görebiliyoruz. Bunların performansını görebilmemiz için ilgili kampanyaya gelerek Reklamlar ve Uzantılar > Öğe ayrıntılarını görüntüleyin adımlarını uygulamanız yeterli olacaktır.

Duyarlı Görüntülü Reklam Boyutları

Duyarlı görüntülü reklam öğelerini oluştururken Google’ın belirlediği reklam boyutlarına uymamız gerekmektedir. Boyutlandırmanın dışında olması gereken diğer öğe özelliklerinden de biraz bahsedelim.

Görseller

  • Yatay ve kare resimler için; 1200×628 ve 1200×1200 boyutunda, maksimum dosya boyutu ise 5120 kb olmalıdır.
  • Yatay ve kare logo için; 1200×300 ve 1200×1200 boyutunda, maksimum dosya boyutu yine 5120 kb olmalıdır.

Videolar

Reklamlarımıza video öğesi eklemek zorunlu değil, isteğe bağlıdır. Ancak videoların sağladığı yüksek performans göz önüne alındığında, eklenmesi sonucunda bize büyük bir fayda sağlayacaktır.

Video öğesi ekleyebilmemiz için, ekleyeceğimiz videonun Youtube’da yüklü olması gerekmektedir.

Metinler

  • Başlık: Standart metin reklamlarda olduğu gibi en fazla 30 karakter ve 5 başlık olacak şekilde başlık öğesi ekleyebiliyoruz. Ayrıca uzun başlık olarak da en fazla 90 karakter olacak şekilde tek bir başlık öğesi ekleyebilmekteyiz.
  • Açıklama: En fazla 5 adet olacak şekilde ve maksimum 90 karakterden oluşan açıklama öğesi ekleyebiliyoruz. En az farklı açıklama girmeniz reklam performansı açısından olumlu etki yaratacaktır.

Duyarlı Görüntülü Reklam Oluşturma

Duyarlı görüntülü reklam oluşturma adımları oldukça basittir. Reklam öğelerini belirlememiz ve yüklememiz yeterli olacaktır. Şimdi adım adım reklamlarımızı oluşturmaya başlayalım.

İlk olarak Google Ads panelimizden Kampanyalar sekmesine gelerek mavi ‘+’ butonuna tıklayarak Yeni kampanya adımı ile başlıyoruz.

duyarlı görüntülü reklam oluşturma

Karşımıza çıkan ekranda kampanya hedefimizi belirleyerek görüntülü reklam ağı seçimini yapıyoruz ve devam diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

duyarlı görüntülü reklam oluşturma adımları

Görüntülü reklam kampanya ayarlarımızı yapılandırdıktan sonra duyarlı görüntülü reklam oluşturmak için sayfanın en altında bulunan Yeni Reklam butonuna tıklayarak Duyarlı görüntülü reklam seçeneğini seçiyoruz.

duyarlı görüntülü reklam oluşturma adım 1

İlk defa duyarlı görüntülü reklam oluşturuyorsanız karşınıza çıkan ekran size hiçte tanıdık gelmeyecektir. Ancak bazı bölümlerin duyarlı arama ağı reklamları oluştururken karşılaştığımız ekranla aynı olduğunu söyleyebilirim.

Burada reklam öğelerimizi oluşturarak reklam önizleme ve reklam gücünü görüntüleyebiliyoruz. Reklam gücünü maksimum seviyede tutmak performansımız için oldukça önemlidir. Burada olabildiğince farklı reklam öğesi eklemenizi tavsiye ederim.

duyarlı görüntülü reklam ayarları

Gerekli alanları doldurduktan sonra kampanya oluştur adımıyla işlemlerimizi tamamlamış oluyoruz. Duyarlı görüntülü reklamları kullanmaya başladığınızda performans farkını hissedeceğinize emin olabilirsiniz.🙂

Duyarlı görüntülü reklamlar hakkında Google tarafından yayınlanan dökümana https://support.google.com/google-ads/answer/6363750?hl=tr linki üzerinden erişebilirsiniz. Buradaki içeriğe de göz atmanızı tavsiye ederim.

İçeriğimizin sonuna geldik. Umarım faydalanabileceğiniz bir yazı olmuştur. Dilediğiniz her türlü konuda istediğiniz zaman benimle iletişime geçebilirsiniz. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu