Google Ads

Duyarlı Arama Ağı Reklamları (Tüm Detaylar)

Duyarlı arama ağı reklamları Google’ın arama ağı reklamlarını desteklemek için 2018 yılında beta olarak kullanıcılara sunduğu arama ağı reklamı özelliğidir. Sonrasında ise kullanımı ile istenilen performansı vermesiyle beta aşamasından çıkarak normal kullanıma sunuldu. Arama ağı reklamları veriyorsanız, bu reklam modelinin gücünden kesinlikle yararlanmalısınız.

Duyarlı arama ağı reklamları, Google Ads arama ağı reklamları altında kullandığımız ve performansımızı çoğu zaman iyi yönde etkileyen bir reklam modelidir. Bu içerikte sizlere duyarlı arama ağı reklamları ile ilgili tüm detaylardan ve uygulanabilecek en iyi yöntemlerden bahsedeceğim.

Google Ads Duyarlı Arama Ağı Reklamı Nedir?

Duyarlı arama ağı reklamı, oluşturduğumuz arama ağı reklam metinlerimiz arasından makine öğrenimini kullanarak, en iyi performans gösteren başlık ve açıklama kombinasyonlarını belirleyip bunları kullanıcıların karşısına çıkartır.

Burada ne kadar fazla başlık ve açıklama girersek, reklamlarımızı gören müşterilerimize daha etkili mesajlar göstererek en iyi performansı yakalayabiliriz.

Duyarlı arama ağı reklamlarımızı oluştururken toplamda 15 başlık ve 4 açıklama girebiliyoruz. Girilen başlık ve açıklamalar arasından Google Ads kendi içinde yaptığı otomatik testler ile arama sorguları sonucunda en iyi performansı veren en fazla 30 karakterden oluşan 3 başlık ve en fazla 90 karakterden oluşan 2 açıklamayı gösteriyor.

Duyarlı Arama Ağı Reklamının Avantajları

  • Makine öğreniminin gücünden yararlanarak daha performanslı reklam gösterimi sağlayabiliriz.
  • Arama yapan kullanıcılara doğru mesajı vererek tıklama oranlarımızı artırarak maliyetlerimizi düşürebiliriz.
  • Manuel olarak yapacağımız başlık ve açıklama performans testlerini Google Ads otomatik yaptığından zamandan tasarruf sağlamış oluruz.
  • Standart arama ağı reklamına göre, daha alakalı metinler oluşturulacağından daha iyi performans elde edebiliriz.

Duyarlı Arama Ağı Reklamları İçin En İyi Uygulamalar

  • Başlık ve açıklamalarınızda anahtar kelimelerinizi geçirin. Çok fazla sayıda anahtar kelimeniz varsa araya anahtar kelime ekleme özelliği sayesinde kolayca bunu yapabilirsiniz.
  • Daha iyi performans göstereceğini düşündüğünüz sabit bir başlık ekleyebilirsiniz. Ancak bunun performansınızı düşürebileceği ihtimalini de aklınızda bulundurun. Sabit başlık nasıl belirlenir içeriğin devamında değineceğiz.
  • Her kombinasyonda anlamlı olabilecek başlık ve açıklamalar girin. Açıklamaların her ikisininde aynı anda yayınlanabileceğini unutmayın.
  • Her reklam grubunuzda mutlaka en az 2 genişletilmiş metin reklam ve 1 duyarlı reklam oluşturun.
  • Olabildiğince birbirinden farklı başlık ve açıklamalar oluşturun. Reklam gücü özelliğinden yararlanın.
duyarlı arama ağı reklam gücü

Duyarlı Arama Ağı Reklamı Nasıl Oluşturulur?

Tıpkı normal metin reklamlarda olduğu gibi duyarlı arama ağı reklamı oluşturmak içinde birkaç basit işlem gerektirmekte. Bunun için oluşturmak istediğimiz herhangi bir arama ağı kampanyamızın reklamlar ve uzantılar bölümüne geldikten sonra ‘+’ simgesine tıklayıp duyarlı arama ağı reklamı seçeneği ile devam ediyoruz.

duyarlı arama ağı reklamı oluşturma

Daha sonra açılan ekranda reklamlarımızda kullanılacak başlık ve açıklama bilgilerini giriyoruz. Sabitlemek istediğimiz bir başlık veya açıklama varsa metinleri girdiğimiz alanın hemen yanındaki sabitleme ikonuna tıklayarak bu işlemi gerçekleştirebiliyoruz.

duyarlı reklam başlık sabitleme

Gerekli alanları doldurduktan sonra reklamı kaydet diyerek duyarlı arama ağı reklamımızı oluşturmuş oluyoruz. İşte bu kadar basit!🙂

Duyarlı arama ağı reklamları hakkında Google tarafından oluşturulmuş içeriğe https://support.google.com/google-ads/answer/7684791?hl=tr linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Böylece içeriğimizin sonuna gelmiş olduk. Umarım sizlere bu konuda faydalı olabilmişimdir. Aklınıza takılan tüm soruları Bir Cevap Yazın kısmından bana iletebilirsiniz. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu