Google Ads

Dinamik Arama Ağı Reklamı Nedir?

Dinamik arama ağı reklamları, websitemizin herhangi bir sayfasının kullanıcıların yapmış oldukları aramalarla alakalı olması sonucunda reklamlarımızın tetiklenmesi olayıdır. Yani Google, websitemizi tarar ve kullanıcının arama terimiyle alakalı sayfaları dinamik olarak gösterir. Çok sayıda web sayfanız varsa ve her biri için tek tek arama ağı reklamı oluşturmak istiyorsanız kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim. Dinamik arama ağı reklamları sayesinde anahtar kelimelerimiz arasında olmayan ancak dönüşüm potansiyeli yüksek aramaları kaçırmamış oluruz. Böylelikle satışlarınızı artırarak reklam gelirimizi daha üst seviyelere çıkartabiliriz.

Bu içerik sayesinde dinamik arama ağı reklamları oluşturma ve remarketing reklamlarında da nasıl kullanılacağı hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Hazırsanız başlayalım!

Dinamik Arama Ağı Reklamı Oluşturma

Dinamik arama ağı kampanyamızı oluştururken normal arama ağı reklamı oluşturur gibi kampanya ayarlarımızı yapılandırmaya başlıyoruz. Yapılması gereken tüm işlemleri kampanya ayarlarından başlayarak adım adım birlikte inceleyelim.

Google Ads panelimizde kampanya oluşturabilmek için kullandığımız mavi “+” simgesine tıklayalım ve karşımıza çıkan ekranda kampanya hedefimizi seçerek arama ağı kampanya türü ile devam edelim.

dinamik arama ağı kampanya ayarları

Devam ettikten sonra kampanya ayarlarımızı oluşturacağımız bir ekran karşımıza çıkacaktır. Bu ekranda arama ağı kampanyamızın hedefleme, teklif stratejisi, bütçe gibi ayarlarını yapabiliyoruz. Ancak burada şuan için daha fazla ayar göster bölümünün altında yer alan dinamik arama ağı reklamları bölümü bizi ilgilendiriyor.

dinamik arama ağı oluşturma adımları

Dinamik arama ağı reklamı oluşturabileceğimiz bu bölümde reklamlarımızda kullanılmasını istediğimiz web sayfalarımızın url bilgilerini kaynak olarak göstermemiz gerekiyor. Kaynak belirtme işlemini direkt alan adımızı girerek yada sayfa feed dosyası oluşturarak yapabiliriz. Ben bu örnekte alan adı bilgisi girerek devam edeceğim.

Sayfa feed bilgisi ile dinamik arama ağı reklamı oluşturma işlemleri için uygulamamız gereken birkaç adım bulunmakta. İlk olarak Google Ads panelimizin Araçlar ve Ayarlar > Kurulum > İş verileri adımlarını izleyerek devam edelim. Burada ‘+’ simgesine tıklayarak Sayfa feed’i seçeneğini seçelim.

sayfa feedi oluşturma

Bu adımları izledikten sonra sayfa feed dosyamızı yükleyebileceğimiz ekran karşımıza çıkacaktır. Bilgisayarımızdaki feed dosyasını yükledikten sonra artık sayfa feed’i ile dinamik arama ağı reklamı oluşturabiliriz. Sayfa feed dosyasını oluştururken kullanmanız gereken taslağa buradan ulaşabilirsiniz. Taslakta yer alan url bölümüne reklamlarımızda kullanılmasını istediğimiz özel sayfalarımızın bilgilerini girerek sadece bu sayfalar için dinamik arama reklamlarımızın yayınlanmasını sağlayabiliriz.

Şimdi kampanya oluşturma adımlarına kaldığımız yerden devam edelim ve hedefleme kaynağı olarak websime ait Google dizinini kullan seçeneği ile domain adımızı yazalım ve kaydet diyerek reklam grubu ayarlarımızı yapmaya başlayalım.

Hedefleme seçenekleri arasında bulunan kategoriler seçeneği ile spesifik bir kategoriyi, belirli web sayfaları seçeneği ile istediğimiz belirli sayfaları, tüm web sayfaları seçeneği ile ise websitemizde bulunan tüm sayfaların dinamik arama ağı reklamlarında yayınlayabiliriz.

dinamik arama ağı reklam grubu ayarları

Websitenizde bulunan tüm sayfaları hedeflemek isteyebilirsiniz ancak diyelim ki belirli sayfaları reklamlarınızda kullanmak istemiyorsunuz. Bunun için dinamik arama ağı reklamları oluşturduktan sonra kampanyanızın içine girerek Google Ads panelinizin sol tarafında bulunan dinamik reklam hedefleri menüsünün altında yer alan negatif dinamik reklam hedefleri bölümünden gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Hedeflemelerimizi seçtikten sonra sıra kurulumun son aşaması olan reklam ayarlarımızı yapılandırmaya geldi. Bu bölümde reklamımızın sadece açıklama bilgisini girmemiz gerekiyor. Başlık ve nihai url alanları kullanıcının aramasına göre dinamik olarak oluşturulacaktır. Tüm bu adımlardan sonra dinamik arama ağı reklamımızı oluşturmuş oluyoruz ve artık yayına alabiliriz.🙂

Dinamik Arama Ağı Reklamında Remarketing

Dinamik arama ağı kampanyalarında tüm sayfaları hedeflemeniz özellikle çok sayıda sayfanız varsa yüksek kampanya maliyetlerine sebep olabilmektedir. Bazı durumlarda sadece remarketing hedeflemesi yaparak bu reklam modelini kullanmanız çok daha verimli olabiliyor.

Remarketing hedeflemesi yapabilmeniz için izlemeniz gerek tüm adımları https://emrekaratoprak.com/remarketing-nasil-yapilir/ içeriğinde bulabilirsiniz.

Yeniden pazarlama hedef kitlemizi kullanabilmemiz için Google Ads panelimizin sol menüsünde bulunan ‘Hedef kitleler’ bölümünü kullanarak oluşturduğumuz remarketing listelerimizi seçebiliriz. Böylelikle reklamlarımız sadece bu kitle içerisinde bulunan kullanıcılara gösterilecektir.

dinamik arama ağı reklamında remarketing

Dinamik arama ağı reklamı oluşturmak işte bu kadar kolay. Umarım sizler için faydalı bir içerik olmuştur. Konuyla ilgili sormak istediğiniz soruları Bir Cevap Yazın kısmından bana sorabilirsiniz. Memnuniyetle cevaplayacağımı bilmenizi isterim.🙂

Bir sonraki içerikte tekrar görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu