Google Ads

Bumper Reklam Nedir?

Bumper reklam, Youtube ve video iş ortağı sitelerde yayınlanmak üzere oluşturulan, 6 saniye uzunluğunu geçmeyen Google Ads video reklam modelleri arasında yer almaktadır. Atlanamıyor olması ve kısa uzunluğu sebebiyle erişim ve marka bilinirliği açısından kullanılabilecek en iyi Youtube reklam modelidir.

Bu içerikte Bumper reklam özelliklerinden, kullanılabilecek en iyi yöntemlerden ve bu reklam modelini kullanarak başarı sağlamış bir kaç örnekten bahsedeceğiz.

bumper reklam

Bumper Reklam Özellikleri

  • 6 saniye veya daha az uzunlukta olmalıdır.
  • Kullanıcılar bu reklamları ilerletemez veya atlayamazlar.
  • Bumper reklamlarında kullanılacak videonun Youtube kanalına yüklenmesi gerekmektedir.
  • BGBM (bin gösterim başı maliyet) teklif stratejisi kullanılmaktadır. Yani her bin gösterim üzerine ücretlendirme yapılmaktadır.
  • Bumper reklamların görüntülenme sayısı, Youtube kanalımızda yüklü olan videonun görüntülenmesine etki etmemektedir.
  • Yeniden pazarlama çalışmalarında kullanılamamaktadır.

Bumper Reklam Gereksinimleri

Video Uzunluğu: En fazla 6 saniye
Cihaz: Mobil ve Masaüstü cihazlarda gösterilir.
Yayınlanma Biçimi: Herhangi bir Youtube videosundan önce yayınlanır.
Bağlı Hesaplar: Google Ads ve Youtube kanalının birbirine bağlanması gerekmektedir.

Youtube ve Ads hesabınızı birbirine bağlamanız için uygulamanız gereken adımlara https://support.google.com/youtube/answer/3063482?hl=tr adresinde bulunan Google dökümanı üzerinden ulaşabilirsiniz.

En İyi Bumper Reklam Yöntemleri

Uygulayabileceğiniz yöntemlerle reklam performansınızı artırabilir ve reklamlarınızdan en iyi verimi alabilirsiniz. Marka bilinirliği ve erişim açısından uygulanabilecek en iyi yöntemlerden biraz bahsedelim.

Verilmek İstenen Mesaj

Video süresinin kısa olması sebebiyle kullanıcılara verilmek istenen mesajın ilk saniyelerde verilmesi gerekmektedir. Video’da tek bir amaca odaklanılmalı ve vermek istediğiniz en önemli mesajı düşünmelisiniz.

Örneğin; ayakkabı satan bir firma olduğunuzu düşünelim. Bu durumda oluşturacağınız 6 saniyelik videolarda öne çıkarmak istediğiniz özelliği kullanıcılara aktarmalısınız. 6 saniye içerisinde ayakkabının birden fazla özelliğini öne çıkarmaya çalışmak kafa karışıklığına sebep olacak ve reklam performansınızı düşürecektir.

Sadelik

Vermek istediğiniz mesaja odaklanarak oluşturacağınız videolarda karmaşık görsellerden, fazla metinlerden ve farklı sahnelerden uzak durmalısınız. Unutmayın kullanıcı sadece vermek istediğiniz mesajı almalı!🙂

Bumper Reklama Özel Video

Oluşturacağınız 6 saniyelik videolar özel olarak tasarlanarak yeni bir video haline gelmelidir. Elinizde bulunan uzun videoların bazı sahnelerinin kesilerek kısa video haline getirilmesi kafa karıştırıcı olacak ve performansınızı olumsuz etkileyecektir.

Bumper Reklam Örnekleri

Şimdi bu reklam modelinde başarıyı yakalamış örnekleri hem fikir edinmek açısından hemde ilham almanız açısından birlikte inceleyelim.

Renault Scenic

Renault örneğine bakacak olursak bu içerikte bahsettiğimiz gibi 6 saniye gibi kısa bir sürede Scenic modelinin otomatik park özelliğini öne çıkartarak kullanıcılara tek bir mesaj veriyor ve bu özelliğin akılda kalması sağlanıyor.

Mercedes – Benz

Mercedes örneğinde ise reklamı izleyen kullanıcılara, bu modelin ne kadar hızlı olduğu anlatılmak isteniyor. Bu videoyu ilk izlediğimde aklıma gelen tek şey hız oldu.🙂 Gayet başarılı bir örnek olduğunu düşünüyorum.

Bumper reklam kampanyası oluşturabilmeniz için uygulamanız gereken tüm adımlara https://support.google.com/google-ads/answer/7159363?hl=tr adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

İçeriğimizin sonuna geldik. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Aklınıza takılan her türlü konuda benimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu